ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie luksusowego auta

AC koniecznością

Wysokiej klasy pojazd, którego cena nabycia daleko wykracza poza 100 tys. zł, może być określany mianem luksusowego. W jego przypadku ubezpieczenie AC jest koniecznością, ponieważ każde zarysowanie, wgniecenie czy innego rodzaju uszkodzenie, pociągnie za sobą wysokie koszty dla właściciela. Kradzież takiego auta to ogromna strata finansowa, która może zostać zrekompensowana tylko wówczas, gdy samochód miał ubezpieczenie od kradzieży, czyli polisę AC.

Czy wiesz że...?

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują właścicielom samochodów osobowych o luksusowym charakterze bardzo wysokie stawki składek ubezpieczeniowych. Wywołane jest to głównie koniecznością ustanowienia wysokiej sumy ubezpieczeniowej. Zwykle dla aut prestiżowych dolną granicą takiej sumy jest kwota 200 tys. zł.

Wyższa składka wynika z tego, że przy ubezpieczaniu aut z klasy wyższej ryzykiem ubezpieczyciela jest ekspozycja, tj. przyjęta suma ubezpieczenia, odpowiadająca dla samochodów luksusowych sumie ubezpieczenia kilku lub nawet kilkunastu pojazdów marek popularnych, klasy średniej. Stąd też składka na ubezpieczenie AC w istotny sposób musi różnić się od składki polisy autocasco tańszych aut.

Wymagane zabezpieczenia w pojazdach luksusowych

Ubezpieczyciel nie będzie skłonny do ubezpieczenia pojazdu wysokiej klasy, bardzo cennego, jeśli nie będzie on posiadał stosownych zabezpieczeń - podstawowych i specjalnych. Alarm i immobilizer to minimum, na jakie godzą się firmy ubezpieczeniowe. Poza tym pojazd powinien być wyposażony w satelitarny system lokalizacji i ochrony pojazdu. Jeśli dojdzie do jego kradzieży, będzie można go namierzyć dzięki systemowi GPS. Wśród akceptowalnych np. przez firmę ubezpieczeniową PZU systemów specjalnych w samochodach luksusowych przy ubezpieczaniu w ramach polisy AC wymienia się:

  • System GPS typ SL 100,
  • Mobitel Active Safe II,
  • AutoGard: S-1, S-2, S-4,
  • Sat-Dog,
  • Spy-dog,
  • Lojack/P,
  • Spaceguard: TM Sat M i MS,
  • Finder II GPRS, Finder: XT, nXT,
  • GS 501/BP-GS 501-E, GS 501BP.

Jeśli fabrycznie pojazd nie jest wyposażony w system namiaru GPS, jego montaż pociągnie za sobą koszt od 2 do 5 tys. zł, w zależności od producenta urządzenia oraz miejsca montażu - w warsztacie ASO lub w prywatnym.

Oferta specjalna dla samochodów luksusowych

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na polskim rynku finansowym, przygotowały specjalną ofertę dla właścicieli drogich aut w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych.

Największy ubezpieczyciel w Polsce, firma PZU, ma w ofercie opcję Lux Car Zniżka, które obejmuje do 25 proc. zniżki na ubezpieczenie autocasco pojazdu o wartości ponad 150 tys. zł. Zniżka w wysokości do 15 proc. przysługuje właścicielom samochodów osobowych o wartości ponad 85 tys. zł.

W firmie InterRisk Vienna Insurance Group, można skorzystać z pakietu ubezpieczeniowego Auto Luksusowe, w którym istnieje możliwość swobodnego połączenia elementów ochrony ubezpieczeniowej w pakiety. Polisa tworzona jest według potrzeb zgłaszanych przez użytkownika.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również