Polisy komunikacyjne służą ochronie uczestników ruchu drogowego. Najpopularniejsze to oczywiście OC i AC. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko kierowcy poruszają się po drogach, ale i rowerzyści.
Polisy dla rowerzystów
Wielu ubezpieczycieli oferuje obecnie polisy dla rowerzystów. W swojej ofercie mają produkty zapewniające ochronę podstawową oraz rozszerzoną. Ochrona podstawowa ma zwykle charakter polisy NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków).
Jeśli zdecydujemy się na polisę o szerszym zakresie ochrony, ta może obejmować także innych poszkodowanych (produkty typu OC) oraz nasz rower (ubezpieczenie typu casco). Ubezpieczenia tego rodzaju można wykupić na okres od jednego dnia do jednego roku.
Skoro wiemy już, jakie typu polis dla rowerzystów są dostępne, to przejdźmy do tego, jaką ochronę one zapewniają.
NNW
Polisy NNW zapewniają ochronę uczestnikowi ruchu drogowego w czasie jazdy i prowadzenia roweru. Świadczenia wypłacane są wówczas, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, wynikiem którego będzie np. poważne złamanie nogi czy uraz głowy. Skutkiem wypadków śmiertelnych odszkodowanie zostanie przekazane bliskim ubezpieczonego. Takie polisy chronią także przed kradzieżą bagażu zabranego w trakcie jazdy, a także przed zniszczeniami stałego wyposażenia roweru, czyli kół i bagażnika.
OC
Jeśli zdecydujemy się na polisę OC, odszkodowanie trafi do osób poszkodowanych w wypadku przez nas spowodowanym (piesi, inni uczestnicy ruchu drogowego). Będzie one również wypłacane, gdy uszkodzimy pojazd należący do poszkodowanego.
Casco
Gdy wykupimy ubezpieczenie casco roweru, możemy liczyć na rekompensatę, jeśli nasz rower zostanie skradziony lub gdy ktoś ukradnie jego część, np. bagażnik, ramę bądź koła. Można ponadto zabezpieczyć przewożony bagaż dodatkowy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Przeczytaj również
Mikołaj Fidziński
Autostrada to droga szybkiego ruchu. Jej wyróżnik stanowią dwie oddzielone barierą jezdnie skierowane w przeciwną stronę. Przed wjazdem na autostradę znajduje się znak informujący kierowcę, że...
Patrycja Kowalewska
W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....
Marek Pawłowski
Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...