ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie motocykla – wszystko o czym trzeba wiedzieć na temat polisy OC dla takiego pojazdu

Ubezpieczenie motocykla może okazać się bardzo pomocnym wariantem podczas wypadku drogowego. Każda kolizja lub stłuczka wywołuje zarówno szkody materialne, niekiedy również uszczerbek na zdrowiu własnym bądź innej osoby. Poniższy artykuł przedstawia wszystkie informacje dotyczące polisy OC dla motocykla.

Ubezpieczenie motocykla – czy jest obowiązkowe i jakie są z niego korzyści?

Niezależnie od rodzaju pojazdu w świetle ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wszelkie warunki ubezpieczenia OC nie ulegają żadnej zmianie. Oznacza to, że według norm prawnych zarówno samochód, jak i motocykl podlegają obowiązkowej polisie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie na motocykl chroni nie tylko przed odpowiedzialnością karną, ale również zapewnia wypłatę odszkodowania na rzecz osoby poszkodowanej w wypadku.

Ubezpieczenie motocykla – kalkulator internetowy

Wśród różnych narzędzi dostępnych na stronach internetowych, można spotkać się ze specjalnym kalkulatorem ubezpieczenia motocykla, który obliczy szacowaną składkę polisy OC. Wystarczy jedynie wpisać parametry danego pojazdu w odpowiednie rubryki, włącznie z pozostałymi, jednocześnie niezbędnymi dla kalkulacji danymi.

Kalkulator ubezpieczenia motocykla, dzięki któremu nie tylko dowiesz się, ile zapłacić za roczną polisę OC, ale też będziesz mógł porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych, znajduje się w serwisie Compero.pl. Korzystanie z tego narzędzia jest bardzo proste i intuicyjne, a na pewno o wiele szybsze niż wizyta u poszczególnych ubezpieczycieli w celu poznania ich oferty.

Kiedy pojazd uważany jest za motor – ubezpieczenie motocykla 125 cm³

Określenie pojazdu jako motor lub motocykl jest poprawne tylko w przypadku, gdy posiada on silnik spalinowy, którego pojemność skokowa przekracza 50 cm³. W związku z tym, ubezpieczenie motocykla 125 cm³ wiąże się z obowiązkiem wykupienia polisy OC, której ceny zależne są między innymi od historii kierowcy oraz parametrów motoru. Ubezpieczyciel, podobnie jak w przypadku obliczania składki polisy OC samochodu, bierze pod uwagę również miejsce zamieszkania właściciela motocykla. Za ubezpieczenie motocykla 125 cm³ mniej zapłaci mieszkaniec małej miejscowości, gdyż ubezpieczyciel szacuje, że ze względu na słabsze natężenie ruchu występuje mniejsze ryzyko kolizji. Oczywiście niezależnie od umiejętności właściciela pojazdu, za ubezpieczenie motoru więcej zapłaci świeżo upieczony kierowca, który nie wypracował sobie jeszcze zniżek.

Ubezpieczenie motoru – co obejmuje a czego nie?

Należy pamiętać, aby zawsze stosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, skupić całą swoją uwagę na otoczeniu podczas jazdy oraz w odpowiedni sposób eksploatować swój sprzęt. Takie czynności pozwolą zminimalizować ryzyko wypadku drogowego, niemniej jednak czasami i one nie wystarczą. Ubezpieczenie na motocykl obejmuje rekompensatę za szkody mienia, jakim może być rzecz materialna lub zdrowie innej osoby. Nie podlegają odszkodowaniu natomiast straty związane z kradzieżą przedmiotów czy też takie, których skutkiem jest uszkodzenie własnego pojazdu.

To, że ubezpieczenie motoru nie obejmuje wypłaty odszkodowania właścicielowi w przypadku kradzieży czy uszkodzenia sprzętu, nie oznacza, że niemożliwe jest zabezpieczenie się na wypadek takich okoliczności. Masz możliwość wykupienia rozbudowanego, nieobowiązkowego ubezpieczenia motocykla, które będzie składało się z:

  • AC – czyli ochrony przed kradzieżą pojazdu lub jego części, uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia pojazdu przez osoby trzecie, warunki atmosferyczne czy w wyniku wypadku,
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje wypłatę świadczenia na leczenie uwarunkowane uszczerbkiem na zdrowiu powstałym w wyniku wypadku na motocyklu zarówno kierowcy, jak i pasażera,
  • Assistance – zapewnia pomoc w razie wystąpienia awarii czy innego zdarzenia losowego w czasie podróży (m.in. holowanie pojazdu, naprawa na miejscu zdarzenia, pojazd zastępczy, dostarczenie paliwa, wymiana niektórych części).

Tego typu ubezpieczenia na motocykl również znajdziesz w ofercie multiagencji Compero.pl, która dysponuje nie tylko szerokim wachlarzem polis, ale przede wszystkim najlepszymi produktami ubezpieczeniowymi na polskim rynku. Możesz skorzystać ze wszystkich dodatkowych ubezpieczeń motocykla lub wybrać jeden, najbardziej interesujący cię produkt.

Samo OC na motocykl nie jest drogie, jednak dodatkowa ochrona znacznie zwiększy składkę. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują jednak korzystne pakiety, z których naprawdę warto skorzystać.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również