ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie fotelika samochodowego – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Niewątpliwy jest fakt, iż podczas kolizji drogowej pojazd ulega uszkodzeniu nie tylko na zewnątrz, ale i również jego wewnętrzne wyposażenie może zostać zniszczone. Ubezpieczenie fotelika samochodowego może okazać się świetną opcją z racji tego, że taki element nie należy do jednego z najtańszych. Zobacz, w jaki sposób możesz odzyskać pieniądze za zniszczony w wypadku fotelik samochodowy.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego – bezpieczeństwo to podstawa

Dostępne na rynku ubezpieczenia komunikacyjne, w tym polisa OC lub AC, owszem, oferują ponadprzeciętną gwarancję ochrony, jednak nie każdy ubezpieczyciel zawiera w swojej ofercie opcję ubezpieczenia fotelika samochodowego. Warto wówczas postawić na dodatkowe środki ochrony, wybierając dodatkowy wariant w wybranej umowie.

Jeszcze inną i równocześnie wspaniałą inicjatywą jest wybór odpowiedniej marki produktu. Niektóre firmy zapewniają gwarancję jakości, dzięki czemu oferują darmową wymianę fotelików po wypadku.

Co zrobić, gdy fotelik ulegnie zniszczeniu podczas kolizji – jak odzyskać pieniądze?

Każdy wypadek drogowy spowodowany przez innego kierowcę jest podstawą do tego, aby starać się o rekompensatę za wszystkie wyrządzone szkody. Wszystkie formy prawne wskazują na to, że fotelik samochodowy, który uległ zniszczeniu, również podlega pod straty materialne. W przypadku takiej sytuacji ubezpieczyciel winowajcy zobowiązany jest do uregulowania wszystkich kosztów na skutek poniesionych przez poszkodowanego strat.

Jednak, aby zabiegać o odszkodowanie za fotelik, należy przygotować i następnie przedstawić jego dowód zakupu włącznie z instrukcją, a także adnotacją, która mówi o konieczności wymiany po wypadku. Cała procedura musi odbywać się zgodnie z określonymi warunkami, dlatego też warto zebrać wszystkie dowody na to, że fotelik był częścią wyposażenia w trakcie incydentu, czyli posłużyć się notatką policyjną bądź też wykonać zdjęcia telefonem. Zwrot kosztów odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem osoby będącej jednocześnie przedstawicielem danej firmy, gdzie nabyliśmy przedmiot lub za pomocą zwrotu poprzez wysyłkę. Wszystkie wymienione powyżej wskazówki są podstawą do rekompensaty.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – co robić?

Po wypełnieniu wszystkich formalności oraz pozytywnym rozpatrzeniu sprawy powinna nastąpić rekompensata, która będzie w pełni wystarczająca na pokrycie wszystkich strat – w tym naprawę samochodu oraz zakup nowego fotelika. W przypadku, gdy należne odszkodowanie jest zaniżone, warto napisać reklamację, a gdy ta również zostanie odrzucona, następnie udać się do rzecznika finansowego. Jest to instytucja wspierająca konsumentów podczas jakichkolwiek sporów z firmami ubezpieczeniowymi.

Autocasco – sposób na odzyskanie pieniędzy na skutek wypadku z własnej winy

Polisę AC można stosować jako dodatkową formę ochrony majątku. W momencie, gdy nadarza się kolizja, wówczas jest się skazanym na liczne straty spowodowane całą sytuacją, dlatego warto wcześniej pomyśleć o objęciu swojej polisy wariantem, który uwzględnia odszkodowanie za fotelik. Tak prosty wybór i zaznaczenie dodatkowej opcji, umożliwia bezpłatną wymianę uszkodzonego przedmiotu na zupełnie nowy – nawet jeśli wypadek spowodowany był z własnej winy.

Nieszczęśliwe zdarzenie – czy trzeba wymienić fotelik?

Głównym zadaniem fotelika samochodowego jest ochrona dziecka przed jakimkolwiek uszczerbkiem na zdrowiu. Będąca pasażerem samochodu pociecha narażona jest wówczas na nieoczekiwane gwałtowne hamowania, niekiedy również na zderzenia samochodowe. Takie czynniki mogą spowodować poważny uraz lub poważne problemy ze zdrowiem.

Niezależnie od tego, czy powypadkowy fotelik wygląda na zniszczony, czy też wydaje się całkiem nienaruszony, to koniecznie należy pamiętać o tym, aby wymienić go na nowy. Specjalne systemy ochronne są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego tego typu przedmiotu, które w razie wypadku zostają osłabione lub całkowicie zdewastowane. Wobec tego nie zapewniają już wtedy pełnej ochrony.

Czy ubezpieczenie fotelika samochodowego jest obowiązkowe?

Żadne formy prawne nie wskazują na to, że fotelik samochodowy koniecznie musi być ubezpieczony. Choć przepisy nie mówią nic o ubezpieczeniu, to jednak nakazują przewożenie dzieci w foteliku, dlatego, podobnie jak inne niezbędne do codziennego funkcjonowania przedmioty, warto objąć ten element wyposażenia auta dodatkowym ubezpieczeniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Na skutek kradzieży bądź wypadku można starać się o zwrot pieniędzy, jaki obejmuje autocasco. Jednak nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają taki wariant w standardzie. W celu dokładnej kalkulacji dotyczącej ceny możesz wykorzystać ubezpieczeniową porównywarkę cen dostępną w serwisie Compero.pl. Dzięki temu narzędziu nie tylko szybko poznasz ceny ubezpieczenia fotelika samochodowego, ale też będziesz miał możliwość wybrania najbardziej atrakcyjnej dla ciebie oferty.

Ceny ubezpieczenia fotelika samochodowego są najczęściej sprzedawane jako cała polisa, dlatego stawka za taki wariant może się stanowczo różnić u każdej firmy ubezpieczeniowej. Każda z nich może traktować fotelik jako osobne wyposażenie lub też standardowy osprzęt pojazdu. Niestety, ale istnieją i tacy ubezpieczyciele, którzy traktują fotelik jako dodatkowy bagaż. Najprostszym sposobem, by zasięgnąć niezbędnych informacji na temat takich polis, jest skorzystanie z oferty multiagencji Compero.pl, która zrzesza wszystkie najlepsze, renomowane towarzystwa ubezpieczeniowe.

Warto wspomnieć, że tylko i wyłącznie zakup pełnego autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania w momencie uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia, a także kradzieży fotelika.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również