ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie CARGO – inicjatywa dla ochrony towaru w transporcie

Ubezpieczenie CARGO jest idealnym wariantem, który obejmuje swoją ochroną transportowany towar. Może się okazać również świetnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się zarówno spedycją krajową, jak i międzynarodową. Poniższa treść przedstawia podstawę działania CARGO, ponadto zawiera pozostałe informacje związane z tym ubezpieczeniem. 

 

Ubezpieczenie CARGO – co to jest i co dokładnie obejmuje? 

Pomimo iż pojęcie CARGO ma wiele znaczeń, to w stosunku do ubezpieczenia jest to polisa ubezpieczeniowa dla ładunków. Swoją ochroną obejmuje transport krajowy oraz międzynarodowy, niezależnie od stosowanych środków przewozowych, głównie samochodowych kolejowych lotniczych i morskich. 

 

Co można, a czego nie można objąć ochroną CARGO? 

Tego typu ubezpieczeniu podlegają surowce, półprodukty bądź gotowe już wyroby. W przypadku transportu dokumentów, żywych zwierząt lub dzieł sztuki, nie będą one objęte polisą. 

Ubezpieczenie CARGO uwzględnia również okres transportu, a także załadunek i rozładunek towaru włącznie ze stosowanymi środkami, niezbędnymi dla tych czynności. Kolejną charakterystyczną cechą dla tej polisy jest między innymi ochrona mienia ubezpieczonego, czyli nie tylko towar, ale i również środek transportu, który uległ uszkodzeniu. Własności podmiotu zabezpieczona jest przed kradzieżą, uszkodzeniem ładunku, a także klęskami żywiołowymi. 

 

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem CARGO a zwykłą polisą OC przewoźnika? 

Na skutek uszkodzenia towaru, zwykła polisa OC owszem jest w stanie wypłacić odszkodowanie za wyrządzone szkody, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy nastąpiły one z winy przewoźnika. Zwykłe ubezpieczenie komunikacyjne nie obejmuje zatem wszystkich losowych zdarzeń, natomiast CARGO stara się spełnić wszystkie oczekiwania względem transportu

OC przewoźnika swoją ochroną obejmuje tylko taki towar, którego przewóz odbywa się przez firmy transportowe. W przeciwnym wypadku ładunek przewożony na własną rękę, czyli przy użyciu np. prywatnego bądź wypożyczonego środka transportu, nie będzie zabezpieczony polisą. 

 

Kto powinien wykupić ubezpieczenie CARGO? 

Polisa ta przeznaczona jest zarówno dla producentów i handlowców, jak i dla właścicieli firm transportowych. Ubezpieczenie CARGO ma zatem służyć jako uzupełnienie dla OC przewoźnika, ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia towaru podczas transportu. 

 

Jeśli zajmujesz się przewożeniem towarów i chcesz je jak najlepiej zabezpieczyć, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu CARGO. A jeśli jesteś już zdecydowany i zastanawiasz się, jak znaleźć najkorzystniejszą polisę, to sprawdź koniecznie ofertę najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych za pośrednictwem serwisu Compero.pl.  

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również