ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie komisowe – co to jest i kto może ubezpieczyć auto na miesiąc?

Ubezpieczenie komisowe to prosty sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu przy sprzedaży pojazdu. Choć z OC krótkoterminowego najczęściej korzystają komisy samochodowe, to wykupić je mogą również osoby prywatne. Są jednak warunki.

Standardowo umowa ubezpieczenia OC pojazdu zawierana jest na rok, ale istnieją pewne wyjątki. W niektórych przypadkach osoba ubezpieczająca samochód może wykupić OC na krótszy okres (OC krótkoterminowe), o ile zostaną spełnione warunki wymienione w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 

Co to jest ubezpieczenie komisowe?

Ubezpieczenie komisowe (OC komisowe) to potoczne określenie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów, które przylgnęło do OC krótkoterminowego ze względu na grupę odbiorców najczęściej korzystającą z tego rodzaju polisy: komisy samochodowe.

Ubezpieczenie komisowe samochodu zawierane jest najczęściej na 30 dni, choć jest to jedynie minimalny termin, na jaki można zawrzeć umowę polisy krótkoterminowej.

Odpowiedź na pytanie “czy można ubezpieczyć auto na miesiąc” jest zatem pozytywna, chociaż pamiętajmy, że z tej opcji nie mogą skorzystać wszyscy posiadacze samochodów. Ubezpieczenie OC komisowe przysługuje jedynie niektórym kierowcom, pozostali powinni wykupić standardową polisę OC. 

Kto może wykupić OC komisowe?

Zgodnie z ustawą z krótkoterminowego OC na miesiąc mogą skorzystać jedynie:

  • podmioty pośredniczące w handlu pojazdami (m.in. komisy samochodowe),
  • właściciele aut zabytkowych (historycznych),
  • właściciele pojazdów do celów testowych,
  • właściciele aut sprowadzonych z zagranicy,
  • właściciele samochodów zarejestrowanych czasowo na potrzeby dojazdu na przegląd techniczny lub eksport pojazdu w celu sprzedaży za granicą

 

Ile kosztuje ubezpieczenie komisowe online?

Ubezpieczenie komisowe samochodu wiąże się z niską składką. Zazwyczaj koszt miesięcznej ochrony oscyluje wokół kwoty 70 zł-80 zł dla aut osobowych oraz 100-150 zł dla samochodów dostawczych.

Polisę można zawrzeć w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ale nie wszędzie wykupimy ją przez internet. Takiej możliwości nie oferuje np. PZU. Ubezpieczenie komisowe online dostępne jest m.in. w AXA Direct oraz Allianz, z kolei Link4 polisę wykupimy podczas telefonicznej rozmowy z doradcą.

 

Zakup auta z komisu – kiedy je ubezpieczyć?

Umowa OC komisowego nie jest przedłużana automatycznie, dlatego też nie ma konieczności jej wypowiadania. Jeśli kupujesz z komisu auto z OC 30-dniowym, pamiętaj, aby najpóźniej wraz z końcem ochrony ubezpieczeniowej wykupić standardową polisę. Nawet jeden dzień przerwy ubezpieczeniowej pojazdu wiąże się z ryzykiem kary pieniężnej, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli nie wiesz lub nie masz pewności, do kiedy ważna jest polisa auta, które właśnie nabyłeś, skorzystaj z internetowej bazy danych UFG lub CEPiK.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również