ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie drewnianego domu - kiedy nie pokryje szkód?

Wybudowanie drewnianego domu nie jest nadto kosztowne, w związku z tym w Polsce jest wielu wielbicieli takich budowli. Takie domki powstają także na działkach rekreacyjnych czy w okolicach jezior lub lasów. Niestety poważną i niezaprzeczalną wadą budynków drewnianych jest ich konstrukcja. Ryzyko pożaru czy innych zniszczeń powstałych wskutek zdarzeń losowych jest w ich przypadku dużo wyższe niż przy murowanym domu. Z powodu poważnego ryzyka, np. zaprószenia ognia, takie domki powinny być odpowiednio zabezpieczone dobrze dobraną polisą.

Zwiększanie składek

Niestety, ze względu na duże ryzyko, gdy będziemy szukać oferty ubezpieczeniowej, musimy liczyć się z wyższą składką niż przy polisie domu murowanego. Sprawdźmy, jak prezentują się pod tym względem oferty ubezpieczycieli:

  • Concordia - nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianego domu.
  • Compensa - nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianych domów mieszkalnych, pod warunkiem że dach budynku nie jest skonstruowany z łatwopalnych materiałów. Jeśli cała konstrukcja domu wykonana jest z materiałów łatwopalnych, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru, ubezpieczyciel stosuje indywidualną wycenę polisy.
  • Gothaer - nie przewiduje zwyżki ze względu na klasę palności nieruchomości. Jedynym wyjątkiem są domki letniskowe, gdzie stawki są ustalone z uwzględnieniem klasy palności oraz wartości ubezpieczeniowej budowli.
  • Inter Polska - stosuje zwyżkę za 2 klasę palności, a jest ona zróżnicowana zależnie od przedmiotu ubezpieczenia.

Wyłączenia

Zanim podpiszemy umowę ubezpieczeniową, powinniśmy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeniowymi, a zwłaszcza dowiedzieć się, kiedy następuje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Pomimo wykupionego ubezpieczenia, nie dostaniemy odszkodowania za powstałe szkody, gdy związane będą z:

  • brakiem konserwacji lub opieki nad nieruchomością,
  • złym stanem techniczny domu drewnianego,
  • promieniowaniem jądrowym lub skażeniem promieniotwórczym,
  • przestępstwem lub samobójstwem popełnionym przez ubezpieczonego,
  • działaniami terrorystycznymi, wojennymi itp.,
  • jeżeli ubezpieczony prowadzi działalność gospodarczą w ubezpieczonym domu, który był wyłączony z eksploatacji.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania także w przypadku, gdy domek należy do ubezpieczonego prowadzącego działalność gospodarczą i był on wyłączony z eksploatacji przez minimum 30 dni. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien dopilnować odpowiedniego zapisu w umowie, uwzględniającego taki zapis, a także spełnienia środków bezpieczeństwa zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.

 

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również