ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie motoroweru - wszystko co trzeba wiedzieć

Ubezpieczenie OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce dla wszystkich pojazdów mechanicznych, a do tych zaliczają się również motorowery, czyli skutery, crossy, quady itp. Ubezpieczenie motoroweru należy wykupywać na cały rok – tak jak OC samochodu, nie można wykupić polisy tylko na okres wiosenno-letni, bo np. tylko wtedy używamy jednośladu. Jest to jednak znacznie mniejszy wydatek w porównaniu z ceną OC dla samochodu osobowego. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera czy innego motoroweru, a także wielu innych ważnych informacji na temat tej polisy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera (motoroweru)?

Motorower to pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50cm³, który zgodnie z obowiązującym prawem należy ubezpieczać na wypadek spowodowania kolizji. Cena ubezpieczenia OC dla skutera i innych pojazdów zaliczanych do motorowerów zależy od kilku czynników. Towarzystwo ubezpieczeniowe, podobnie jak w przypadku OC dla samochodów, ustalając cenę składki, bierze pod uwagę wiek i doświadczenie kierowcy, model i rok produkcji pojazdu, czy też miejsce zamieszkania właściciela, a tym samym miejsce użytkowania jednośladu. Zniżki wypracowane za bezszkodową jazdę jako kierowca samochodu osobowego będą brane pod uwagę również przy wykupowaniu OC dla motoroweru. Niezależnie od tych wszystkich czynników, ubezpieczenie OC na motorower nie jest drogie. Ceny u poszczególnych ubezpieczycieli wahają się od 60 do 220 zł rocznie.

 

Co grozi za brak ubezpieczenia OC motoroweru?

Jeśli nie posiadamy ważnej polisy OC na skuter bądź inny motorower, a spowodujemy nim uszkodzenie mienia lub szkodę na osobach, musimy przygotować się na spore wydatki. Czasami wystarczy zwrócić za koszt naprawy samochodu czy innego majątku osoby poszkodowanej, jednak może zdarzyć się również tak, że będziemy musieli ponieść koszty rehabilitacji, leczenia, a nawet dożywotniej renty dla osoby lub osób, które ucierpiały z naszej winy. Poza oczywistym ryzykiem spowodowania kolizji i koniecznością pokrycia wszelkich szkód z własnej kieszeni, trzeba się liczyć też z karami finansowymi za brak OC motoroweru. Kary te nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który od stycznia 2018 roku egzekwuje następujące sumy za brak ważnej polisy:

  • do 3 dni – 170 zł,
  • od 4 do 14 dni – 435 zł,
  • co najmniej 14 dni – 870 zł.

Kalkulacja nie jest skomplikowana – za polisę OC zapłacimy zdecydowanie mniej, zwłaszcza, że jest to wydatek raz na rok i składka może kosztować znacznie mniej niż najniższa kara finansowa.

 

Gdzie ubezpieczyć motorower?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi sprzedaż OC motorowerów. Taką polisę na pewno kupimy w Generali, PZU, Ergo Hestii, Link4, Uniqa, mtu24, Warcie, Proamie, Compensie i Allianz. Niektóre z tych towarzystw ubezpieczeniowych posiadają na swojej stronie kalkulator OC, za pomocą którego można obliczyć ubezpieczenie motoroweru online. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli będą różnić się nie tylko ceną, ale i zakresem ubezpieczenia. Dla przykładu, w Uniqa otrzymamy w cenie OC holowanie motocykla po awarii lub wypadku do warsztatu oddalonego nie dalej niż 50 km i bezpłatną Zieloną Kartę. Podobnie jest w towarzystwie Proama, którym również otrzymamy Zieloną Kartę, jednak do OC motoroweru dodawana jest usługa holowania po wypadku do warsztatu oddalonego do 100 km.

 

Dodatkowe ubezpieczenie motoroweru

Warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia na skuter lub inny jednoślad, ponieważ kierujący motorowerami są statystycznie o wiele bardziej narażeni na ryzyko powstania szkód osobowych oraz na mieniu w sytuacji zdarzenia drogowego.

Ubezpieczenie AC

Posiadając np. AC, można otrzymać odszkodowanie za wypadek, który powstał w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych – gradobicia, uderzenia pioruna, podtopienia, a także za szkody powstałe wskutek aktów wandalizmu. Oczywiście autocasco na motorower, tak samo jak AC samochodowe, chroni nasz pojazd w przypadku kradzieży i innych zdarzeń losowych. AC zapewnia ochronę także wtedy, gdy sprawca zniszczenia pojazdu nie został rozpoznany. To szczególnie istotna informacja dla osób, które nie mają miejsca na garażowanie swojego skutera. Niestety, mimo tych wszystkich korzyści z ubezpieczenia autocasco, musimy za nie sporo zapłacić. Warto jednak się zastanowić nad zakupem pakietu OC + AC, za który ubezpieczyciel udzieli nam rabatu i dołączy dodatkowe ubezpieczenie NNW.

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy AC dla właścicieli motorowerów (np. AXA Direct), a niektóre proponują mocno okrojone wersje tego ubezpieczenia. Dzieje się tak, ponieważ istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia motoroweru podczas wypadku, co w konsekwencji niesie za sobą wysokie koszty likwidacji szkody ponoszone przez ubezpieczycieli. Można jednak znaleźć kompleksową ofertę AC, wiąże się to jednak z wysokim kosztem wykupu polisy. Ubezpieczenie AC w formule All Risk proponują takie towarzystwa jak Generali, Uniqa, czy Proama.

Ubezpieczenie NNW

Jeśli nie chcemy lub po prostu nas nie stać na zakup autocasco, a dużo podróżujemy naszym motorowerem, powinniśmy rozważyć dołączenie do polisy OC ubezpieczenia NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewni odszkodowanie np. na leczenie, jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku kolizji drogowej. NNW chroni także pasażera. Koszt tego ubezpieczenia nie jest wysoki i sięga zazwyczaj kilkudziesięciu złotych - Compensa oferuje NNW już za 48 zł.

Ubezpieczenie Assistance

Kolejnym korzystnym i niedrogim ubezpieczeniem jest Assistance, które także może okazać się niezbędne podczas częstych lub długich podróży motorowerem. To ubezpieczenie także działa podobnie jak w przypadku samochodu, czyli obejmuje pomoc drogową po unieruchomieniu motocykla w wyniku awarii lub wypadku. W ramach tego ubezpieczenia dostępne jest zazwyczaj pokrycie kosztów holowania do najbliższego warsztatu, naprawa na miejscu zdarzenia, przewóz medyczny po wypadku, czy zwrot opłat za badania i zabiegi ambulatoryjne, które były konieczne po braniu udziału w kolizji.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również