ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie dziecka w szkole – co obejmuje, jak wybrać dobre ubezpieczenie

Jako rodzic dziecka w wieku szkolnym z pewnością spotkałeś się z ofertą ubezpieczenia szkolnego. Większość szkół na początku roku proponuje rodzicom przystąpienie do grupowego ubezpieczenia NNW. Nie jest to jedyna możliwość – o ubezpieczenie swojego dziecka możesz zadbać także samodzielnie.

 

Ubezpieczenie w szkole – czym jest i co obejmuje?

Ubezpieczenie dla dziecka w szkole to ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Polisa ta zapewnia wsparcie finansowe, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku – np. gdy dziecko złamie rękę lub nogę. Z reguły ubezpieczenia szkolne to produkty skonstruowane w taki sposób, że zapewniają one ochronę przez 12 miesięcy, czyli również w czasie ferii zimowych czy wakacji.

Ubezpieczenie szkolne – co obejmuje? To zależy od produktu. Każda firma ubezpieczeniowa samodzielnie ustala zakres ubezpieczenia. W zależności od oferty ubezpieczyciel może wypłacić świadczenie wówczas, gdy:

 • doszło do nieszczęśliwego wypadku, a dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu,
 • po nieszczęśliwym wypadku dziecko wymaga leczenia i rehabilitacji – wówczas firma ubezpieczeniowa pokrywa te koszty,
 • dziecko wymaga leczenia szpitalnego – ubezpieczyciel wypłaci dzienne świadczenie szpitalne.

Podczas zakupu ubezpieczenia NNW dla dziecka zwróć uwagę na zakres ochrony oraz wyłączenia. Informacje o wyłączeniach znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Z reguły ubezpieczyciele zamieszczają ten dokument na swoich stronach internetowych.

 

Czy ubezpieczenie w szkole jest obowiązkowe?

Rodzice – zwłaszcza tych dzieci, które dopiero zaczynają naukę w szkole – często pytają, czy jest obowiązek ubezpieczenia dziecka w szkole. Polisa szkolna nie jest obowiązkowa. Jeżeli uważasz, że ochrona oferowana w ramach składki jest nieadekwatna, nie musisz przystępować do ubezpieczenia grupowego.

Czy trzeba składać oświadczenie o ubezpieczeniu dziecka w szkole? Nie. Jeżeli kupisz (lub nie) ubezpieczenie NNW dziecka na własną rękę, to nie musisz składać w szkole żadnych oświadczeń. 

Chociaż nie istnieje obowiązkowe ubezpieczenie dziecka w szkole, to dobrze dobrana polisa NNW może zapewniać solidne wsparcie finansowe w razie wypadku. Co więcej, roczna składka nie jest wysoka – firmy ubezpieczeniowe proponują kilka wariantów polisy, wśród których rodzice mogą wybierać.

 

Ubezpieczenie dziecka w szkole – oferty

Mimo że odpowiedź na pytanie, czy jest obowiązek ubezpieczenia dziecka w szkole, jest negatywna, to wielu rodziców kupuje dla swoich dzieci ubezpieczenie NNW. Ma to związek z faktem, że dziecko w okresie nauki szkolnej jest bardzo aktywne – uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego czy spotyka się ze znajomymi. Jakie kupić ubezpieczenie dla dziecka w szkole? Oferta jest bardzo bogata – ubezpieczenie NNW dziecka proponuje każdy ubezpieczyciel.

 

Ubezpieczenie dziecka w szkole – AXA

AXA proponuje ubezpieczenie NNW, z którego mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i młodzież do 24. roku życia. Do wyboru są cztery pakiety, które różnią się sumą ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dziecka w szkole – AXA

 

Pakiet S

Pakiet M

Pakiet L

Pakiet XL

Śmierć w wyniku NW (nieszczęśliwego wypadku) – suma ubezpieczenia

20 000 zł

30 000 zł

50 000 zł

80 000 zł

Uszkodzenie ciała w wyniku NW – suma ubezpieczenia

10 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

50 000 zł

Pobyt w szpitalu w następstwie NW – suma ubezpieczenia

3600 zł

5400 zł

10 000 zł

18 000 zł

Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji

1500 zł

2000 zł

3000 zł

5000 zł

Wyczynowe uprawianie sportu

Tak

Tak

Tak

Tak

Na podst. materiałów AXA

 

Rodzice mogą wykupić także dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia dziecka w szkole AXA – dostępne są:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – suma ubezpieczenia to 20 000 zł,
 • hejt w internecie – w razie naruszenia m.in. prawa do prywatności ubezpieczonego w internecie, ubezpieczyciel zapewnia pomoc prawną i specjalisty IT.

Ubezpieczenie dziecko w szkole AXA można nabyć zarówno u agenta, jak i przez telefon. W drugim przypadku wystarczy skontaktować się z infolinią.

 

PZU ubezpieczenie dziecka w szkole

W ofercie PZU dostępne jest ubezpieczenie NNW PZU Edukacja. Ubezpieczyciel przygotował ubezpieczenie dziecka w szkole w trzech wariantach: wariant I, wariant II i wariant II Bis.

