ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie na VIN – jak się ustrzec przed nieuczciwymi handlarzami pojazdów oraz co zrobić, aby ubezpieczyć importowany pojazd?

Decyzja o zakupie używanego samochodu, sprowadzanego z zagranicy, może niekiedy okazać się złym wyborem. Ubezpieczenie na VIN jest formą oszustwa, stosowaną przez nieuczciwych handlarzy, w wyniku czego klient narażony jest na wiele nieprzyjemności. Ten artykuł ma na celu nie tylko przybliżyć ci tę sytuację, ale i również wyjaśnić kwestię ubezpieczenia importowanego pojazdu.

Ubezpieczenie na VIN – co tak naprawdę oznacza?

Ubezpieczenie na VIN to nic innego, jak podstawowa i jednocześnie obowiązkowa polisa OC. Z momentem rejestracji pojazdu musi ona obejmować cały okres, dopóki pojazd ten nie zostanie wyrejestrowany. Rozwijając przedstawioną sytuację – z dniem, w którym importowany pojazd został zarejestrowany w danym kraju, podlega on obowiązkowi objęcia go ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, aż do dnia, w którym pojazd ten ulegnie wyrejestrowaniu.

Na czym polega ubezpieczenie pojazdu sprowadzonego z za granicy?

Według polskiego prawa możliwe jest poruszanie się pojazdem z zagranicznymi tablicami na terenie kraju przez okres maksymalnie 30 dni od momentu jego sprowadzenia. Konieczną dla przyzwolenia rzeczą jest ważne badanie techniczne oraz aktualna po poprzednim właścicielu rejestracja. W celu użytkowania pojazdu na drogach należy również niezwłocznie wykupić tymczasowe ubezpieczenie OC. Taki proces zapewni nie tylko bezpieczeństwo i ochronę przed odpowiedzialnością karną, ale i również dostarczy niezbędnego czasu dla załatwienia potrzebnych formalności. Nawet jeśli tylko jeden z obowiązków nie zostanie spełniony, wówczas sprowadzony pojazd nie jest dopuszczony do użytku, a jego transport może odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą lawety lub holownika.

W jaki sposób oszukiwani są potencjalni klienci?

Nieuczciwi handlarze w celu szybkiej sprzedaży aut stosują naganne środki oszustwa, jakimi są fałszywe tablice rejestracyjne. W taki sposób sprzedawcy wmawiają kupującemu, że bez żadnych przeszkód można wykupić ubezpieczenie na VIN, a następnie poruszać się takim pojazdem bez żadnych konsekwencji. Nic bardziej mylnego, gdyż są to nieprawdziwe numery rejestracyjne, co oznacza, że pojazd nie jest w żaden sposób zarejestrowany. W momencie kontroli przez policję lub podczas wypadku drogowego właściciel pojazdu narażony jest na poważne sankcje karno-finansowe.

Nawet w przypadku ważnej polisy OC niezarejestrowany pojazd na fałszywych numerach nie podlega w żaden sposób jakiejkolwiek ochronie przez ubezpieczenie – wyrządzone szkody zobowiązują takiego kierowcę do uregulowania rekompensaty na rzecz poszkodowanego, a ponadto do zapłaty wyższej składki za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na podstawie podanych ubezpieczycielowi informacji, które były nieprawdziwe.

Bardzo ważną informacją jest również sprawa dotycząca polisy AC – fałszywe numery rejestracyjne podane w trakcie zakupu ubezpieczenia autocasco są podstawą do roszczeń przez firmę ubezpieczeniową o rekalkulację składki, a następnie w większości przypadków do wniesienia dopłaty przez kierowcę.

Jak rozpoznać próbę oszustwa?

Każda z wywozowych tablic rejestracyjnych charakteryzuje się żółtym lub czerwonym paskiem umieszczonym z prawej strony blachy. Znajduje się tam bardzo ważna informacja o dacie ważności rejestracji, która dotyczy pozostałego okresu przez jaki pojazd mechaniczny może legalnie poruszać się po drogach publicznych. Oryginalne tablice wytworzone są z metalu, podczas gdy te podrobione lub kolekcjonerskie wykonane są z wykorzystaniem tworzyw sztucznych.

