ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego – ile kosztuje i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego to jedna z kilku polis, której zasady posiadania powinien znać każdy rolnik. Oprócz ubezpieczenia budynków rolnych i OC rolnika, właściciel gospodarstwa musi posiadać polisę OC niektórych maszyn rolniczych. Kwestię tę reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z tego wpisu dowiesz się, czy ubezpieczenie ciągnika rolniczego zalicza się do polis obowiązkowych oraz jaki jest jego koszt.  

 

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego – czym jest? 

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zobowiązuje cię do zapewnienia obowiązkowego ubezpieczenia ciągnika rolniczego, gdyż jest to pojazd mechaniczny.  

Co więcej, wyżej wymieniona ustawa obliguje wszystkich posiadaczy ciągników rolniczych, pojazdów samochodowych, motorów, motorowerów oraz pojazdów samobieżnych do zakupu takiego ubezpieczenia bez względu na to, czy posiada się gospodarstwo, czy też nie.  

W związku z tym, nawet jeżeli nie posiadasz gospodarstwa, ale masz zarejestrowany ciągnik rolniczy, to jesteś automatycznie zobowiązany do zakupu polisy OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej danego pojazdu obejmuje między innymi zwrócenie kosztów spowodowania wypadku drogowego bądź też kolizji na drodze. Takie ubezpieczenie obejmuje szkody osobowe oraz materialne. Co najważniejsze, ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do danej osoby fizycznej. 

 

Czym są sumy gwarancyjne? 

Sumą gwarancyjną nazywamy kwotę, która stanowi wybraną, górną granicę odpowiedzialności zakładu, w którym się ubezpieczamy z tytułu odpowiedzialności cywilnej.  

Prościej mówiąc, jest to największa suma odszkodowania, jaką może wypłacić zakład ubezpieczeń z tytułu jednego zdarzenia. 

W kwestii ubezpieczenia ciągnika rolniczego sumy gwarancyjne wyglądają następująco i odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na ilość osób poszkodowanych: 

 • 1 milion euro za szkody wyrządzone w mieniu, 

 • 5 milionów euro za szkody wyrządzone w osobach. 

 

Jakie inne ubezpieczenia warto posiadać?  

Osoby, które posiadają ciągniki rolnicze o dużej wartości, powinny się zainteresować także innymi ubezpieczeniami oprócz polisy OC. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych z nich. 

 • Ubezpieczenie budynków

 • Ubezpieczenie zwierząt hodowlanych

 • Ochrona upraw – jest to ubezpieczenie majątkowe, którego 65 proc. ceny musi zapłacić Skarb Państwa. Jest ono obowiązkowe dla każdego rolnika, a w przypadku jego nieposiadania grozi kara grzywny w wysokości dwóch euro za każdy nieubezpieczony hektar posiadanej ziemi.   

 • Ubezpieczenie rolne – jest to kompleksowe ubezpieczenie, które obejmuje całą działalność rolną. Po zakupie tego ubezpieczenia nie musisz się już martwić o rozdrabnianie się w pojedynczych polisach. 

 

Czy ubezpieczenie rolne obejmuje także ciągnik rolniczy? 

Jeżeli jesteś już w posiadaniu ubezpieczenia rolnego, to twoje maszyny rolnicze są automatycznie objęte ochroną. Wyjątek stanowi ciągnik rolniczy, który nie podlega przepisom o pojazdach wolnobieżnych ubezpieczanych automatycznie z OC rolnego. Ubezpieczenie rolne obejmuje następujące elementy gospodarstwa:  

 • dom oraz jego wyposażenie – chroni twój dom przed włamaniami oraz wszelkimi rabunkami, a także przed niszczycielskim działaniem żywiołów, 

 • sprzęt rolniczy – ochrania go od wszelkich zdarzeń losowych, jakimi są na przykład pożar czy też wichura, 

 • maszyny rolnicze i pojazdy wielobieżne – ochrania je przed działaniem żywiołów, na przykład porażeniem piorunem, a także od kradzieży lub innych zniszczeń wykonanych przez osoby trzecie, 

 • sprzęt elektroniczny, 

 • materiały i zapasy, 

 • zwierzęta gospodarskie. 

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia ciągnika rolniczego? 

Aby przystać na dobre warunki umowy z ubezpieczycielem, konieczne jest zapoznanie się z czynnikami, które wpływają na cenę ubezpieczenia ciągnika rolniczego. Na wysokość składki wpływają:  

 • wiek pojazdu rolniczego – ubezpieczyciele, aby obliczyć potencjalną kwotę wypłaty odszkodowania, zwracają na wiek pojazdu rolniczego. Im jest on starszy, tym bardziej jest narażony na nieszczęśliwy wypadek, 
 • moc silnika i jego pojemność
 • aktualny przebieg silnika
 • charakterystyka posiadanego przez ciebie ciągnika rolniczego – w tym przypadku dla ubezpieczyciela liczy się marka i model. Na tej podstawie może sprawdzić jego rynkową wartość oraz potencjalną kwotę odszkodowania, 
 • posiadane przez ciebie zniżki za bezszkodową jazdę.  

Cena ubezpieczenia ciągnika rolniczego nie jest raczej wysoka. Koszt rocznej polisy to wydatek od 100 do 300 zł. 

 

Zastanawiasz się, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia ciągnika rolniczego? A może interesuje cię pełen pakiet obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych? Aby przekonać się, który ubezpieczyciel zaoferuje ci najlepsze ubezpieczenia, skorzystaj z usług multiagencji Compero.pl. Za pośrednictwem tego serwisu możesz zapoznać się z propozycjami najlepszych polskich towarzystw i bez wychodzenia z domu ubezpieczyć swój ciągnik oraz całe gospodarstwo rolne.  

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również