ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Podstawową funkcją ubezpieczenia na życie jest zapewnienie wsparcia finansowego osobom najbliższym zmarłemu. Jesteś jedynym żywicielem rodziny i zastanawiasz się, jak możesz zatroszczyć się o jej byt na wypadek swojej śmierci? Zobacz, jak możesz to zrobić za pomocą dobrze dobranej polisy na życie.

Co to jest polisa na życie?

Odpowiadając na pytanie, co to jest ubezpieczenie na życie, można powiedzieć, że to produkt, którego przedmiotem jest życie ubezpieczonego. W zależności od polityki przyjętej przez firmę ubezpieczeniową będziesz miał do wyboru jeden z dwóch produktów:

 • „Czyste” ubezpieczenie na życie. Taka polisa charakteryzuje się tym, że zapewnia wyłącznie ochronę ubezpieczeniową – składka jest w całości przeznaczana na ten cel.
 • Mieszane ubezpieczenie na życie. W ramach polisy otrzymasz nie tylko ochronę ubezpieczeniową, ale będziesz też oszczędzał – część składki będzie inwestowana.

Aby dostosować oferowane produkty do potrzeb klientów, firmy ubezpieczeniowe proponują też liczne umowy dodatkowe. W rezultacie ubezpieczenie na życie może też zapewnić wsparcie finansowe twoim najbliższym, gdybyś uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stał się niezdolny do pracy.

Ubezpieczenie na życie jest dostępne jako ubezpieczenie grupowe i indywidualne. To pierwsze jest tańsze, w rezultacie czego zapewnia ochronę ubezpieczeniową w węższym zakresie. Kupując indywidualne ubezpieczenie na życie, możesz dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. Wówczas składka ubezpieczeniowa będzie wyższa.

Polisa na życie – co obejmuje?

Zakres polisy na życie będzie zależeć od wybranego przez ciebie pakietu i produktów dodatkowych. Najprostsze ubezpieczenie (w wariancie podstawowym) zapewnia wypłatę określonej w treści umowy kwoty osobom uposażonym, czyli wskazanym przez ciebie. Rozszerzenia możesz dokonać o m.in. następujące opcje:

 • Niezdolność do pracy. Zarówno w razie czasowej, jak i trwałej niezdolności do pracy otrzymasz z polisy dodatkowe środki. Będziesz mógł je przeznaczyć na codzienne potrzeby lub rehabilitację.
 • Trwały uszczerbek na zdrowiu. Umowa ubezpieczenia na życie może przewidywać wypłatę środków, jeżeli u ubezpieczonego zostanie stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu.
 • Inwalidztwo. Wiąże się ono ze zwiększonymi potrzebami życiowymi. To rozszerzenie do polisy zapewnia finansowe wsparcie na taki wypadek.
 • Hospitalizacja. W razie gdyby okazało się, że ubezpieczony wymaga leczenia w szpitalu, to za każdy dzień hospitalizacji przysługiwać będzie mu świadczenie finansowe. W ramach tego rozszerzenia ubezpieczyciel może opłacać też badania kontrolne.

Wraz z ubezpieczeniem na życie możesz też zadbać o przyszłość swojego dziecka. Materialne zaplecze stworzysz mu, kupując polisę, z której po uzyskaniu przez dziecko pełnoletniości zostanie mu wypłacona ustalona kwota.

Ile kosztuje polisa na życie?

Możesz zastanawiać się, co to jest polisa na życie i ile kosztuje takie ubezpieczenie. Produkty ubezpieczeniowe są na tyle skomplikowane, że ubezpieczyciele rezygnują ze stałych cenników i wyliczają składkę w sposób indywidualny dla każdego klienta. Wysokość składki ubezpieczenia na życie zależy m.in. od wieku ubezpieczonego i okresu, na jaki zostanie podpisana umowa.

Nationale Nederlanden na swojej stronie internetowej podaje kwoty wyliczone dla 35-letniego mężczyzny, który posiada dwoje dzieci i spłaca kredyt na mieszkanie. Wybierając ubezpieczenie na życie na 10 lat, mężczyzna ma do wyboru dwie opcje:

 • Pierwsza przewiduje sumę ubezpieczenia w wysokości 300 000 zł – składka wynosi 150 zł miesięcznie.
 • Druga przewiduje sumę ubezpieczenia na poziomie 1 000 000 zł – składka wynosi 475 zł miesięcznie.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie na życie, skontaktuj się z wybraną firmą ubezpieczeniową lub skorzystaj z porównywarki Compero. Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że odpowiadając na pytania tylko raz, otrzymasz oferty od różnych ubezpieczycieli. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i wybierzesz ubezpieczenie na życie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb i aktualnej sytuacji życiowej.

Gdzie kupić ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to produkt bardzo popularny – nie będziesz miał problemu z jego znalezieniem w ofertach firm ubezpieczeniowych. Sprawdziliśmy, co w ramach tej polisy proponują wybrani ubezpieczyciele.

Ubezpieczenie na życie PZU

Polisa na życie PZU to produkt, w ramach którego klient sam wybiera sumę ubezpieczenia. Jej wysokość może zostać także zmieniona w trakcie umowy, gdy zmienią się potrzeby ubezpieczonego – np. po spłacie kredytu hipotecznego. Firma elastycznie podchodzi też do kwestii płatności składki – ubezpieczony może ją płacić co miesiąc, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.

Ubezpieczenie PZU na życie to produkt, do którego ubezpieczyciel przygotował szereg rozszerzeń. Klient może zdecydować się choćby na opiekę medyczną w razie ciężkiej choroby lub wsparcie finansowe po operacji.

Ubezpieczenie na życie PZU jest oferowane osobom w wieku od 18 do 65 lat. Polisę można wykupić na okres od 5 do 30 lat.

Ubezpieczenie na życie Allianz

Ubezpieczenie na życie Allianz Bezpieczne Życie to produkt, w ramach którego świadczenie wypłacane jest m.in. po śmierci ubezpieczonego, śmierci ubezpieczonego w następstwie zawału serca lub udaru mózgu czy śmierci ubezpieczonego w następstwie wypadku komunikacyjnego. W ramach polisy ubezpieczyciel zapewnia też:

 • pokrycie kosztów pogrzebu,
 • zorganizowanie pomocy medycznej po poważnym zachorowaniu,
 • świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu,
 • dostęp do leczenia specjalistycznego,
 • wsparcie finansowe po urodzeniu dziecka.

Jak można przeczytać na stronie internetowej firmy Allianz, ubezpieczenie na życie AllianzBezpieczne Życie jest dostępne dla osób w wieku od 15 do 75 lat.

Ubezpieczenie na życie Warta

Warta proponuje ubezpieczenie na życie w trzech wariantach: Warta dla Ciebie i Rodziny, 55 Plus i VIP. Ta ostatnia odmiana jest najbardziej rozbudowana. Zakres zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową to m.in. śmierć ubezpieczonego, pobyt w szpitalu, urodzenie się dziecka czy zachorowanie dziecka. W ramach każdego wariantu Warta oferuje Pakiet Medyczny, w ramach którego ubezpieczony otrzymuje dostęp do specjalistów.

Umowa ubezpieczenia na życie Warta jest zawierana na okres 12 miesięcy. Z ubezpieczenia mogą skorzystać osoby w wieku do 80 lat.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również