ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie laptopa – dlaczego warto je kupić?

Awarie laptopów zdarzają się bardzo często. Najczęstszą przyczyną ich uszkodzeń jest upadek oraz zalanie. Sprzęty te narażone są również na kradzież. Dlatego też przy zakupie laptopa warto zdecydować się na jego ubezpieczenie. Jak wygląda ubezpieczenie laptopa i jakich kosztów należy się spodziewać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie laptopa?

Laptopy towarzyszą nam w dzisiejszych czasach praktycznie na każdym kroku – w pracy, na uczelni lub po prostu na urlopie. Z tego powodu są one narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Na szczęście tego typu sprzęt można objąć ochroną w postaci ubezpieczenia. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Istnieje kilka opcji, np.:                                         

  • ubezpieczenie w ramach polisy sprzętu elektronicznego – opcja ta przeznaczona jest w szczególności dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą (większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia bowiem to ubezpieczenie wyłącznie firmom),
  • ubezpieczenie mieszkania tego typu ubezpieczenie obejmuje również wszystkie urządzenia znajdujące się na terenie domu – niestety opcja ta gwarantuje jedynie częściową ochronę i tylko w momencie, gdy urządzenie znajduje się w domu,
  • ubezpieczenie w ramach skorzystania z przedłużonej gwarancji sprzętu – zapewnia ochronę sprzętu po wygaśnięciu standardowego okresu gwarancji oraz dodatkowo obejmuje również przypadkowe uszkodzenia urządzeń (w tym przypadku laptopa).

Najczęściej wybieranymi rodzajami ubezpieczeń laptopów są: ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od kradzieży oraz ubezpieczenie od zalania.

Przedłużenie gwarancji - popularna forma ubezpieczenia laptopa

Praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym przy zakupie dowolnego urządzenia można liczyć na uzyskanie standardowej gwarancji. Klient z tego tytułu nie musi oczywiście ponosić żadnych kosztów.

Zazwyczaj okres gwarancji wynosi dwa lata. Jeżeli w tym czasie laptop ulegnie uszkodzeniu na skutek nieszczęśliwego wypadku, wówczas sprzedawca ma obowiązek podjąć decyzję o serwisowaniu lub naprawie tego sprzętu.

Omawiane urządzenia służą nam jednak zwykle przez znacznie dłuższy czas. Dlatego też warto zastanowić się nad opcją przedłużenia okresu gwarancyjnego (zazwyczaj istnieje możliwość jego przedłużenia do pięciu lat). Wybór takiego rozwiązania wiąże się oczywiście z koniecznością uiszczenia pewnej dopłaty, która różni się w zależności od miejsca zakupu laptopa.                                                                  

Ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków – jak to zrobić?

Wielu klientom zwykła opcja przedłużenia okresu gwarancji nie wystarcza. Bardzo często decydują się oni na wykupienie dodatkowej polisy. Takie rozwiązanie oferuje obecnie praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zazwyczaj dostępne są w nich oferty ubezpieczenia OC, AC oraz nieruchomości. Przed podjęciem decyzji o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia na laptopa warto jednak dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przykładowo ubezpieczenie laptopa Warta kryje się pod nazwą „Ubezpieczenie RTV/AGD/IT” i obejmuje sprzęt do wartości 25 tys. złotych. Ochroną sprzętu obejmowane są awarie, uszkodzenia, zniszczenia w wyniku wypadku, kradzież z włamaniem lub rabunek sprzętu. Z kolei ubezpieczenie laptopa Hestia jest ubezpieczeniem typu All Risk i obejmuje szkody, które powstały w wyniku wyraźnych zdarzeń losowych.

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży – procedura

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży to również częsta opcja, na którą decydują się właściciele tego typu sprzętów elektronicznych. W przypadku tego wariantu ubezpieczenia obowiązuje jednak podstawowa zasada: odszkodowanie za skradzionego laptopa przyznawane jest jedynie w sytuacji, gdy zostanie on skradziony z naszego domu lub mieszkania. W każdym innym przypadku nie zostanie nam niestety przyznana żadna rekompensata. Decyzję o tej formie ubezpieczenia powinno poprzedzić szczegółowe zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia danej agencji ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie laptopa od zalania – procedura

Zalanie laptopa to bardzo często zdarzający się wypadek. Dlatego też warto zdecydować się na polisę, która obejmuje tego typu zdarzenia. Jeżeli laptop ulegnie zalaniu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wówczas ubezpieczyciel powinien bez najmniejszego problemu wypłacić nam pieniądze. Wysokość kwoty zależeć będzie oczywiście od warunków ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że zalanie laptopa kawą nie kwalifikuje się do zwrotu pieniędzy z tytułu polisy.

Dostępne na rynku opcje ubezpieczeń laptopów – porównanie

Na rynku znaleźć można obecnie mnóstwo ofert ubezpieczeń sprzętów elektronicznych (w tym także laptopów). Mowa tutaj nie tylko o ofertach towarzystw ubezpieczeniowych, ale również sklepów ze sprzętem elektronicznym. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych opcji.

Ubezpieczenie oferowane przez sprzedawcę

Proponowane zwykle w każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym podczas dokonywania zakupu laptopa. W większości przypadków taka forma ubezpieczenia nie wiąże się ze zbyt wysokimi, dodatkowymi kosztami. Najczęściej ma postać przedłużenia gwarancji, a koszt tej usługi mieści się w zakresie od 100 do 300 zł.

Taką formę ubezpieczenia laptopów (i nie tylko) oferują między innymi takie sklepy, jak: Saturn, X-kom oraz RTV Euro AGD. Przykładowo przedłużenie gwarancji na notebook’a firmy ASUS do trzech lat to wydatek 149 zł (w sklepie X-kom). Rozszerzenie gwarancji zazwyczaj otrzymuje się w formie kodu, który po rejestracji sprzętu musi zostać aktywowany na stronie producenta.

Dodatkowe ubezpieczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym

Warunki ubezpieczenia laptopa ściśle zależą od indywidualnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie oferty znaleźć można między innymi w następujących agencjach ubezpieczeniowych: Ergo Hestia, Compensa, Warta, Mondial Assistance oraz PZU. Oferują one przykładowo ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej.

Ceny tego typu usługi są bardzo zróżnicowane. Korzystną ofertę ochrony mieszkania wraz z wyposażeniem można już jednak znaleźć za kwotę około 200 złotych rocznie.

Obecność tak licznych opcji sprawia, że często bardzo trudno jest podjąć trafną decyzję. Na szczęście w internecie znaleźć można porównywarkę tego typu ofert. Wystarczy zaznaczyć interesującą opcję ubezpieczenia, a specjalny kalkulator obliczy oraz wyświetli opcje dostępne w różnych, najpopularniejszych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również