ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego – ile kosztuje względem zwykłej polisy OC?

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego nie należy do najtańszych, głównie przez wzgląd na gabaryty pojazdu oraz jego przeznaczenie. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Poniższy artykuł przedstawia zarówno informacje, jak i wskazówki odnośnie do tematów związanych z polisą dla pojazdów ciężarowych. 

 

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego – dlaczego jest droższe? 

Na cenę polisy OC dla tego typu samochodu wpływają przede wszystkim poszczególne czynniki, jakimi są: 

  • wielkość pojazdu – ogromne gabaryty ciężarówki powodują o wiele większe szkody na skutek wypadku drogowego, aniżeli zwykły samochód osobowy, 
  • wyższe ryzyko spowodowania kolizji – nie tylko rozmiary pojazdu, ale i również mniejsze pole manewru może wykazać się częstą przyczyną incydentów na drodze, 
  • wysokie zużycie części mechanicznych ciągnika – jakakolwiek awaria stawia daną firmę ubezpieczeniową w niekorzystnej sytuacji finansowej i zmusza ją do uregulowania wszelkich kosztów za naprawę. 

Pozostałe elementy przyczyniające się do wyższej ceny pakietu, to z reguły te same wartości, co w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych, czyli marka i model, rok produkcji, pojemność silnika, doświadczenie, wiek i historia kierowcy, przebieg, miejsce rejestracji. 

W przypadku samochodów ciężarowych brane jest również pod uwagę ich przeznaczenie oraz rodzaj przewożonych towarów. 

Wynajęta lub wzięta w leasing ciężarówka nie jest podstawą do jakichkolwiek zmian cen ubezpieczenia ciągnika, co oznacza, że nie ma zupełnego znaczenia, kto jest jej właścicielem. 

 

W jaki sposób kupić tańszą polisę OC dla ciągnika siodłowego – własna działalność 

Doskonałym pomysłem na uzyskanie taniego ubezpieczenia ciągnika siodłowego będzie zakup polis dla wszystkich przypisanych do jednego właściciela ciągników u jednego ubezpieczyciela. Taki proces pozwoli na wygenerowanie naprawdę sporego kapitału w skali roku. Decydując się na polisę w formie zbiorczej, można również zaoszczędzić sobie dodatkowych zmartwień, gdyż jest ona odnawialna nie dla jednego, a dla wszystkich pojazdów, które podlegają pod jedną umowę OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe posiadają również w swojej ofercie przeróżne rabaty dla osób z własną działalnością gospodarczą.  

Zdecydowanie się na zbiorczą, bardziej korzystną cenowo polisę dla wszystkich swoich ciężarówek to już połowa sukcesu, czyli oszczędność pieniędzy i czasu. Ważne jednak jest również wybranie rzetelnego ubezpieczyciela, który w swojej ofercie zaproponuje nie tylko podstawowe ubezpieczenie ciągnika siodłowego, ale też dodatki zapewniające większą ochronę zarówno pojazdów, jak i kierowców. Takich sprawdzonych i cenionych przez szerokie grono klientów ubezpieczycieli można znaleźć w multiagencji Compero, która zrzesza najlepsze polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. W serwisie Compero.pl można również porównać propozycje różnych firm ubezpieczeniowych, co pozwala z łatwością wybrać najbardziej dopasowaną i najkorzystniejszą polisę.  

 

Czy naczepa musi również zostać objęta ochroną – co grozi za brak OC? 

Połączenie naczepy z ciągnikiem siodłowym stanowi zespół pojazdów, co według przepisów prawnych oznacza obowiązek ubezpieczenia zarówno jednego, jak i drugiego.   

Za brak ważnego OC w przypadku samochodów ciężarowych trzeba się liczyć z większymi konsekwencjami karnymi. Spowodowanie kolizji pojazdem o tak wielkich rozmiarach może nieść za sobą znacznie większe zniszczenia, zarówno swojego, jak i czyjegoś mienia. W takich sytuacjach kierujący pojazdem bez ważnej polisy lub przy jej całkowitym braku zobowiązany jest do rekompensaty pieniężnej w wysokości adekwatnej do pokrycia wyrządzonych szkód. Niekiedy kwoty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego ważną rzeczą jest to, aby zawsze pamiętać o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia ciągnika siodłowego.  

 

Na co można liczyć, posiadając polisę na ciągnik siodłowy?

Ubezpieczenie OC świadczy również odszkodowanie, które jest wypłacane wszystkim pokrzywdzonym. Kierowca, ponosząc szkody osobowe, może liczyć na: 

  • zwrot kosztów poniesionych na leczenie, 
  • zadośćuczynienie za cierpienie w postaci fizycznej i psychicznej, 
  • odszkodowanie za utracone dochody, 
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę na zwiększone potrzeby. 


W przypadku, gdy współuczestnik wypadku poniósł śmierć, wówczas najbliższa rodzina poszkodowanego może dostać wypłatę odszkodowania z OC sprawcy, gdzie będzie to: 

  • renta alimentacyjna, 
  • odszkodowanie za pogorszoną na skutek zdarzenia sytuację materialną, 
  • wyrównanie strat za ból i cierpienie, 
  • zwrot kosztów pogrzebu. 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również