ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie hulajnogi – jakie, gdzie i za ile?

Hulajnoga jest twoim ulubionym środkiem komunikacji? Jeżeli w czasie jazdy wyrządzisz komuś krzywdę, będziesz musiał zapłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Aby tego uniknąć, warto wykupić ubezpieczenie dla swojego sprzętu. Sprawdziliśmy, gdzie i za ile można to zrobić.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne, podobnie jak inne urządzenia transportu osobistego (UTO), nie są aktualne objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym osoba prowadząca, ciągnąca lub pchająca hulajnogę elektryczną została uznana za pieszego. Tymczasem poruszając się nawet z prędkością 20 km/h można wyrządzić innym uczestnikom ruchu poważną szkodę. W takiej sytuacji nieocenione jest ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną.

Które firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną? Są to m.in.: PZU, Nationale Nederlanden czy Compensa. Propozycje tych ubezpieczycieli różnią się w zakresie m.in. sumy ubezpieczenia, jednak każda oferowana polisa na hulajnogę zapewnia wypłatę odszkodowania w razie wystąpienia:

 • Szkody rzeczowej. W czasie jazdy hulajnogą po mieście możesz np. uszkodzić cudzy samochód czy rower.

 • Szkody osobowej. Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektrycznązapewnia odszkodowanie osobie, której wyrządzisz krzywdę.

Ciekawostka: czy wiesz, że ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w Niemczech jest obowiązkowe?

Jak działa ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieży?

Rosnąca popularność hulajnóg spowodowała, że stały się one atrakcyjnym łupem dla złodziei. Zdecydowałeś się na zakup tego sprzętu? Rozważ ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży. Gdyby ktoś ukradł twoją hulajnogę, otrzymasz odszkodowanie. Aby wypłacona kwota wystarczyła na zakup nowego sprzętu, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia – tyle właśnie otrzymasz po zgłoszeniu kradzieży.

Dla przykładu PZU oferuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w czterech wariantach, ale tylko trzy z nich przewidują odszkodowanie w razie kradzieży czy rabunku sprzętu. Dodatkowo warianty te różnią się wysokością sumy ubezpieczenia.

 

Wariant 2

Wariant 3

Wariant 4

Suma ubezpieczenia – kradzież, rabunek hulajnogi

1000 zł

2000 zł

3000 zł

Kto oferuje ubezpieczenie hulajnogi i na jakich zasadach?

Ubezpieczenie hulajnogi to produkt, który słusznie przywodzi na myśl ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC, NNW czy assistance dla samochodu. Różnica polega jednak na tym, że wiele firm ubezpieczeniowych nie sprzedaje ubezpieczeń dla hulajnogi osobno, ale tworzy gotowe pakiety składające się z co najmniej dwóch polis. Przyjrzeliśmy się w tym zakresie ofertom następujących ubezpieczycieli: PZU, Nationale Nederlanden czy Compensa.

Ubezpieczenie hulajnogi PZU

PZU proponuje ubezpieczenie hulajnogi, w skład którego wchodzi m.in. OC, NNW i AC. Ubezpieczyciel zapewnia też wsparcie, jeżeli uszkodzisz swój sprzęt w wyniku wypadku. Do wyboru są cztery warianty ubezpieczenia. Najwyższy wariant zapewnia następującą ochronę i sumy ubezpieczenia:

 • OC – 500 000 zł.

 • Szkody w wypożyczonych hulajnogach – 1000 zł.

 • Nieszczęśliwy wypadek – 30 000 zł.

 • Koszty leczenia i rehabilitacji – 3000 zł.

 • Uszkodzenie własnej hulajnogi w wyniku wypadku – 3000 zł.

 • Kradzież, rabunek hulajnogi – 3000 zł.

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) firma zastrzega sobie, że jest zwolniona z odpowiedzialności m.in. wówczas, gdy w momencie wypadku kierujący hulajnogą będzie w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających czy psychotropowych.

Ubezpieczenie hulajnogi Nationale Nederlanden

Nationale Nederlanden przygotowało ubezpieczenie, w ramach którego ochroną mogą zostać objęte zarówno rower, jak i hulajnoga. W najszerszym wariancie – Rowerzysta i dwa koła, możesz liczyć na ochronę w następującym zakresie:

 • NNW – wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia.

 • Pomoc assistance – jeżeli dojdzie do uszkodzenia hulajnogi elektrycznej, ubezpieczyciel usprawni sprzęt na miejscu zdarzenia.

 • Uszkodzenie roweru lub e-hulajnogi. Maksymalna wysokość odszkodowania z tego tytułu to 20 000 zł.

 • Kradzież i rabunek. Maksymalna suma ubezpieczenia również może wynosić 20 000 zł.

 • Wyposażenie. Ochroną ubezpieczeniową może zostać objęte wyposażenie, np. kask.

Dodatkowo Nationale Nederlanden proponuje ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną z sumą ubezpieczenia wynoszącą 50 000 zł. Ubezpieczenie działa tylko na terenie Polski.

Ubezpieczenie hulajnogi Compensa

To jedno z najmniej rozbudowanych ubezpieczeń hulajnogi elektrycznej dostępnych na rynku – Compensa proponuje pakiet polis OC i NNW. Suma ubezpieczenia jest narzucona przez ubezpieczyciela i wynosi:

 • 50 000 zł – w przypadku OC,

 • 10 000 zł – w przypadku NNW.

W Compensie do ubezpieczenia możesz zgłosić nie tylko hulajnogę elektryczną. Firma proponuje też objęcie ochroną zdarzeń, do których doszło w trakcie poruszania się m.in. zwykłą hulajnogą, monocyklem, monocyklem elektrycznym, segway’em, deskorolką lub deskorolką elektryczną.

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną czy ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej od kradzieżynie są ubezpieczeniami drogimi. Ile zapłacisz za objęcie ochroną swojego sprzętu? To zależy od zakresu ubezpieczenia oraz okresu trwania polisy. Przykładowo:

 • PZU za ubezpieczenie na 30 dni pobiera opłatę od 20 do 66 zł.

 • Za roczną ochronę w Nationale Nederlanden trzeba zapłacić od 63 do 113 zł.

 • Compensa wylicza składkę indywidualnie dla każdego klienta.

Chcesz kupić ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną? Wielu ubezpieczycieli dopuszcza zawarcie polisy przez internet. Na stronach internetowych poszczególnych firm ubezpieczeniowych znajdziesz też kalkulatory, dzięki którym dowiesz się, ile zapłacisz za ochronę posiadanego sprzętu.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również