ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie na urlopie dla przedsiębiorcy

Jeżeli przedsiębiorca korzysta z urlopu wychowawczego i zawiesza działalność firmy, to na czas urlopu ma opłacaną z budżetu państwa składkę emerytalną i rentową w takiej wysokości, jakby firma nadal funkcjonowała (z wyjątkiem przedsiębiorców z niższym niż pół roku stażem prowadzenia firmy).

Właściciele własnych firm powinni też wiedzieć, że działalność gospodarczą można zawiesić na okres 30 dni lub maksymalnie na dwa lata. Od niedawna przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, a działają na rynku od co najmniej pół roku, mogą zawiesić działalność firmy maksymalnie na 3 lata, a w niektórych przypadkach – jeżeli opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi – nawet do 6 lat. Ale nie tylko urlop wychowawczy wchodzi w grę, bowiem istnieje również tak zwany urlop ojcowski przedsiębiorcy.

Należy podkreślić, że nie ma odrębnych przepisów regulujących problem urlopów ojcowskich dla przedsiębiorców. Zazwyczaj w takich przypadkach korzysta się z zasad Kodeksu pracy. Formalnie urlop nie przysługuje przedsiębiorcom, a tylko zatrudnionym pracownikom, ale mogą oni otrzymywać zasiłek macierzyński, zwany również urlopem ojcowskim. Jakie są zasady pobierania takiego zasiłku? Można go pobierać przez 14 dni, a prawo do tego zasiłku można wykorzystać przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia. Trzeba też wiedzieć, że urlop ojcowski nie wymaga zawieszenia lub zamykania działalności firmy.

A jak wygląda sprawa związana z urlopem macierzyńskim? Urlop macierzyński przysługuje matce nowo narodzonego dziecka, ale obowiązkowo 14 tygodni. Po tym okresie resztę urlopu macierzyńskiego może przejąć ojciec dziecka, który może również prowadzić własną działalność gospodarczą. Jeżeli matka dziecka zgodzi się na przekazanie urlopu partnerowi, może on uzyskać 6 tygodni urlopu, bowiem maksymalnie jest do wykorzystania 20 tygodni. Może też uzyskać 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Jest to wszystko dość skomplikowane, dlatego najlepiej zapoznać się z przepisami w zakresie spraw urlopowych dla przedsiębiorców u radców prawnych, którzy dokładnie wyjaśnią, na jakich zasadach przedsiębiorca może korzystać ze wszystkich rodzajów przysługujących im urlopów.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również