Sprawdzone sposoby, które pomogą ustrzec się przed zakupem nielegalnie sprowadzonego auta

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed zakupem pojazdu z zagranicy jest jak największy zbiór informacji dotyczących nie tylko jego stanu czy parametrów, ale i również aktualnego numeru VIN. Dzięki niemu wraz z użyciem odpowiednich narzędzi można sprawdzić całą historię pojazdu, począwszy od danych pierwszego właściciela. W wyszukiwarce internetowej nietrudno znaleźć taki przyrząd, natomiast założyciele strony zazwyczaj pobierają drobną opłatę za udostępnienie wszystkich, niezbędnych dla zakupu informacji.

Najlepszym pomysłem może okazać się sprowadzenie pojazdu wyłącznie za pośrednictwem renomowanej i solidnej firmy bądź też na własną rękę, gdzie w obydwu wypadkach musi być on wyrejestrowany. Wybierając wariant, jakim jest samodzielny import, należy pamiętać, że jego transport powinien odbywać się z pomocą lawety bądź holownika. Stawki u przewoźników wahają się zazwyczaj od 1 zł do 3 zł za każdy kilometr.

Drugi pomysł nieco bardziej angażuje nabywcę do pewnych działań. Zakup tymczasowych tablic wywozowych wraz z krótkoterminowym ubezpieczeniem OC umożliwia bezkarne poruszanie się takim pojazdem przez okres 30 dni, biorąc jednocześnie pod uwagę, że musi on posiadać ważny przegląd techniczny.

Pozostałe konsekwencje za jazdę na fałszywych tablicach

Przybliżając temat o skutkach poruszania się pojazdem na nieprawdziwych tablicach, można przytoczyć poszczególne konsekwencje w następujący sposób:

  • mandat wysokości do 1500 zł – fałszywe tablice uznawane są jako zupełny ich brak,
  • obowiązek pokrycia kosztów za holowanie,
  • uregulowanie płatności na skutek przetrzymywania pojazdu na parkingu policyjnym,
  • przymusowe pokrycie rekompensaty za wyrządzone szkody na skutek wypadku drogowego, kolizji bądź innego nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem niezalegalizowanego samochodu,
  • kara finansowa nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) z momentem zapoznania się prawdziwymi informacjami o nielegalnych tablicach – UFG może uznać polisę jako nieaktualną, co w rezultacie traktowane jest jako brak polisy OC, a koszty z tym związane określone są wg obowiązujących norm prawnych.

Przykład na podstawie samochodu osobowego (tabela poniżej).

Wysokość kary w zł

Okres bez ważnego OC

1200 zł

do 3 dni

3010 zł

od 4 do 14 dni

6020 zł

powyżej 14 dni


Wysokość kary za brak ważnego OC w przypadku samochodów ciężarowych wiąże się jednocześnie z wyższymi kosztami, jakimi są kolejno – 1810 zł, 4520 zł, 9030 zł (okres bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest taki sam, jak w kwestii samochodów osobowych).

Kupując samochód sprowadzany z zagranicy, musisz liczyć się z ryzykiem, że handlarz może próbować cię oszukać. Jak już wspominaliśmy najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie szanowanej, cieszącej się zaufaniem i sporym doświadczeniem firmy zajmującej się importem samochodów lub sprowadzenie pojazdu na własną rękę. Tylko w taki sposób można uniknąć nieprzyjemności i dużych kar finansowych. Kolejnym krokiem dopuszczającym twój sprawdzony z zagranicy samochód do ruchu drogowego jest przeprowadzenie badania technicznego, przerejestrowanie auta oraz objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Znalezienie korzystnego ubezpieczenia komunikacyjnego jest banalnie proste dzięki porównywarce polis pochodzących z ofert najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych, która znajduje się na stronie compero.pl. W serwisie znajdziesz także ubezpieczenia AC, NNW i Assistance, dzięki którym kompleksowo zatroszczysz się nie tylko o swój samochód, ale też o własne bezpieczeństwo.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również