Ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy: plusy i minusy

Minusem posiadania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego są z pewnością koszty. Zyskać można jednak nawet kilka tysięcy złotych - w razie wypadku lub choroby. By skorzystać ze świadczeń, muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe daje przedsiębiorcy możliwość uzyskania zasiłku z ZUS-u w razie niezdolności do pracy, a kobietom: do zasiłku macierzyńskiego. Aby móc liczyć na świadczenia wymagane jest jednak przejście okresu karencji.

Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe to 2,45% zadeklarowanego przychodu, będącego podstawą do wyliczania składek ZUS. Zadeklarowana kwota to minimum 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie składek ubezpieczenia chorobowego w najniższym wymiarze, musi się liczyć z tym, że ewentualne świadczenie, jakie uzyska w przyszłości, również będzie najniższe.

Jeśli celem przedsiębiorcy jest solidne zabezpieczenie swoich finansów na wypadek choroby lub zamierza korzystać w przyszłości z wysokiego zasiłku macierzyńskiego, powinien zadeklarować wyższą podstawę, a tym samym regulować wyższe składki na ubezpieczenie chorobowe. Maksymalna zadeklarowana podstawa wyliczania składek to 250% przeciętnego wynagrodzenia.

Prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca zyskuje dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia i terminowego opłacania składek. Do okresu wyczekiwania wliczają się również poprzednie okresy ubezpieczenia, pod warunkiem, że przerwa między nimi trwała dłużej niż 30 dni. W praktyce wystarczy więc choćby jednokrotne opóźnienie z zapłatą ostatnich składek ZUS, aby utracić prawo do zasiłku chorobowego.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Zuzanna Jóźwiak

Spacery z psem są obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że w kwietniu 2021 roku pojawiły się nowe przepisy w związku z wyprowadzaniem psów. Co się...

  • Zuzanna Jóźwiak

Może zdarzyć się, że komuś nie uda się dotrzymać terminu i uregulować w odpowiednim czasie podatku. W takim przypadku konieczne jest opłacenie odsetek za zwłokę. Z tego artykułu dowiesz się, ile...

  • Monika Słupczyńska

IBAN stanowi kod niezbędny do realizacji przelewów zagranicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie go znaleźć i mylnie utożsamia go z numerem SWIFT. Warto wiedzieć, czym...