poradnik

Ubezpieczenie majątkowe – czym jest i kto powinien z niego skorzystać?

 • Klaudia Malinowska
 • Nieruchomości

Ubezpieczenie majątkowe – czym jest i kto powinien z niego skorzystać?

Oferta firm ubezpieczeniowych jest obszerna – klienci mogą skorzystać z różnych produktów, które mają jednak wspólny cel, jakim jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej. Wśród dostępnych na rynku ubezpieczeń wskazać należy ubezpieczenia majątkowe. Kiedy powinieneś się nimi zainteresować?

 

Co to jest ubezpieczenie majątkowe?

Jeżeli nigdy wcześniej nie interesowałeś się ubezpieczeniami, możesz zastanawiać się, co to są ubezpieczenia majątkowe i czy są one tobie potrzebne. Jest to grupa polis, których zadaniem jest ochrona majątku osoby ubezpieczonej. Niektóre z ubezpieczeń majątkowych są obowiązkowe, inne z kolei dobrowolne.

Kupując wybrane ubezpieczenia majątkowe, możesz chronić różne składniki swojego majątku – np. dom, mieszkanie, samochód czy nawet firmę. Z ubezpieczeń majątkowych korzystają też rolnicy.

Ubezpieczenia majątkowe – przykłady:

 • ubezpieczenie AC, assistance,
 • ubezpieczenie domu, mieszkania, domku letniskowego,
 • ubezpieczenie turystyczne, sprzętu sportowego, bagażu.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń majątkowych?

Z oferty ubezpieczeń majątkowych skorzystać mogą zarówno klienci indywidualni, jak i podmioty gospodarcze. Jakie są rodzaje ubezpieczeń majątkowych? Podziału dokonuje się w oparciu o różne kryteria. Wyróżnić można m.in.:

 • ubezpieczenia komunikacyjne,
 • ubezpieczenia nieruchomości,
 • ubezpieczenia dla podróżnych,
 • ubezpieczenia dla rolników,
 • ubezpieczenia dla przedsiębiorstw.

Podziału ubezpieczeń majątkowych można również dokonać, biorąc pod uwagę długość trwania umowy. W ten sposób wyróżnia się:

 • ubezpieczenia długoterminowe – z reguły są one zawierane na rok, a przykładem takiej polisy może być ubezpieczenie OC,
 • ubezpieczenia krótkoterminowe – to wszystkie umowy, które są zawierane na okres krótszy niż rok, np. ubezpieczenie turystyczne.

 

Co obejmują ubezpieczenia majątkowe?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od rodzaju produktu ubezpieczeniowego. W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, firmy ubezpieczeniowe same ustalają, w razie jakich zdarzeń wypłacą odszkodowanie. Przykładowo ubezpieczenie AC z reguły chroni przed:

 • kradzieżą pojazdu – po kradzieży auta jego właściciel otrzymuje tytułem odszkodowania kwotę wskazaną w umowie,
 • uszkodzeniami pojazdu – które są wynikiem wypadku lub kolizji z innym uczestnikiem ruchu drogowego czy np. zwierzęciem,
 • zniszczeniami pojazdu – mogą one być spowodowane przez wandali lub być wynikiem działania sił natury.

Dla odmiany zakres obowiązkowego dla właścicieli pojazdów ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Z jakich elementów składa się polisa majątkowa?

Każde ubezpieczenie majątkowe składa się z kilku elementów, a wszystkie one mają wpływ na konkurencyjność oferty. Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie np. AC? Kluczowe czynniki to:

 • zakres ochrony – AC dostępne jest nie tylko w standardowej, ale też okrojonej wersji; to tzw. AC mini, które jest w ofercie choćby Link4,
 • suma ubezpieczenia – sposób jej ustalania może być różny; nie zawsze jest to kwota stała przez cały okres trwania umowy,
 • wyłączenia odpowiedzialności – informacje o wyłączeniach zawsze są szczegółowo przedstawiane w OWU; są to sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania.

W przypadku niektórych ubezpieczeń – jak choćby wspomnianego AC – mogą pojawić się ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Przykładem może być franszyza integralna. Jeżeli jej wysokość została ustalona na kwotę np. 500 zł, a szkoda wyceniona na 100 zł, to ubezpieczyciel będzie zwolniony z wypłaty odszkodowania.

 

Które ubezpieczenia majątkowe są obowiązkowe?

Ubezpieczenia majątkowe chronią majątek ubezpieczającego od zdarzeń losowych lub roszczeń osób przez nie poszkodowanych. Przykładem obowiązkowego ubezpieczenia majątkowego jest ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów. Jako właściciel auta musisz je ubezpieczyć. Jeżeli spowodujesz kolizję czy wypadek, to dzięki posiadanej polisie nie będziesz musiał m.in.:

 • płacić odszkodowania – zrobi to firma ubezpieczeniowa,
 • wypłacać zadośćuczynienia czy renty,
 • pokrywać kosztów wynajmu samochodu zastępczego.

Obowiązkowe są też niektóre ubezpieczenia przeznaczone dla rolników. Przykładem może być ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.

 

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie – ranking

Uznałeś, że warto ubezpieczyć dom od wybranego (lub wszystkich) ryzyka? Pozostaje jeszcze znaleźć dobre ubezpieczenie majątkowe. Nie szukaj jednak rankingu ubezpieczeń mieszkania czy domu – to zbyteczne. Zmiennych, od których zależy wysokość składki, jest wiele. To m.in. lokalizacja nieruchomości, jej wartość czy wyposażenie. Zamiast tracić czas na analizę wyników rankingu, które nie powiedzą ci wiele, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń.

W naszym serwisie znajdziesz kilka kalkulatorów, np. kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych czy kalkulator ubezpieczeń mieszkania. To sprawdzony i szybki sposób, aby otrzymać indywidualną i aktualną wycenę uwzględniającą twoją sytuację.

 

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Marek Pawłowski

Rozpoczęcie każdej budowy należy zacząć od wytyczenia granic działki, na której zostanie postawiony dom czy inny budynek. Konieczne jest również tyczenie budynku, gdyż to dzięki tej...

 • Marta Ośko

Mieszkanie socjalne jest terminem, który często się pojawia w różnych miejscach. Jednak co właściwie ta nazwa oznacza? Lokal socjalny to miejsce będące w posiadaniu gminy, przeznaczone...

 • Patrycja Kowalewska

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinna przebiegać budowa domu krok po kroku, w poniższym artykule przyjrzymy się temu bliżej. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, planując poszczególne...