PZU ubezpieczenie dziecka w szkole

Przykładowe rodzaje świadczeń

Wariant I

Wariant II

Wariant II Bis

Z tytułu śmierci, śmierci na terenie placówki szkolnej lub w następstwie sepsy

Tak

Tak

Tak

Z tytułu nabycia m.in. przedmiotów ortopedycznych

Tak

Tak

Tak

Z tytułu m.in. pogryzień, ukąszeń, złamań kości lub zwichnięć stawów

Nie

Tak

Tak

Usługi powypadkowe typu assistance na terenie Polski

Tak

Tak

Tak

Na podst. materiałów PZU

 

PZU przewidziało również liczne dodatkowe rozszerzenia. Kupując PZU ubezpieczenie dziecka w szkole, rodzice mogą zdecydować się m.in. na następujące ubezpieczenia:

 • leczenia i rehabilitacji – wówczas ubezpieczyciel zwróci koszty leczenia (w tym leków) i rehabilitacji,
 • niezdolności do nauki – to rozszerzenie zapewnia dodatkowe środki (maksymalnie przez 180 dni), jeżeli po wypadku dziecko nie będzie mogło się uczyć,
 • pobytu ubezpieczonego w szpitalu – ubezpieczyciel zapłaci za każdy dzień leczenia dziecka w szpitalu (maksymalnie za 60 dni).

PZU ubezpieczenie dziecka w szkole możesz kupić albo u agenta lub w oddziale, albo przez telefon.

 

Compensa ubezpieczenie dziecka w szkole

Compensa oferuje ubezpieczenie dziecka w szkole, które jest dedykowane dzieciom i młodzieży w wieku do 20 lat. Ubezpieczenie działa przez 24 godziny na dobę przez cały rok kalendarzowy. Firma Compensa wypłaca odszkodowanie m.in. wówczas, gdy:

 • po nieszczęśliwym wypadku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego,
 • doszło do pogryzienia ubezpieczonego przez psa lub kota,
 • po nieszczęśliwym wypadku konieczna jest hospitalizacja ubezpieczonego.

W ramach ubezpieczenia dziecka w szkole Compensa zwraca także koszty rehabilitacji, korepetycji czy pomocy psychologicznej. Ubezpieczeni mogą otrzymać odszkodowanie nawet wówczas, gdy po nieszczęśliwym wypadku nie został orzeczony trwały uszczerbek na zdrowiu.

Ubezpieczenie można kupić u agenta. Więcej informacji o produkcie udzielą pracownicy infolinii. Z kolei ze strony internetowej firmy Compensa można pobrać dokument OWU, z którym warto zapoznać się jeszcze przed zakupem polisy.

 

Allianz ubezpieczenie dziecka w szkole

Allianz ma w swojej ofercie ubezpieczenie dziecka w szkole w trzech wariantach. Maksymalna suma ubezpieczenia wynosi 100 000 zł.

Kiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie/pokryje koszty

NNW Komfort

NNW Plus

NNW Max

Uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku, śmierć ubezpieczonego

Tak

Tak

Tak

Koszty leczenia, powtórna opinia medyczna

Tak

Tak

Tak

Świadczenie assistance po wypadku

Nie

Tak

Tak

Rehabilitacja

Nie

Nie

Tak

Na podst. materiałów Allianz

 

Firma Allianz podobnie jak pozostali ubezpieczyciele proponuje rodzicom rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. Wśród rozszerzeń dostępna jest m.in. wypłata odszkodowania po ukąszeniu kleszcza.

Ubezpieczenie dziecka w szkole Allianz możesz kupić po kontakcie z agentem ubezpieczeniowym. Z kolei na infolinii uzyskasz dodatkowe informacje.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie dziecka w szkole nie jest polisą drogą. Jej cena zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Im ta suma jest wyższa, tym wyższa będzie składka ubezpieczeniowa. Sprawdziliśmy, w jaki sposób ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki i ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w szkole w wybranych firmach ubezpieczeniowych.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne – AXA

Ceny ubezpieczenia w AXA zaczynają się od 36 zł za rok. Z kolei zakup najdroższego pakietu to wydatek rzędu 195 zł za rok. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie szkolne AXA, wystarczy, że otworzysz stronę internetową tego ubezpieczyciela.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne – PZU

Składka ubezpieczenia szkolnego PZU jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę m.in.: sumę i okres ubezpieczenia, rodzaj umowy ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia, czas ochrony ubezpieczeniowej i wiek ubezpieczonego. Wpływ na wysokość składki ma także dyscyplina sportowa uprawiana przez ubezpieczonego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne – Compensa

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne w firmie Compensa? Ten ubezpieczyciel przygotował trzy warianty ubezpieczenia szkolnego. Ceny wynoszą odpowiednio: 55, 79 i 139 zł za osobę za rok ochrony ubezpieczeniowej. Szczegółowe porównanie świadczeń oferowanych w ramach składki znajdziesz na stronie internetowej Compensy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie szkolne Allianz

Allianz wysokość składki ubezpieczenia dziecka w szkole uzależnia od kilku czynników, m.in. zakresu, sumy i okresu ubezpieczenia. Aby poznać dokładną kwotę, będziesz musiał skontaktować się z agentem.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również