ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy: plusy i minusy

Minusem posiadania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego są z pewnością koszty. Zyskać można jednak nawet kilka tysięcy złotych - w razie wypadku lub choroby. By skorzystać ze świadczeń, muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe daje przedsiębiorcy możliwość uzyskania zasiłku z ZUS-u w razie niezdolności do pracy, a kobietom: do zasiłku macierzyńskiego. Aby móc liczyć na świadczenia wymagane jest jednak przejście okresu karencji.

Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe to 2,45% zadeklarowanego przychodu, będącego podstawą do wyliczania składek ZUS. Zadeklarowana kwota to minimum 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie składek ubezpieczenia chorobowego w najniższym wymiarze, musi się liczyć z tym, że ewentualne świadczenie, jakie uzyska w przyszłości, również będzie najniższe.

Jeśli celem przedsiębiorcy jest solidne zabezpieczenie swoich finansów na wypadek choroby lub zamierza korzystać w przyszłości z wysokiego zasiłku macierzyńskiego, powinien zadeklarować wyższą podstawę, a tym samym regulować wyższe składki na ubezpieczenie chorobowe. Maksymalna zadeklarowana podstawa wyliczania składek to 250% przeciętnego wynagrodzenia.

Prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca zyskuje dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia i terminowego opłacania składek. Do okresu wyczekiwania wliczają się również poprzednie okresy ubezpieczenia, pod warunkiem, że przerwa między nimi trwała dłużej niż 30 dni. W praktyce wystarczy więc choćby jednokrotne opóźnienie z zapłatą ostatnich składek ZUS, aby utracić prawo do zasiłku chorobowego.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również