ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie motocykla na tor – jak działa OC i AC podczas rajdów i wyścigów?

Ubezpieczenie motocykla na tor jest dla motocyklistów bardzo istotne, gdyż podczas wyścigów czy rajdów nie trudno o wypadek, a tym samym uszkodzenie maszyny. Wielu kierowców jednośladów zastanawia się jednak, czy warto wykupywać polisy OC i AC, gdyż nie wiedzą, czy ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywała na torze. W tym wpisie odpowiadamy na to i kilka innych zagadnień związanych z ubezpieczeniem motocykla na tor.

Ubezpieczenie motocykla na tor – OC

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla pojazdów użytkowanych na drogach publicznych. Tor wyścigowy do takich nie należy, zatem właściciel motocykla przeznaczonego wyłącznie do jazdy na torze nie jest zobowiązany do posiadania polisy OC, a także do zarejestrowania maszyny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niewykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego i niezarejestrowania jednośladu nie można się nim poruszać nigdzie poza torem, a co za tym idzie, należy go transportować na tor przyczepą lub busem.

Motocykliści, którzy chcą na tor podróżować motocyklem i tym samym jeździć nim po drogach publicznych muszą zarejestrować swój sprzęt w urzędzie komunikacji oraz posiadać ubezpieczenie OC. Istnieje jednak obawa, że pomimo wykupionej polisy OC, odszkodowanie w razie wypadku na torze nie zostanie wypłacone. Jest to jak najbardziej uzasadniony niepokój, gdyż słyszy się o sytuacjach, w których ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania lub zażądał zwrotu wypłaconej kwoty ze względu na ekstremalne wykorzystywanie motocykla, które nie zostało objęte ubezpieczeniem. Aby uniknąć takiego precedensu, należy zgłosić ubezpieczycielowi przed zawarciem polisy OC fakt, że pojazd będzie służył nie tylko do tradycyjnej, szosowej jazdy. Prawdopodobnie spowoduje to wzrost składki, gdyż jazda na torze wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia szkody, jednak warto to zrobić, by być pewnym działania ubezpieczenia komunikacyjnego.

Ubezpieczenie motocykla na tor – AC

Posiadanie polisy AC nie jest obowiązkowe ani w przypadku motocykli przeznaczonych do jazdy na drodze, ani wykorzystywanych do jazdy ekstremalnej. Warunki ubezpieczenia autocasco różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli, choć zwykle obejmują zdarzenia losowe skutkujące częściowym lub całkowitym zniszczeniem pojazdu oraz jego kradzież. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne wyłączenia odpowiedzialności, które znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy. Warto dokładnie czytać ten dokument, gdyż może okazać się, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku zdarzenia powstałego podczas wyjątkowego użytkowania motocykla, którym niewątpliwie jest jazda na torze. Czy w związku z tym niemożliwe jest wykupienie ubezpieczenia AC motocykla na tor? Jak najbardziej jest możliwe, jednak należy liczyć się z tym, że składka polisy autocasco będzie wysoka i nie każdy ubezpieczyciel będzie skłonny zaoferować kierowcy jednośladu tak nietypowe ubezpieczenie.

Czy warto wykupywać polisy OC i AC motocykla przeznaczonego do jady po torze?

Oczywiście warto, choć trzeba pamiętać o zgłoszeniu ubezpieczycielowi faktu, że motocykl będzie wykorzystywany w dość niekonwencjonalny sposób. Wyższa składka za polisę nie powinna być odstraszająca dla kierowcy jednośladu, gdyż ochrona ubezpieczeniowa, zwłaszcza podczas niebezpiecznej jazdy po torze, jest bezcenna.

Każdy motocyklista, poza zadbaniem o ubezpieczenie swojej maszyny, powinien zadbać również o ochronę ubezpieczeniową swojego zdrowia i życia. Jazda na motocyklu, szczególnie wyścigowa lub rajdowa, niesie za sobą spore ryzyko uszkodzenia ciała, a nawet śmierci, dlatego warto posiadać dobrą polisę NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to konieczność podczas uprawiania sportów ekstremalnych, jednak w tym przypadku, podobnie jak w ubezpieczeniach OC i AC, należy poszukać ubezpieczyciela, który oferuje polisę NNW obejmującą zdarzenia powstałe na torze.

Najlepszym i najprostszym sposobem na znalezienie takiego ubezpieczyciela i poznanie wysokości składki zarówno za polisę NNW, jak i ubezpieczenie OC oraz AC, jest skorzystanie z serwisu Compero.pl. Na naszym portalu szybko można znaleźć i porównać ofertę wielu renomowanych firm ubezpieczeniowych, a także dobrać ubezpieczenie doskonale dopasowane do swoich potrzeb.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również