ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie nowego a używanego samochodu

Ubezpieczenie nowego a używanego samochodu - zasady

Przed odbiorem nowego samochodu od dealera, należy wykupić polisę OC. W innym przypadku po prostu nie wyjedziemy z salonu.

Inne zasady obowiązuje w przypadku aut używanych. Umowa ubezpieczenia OC w momencie sprzedaży samochodu nie wygasa, ale „idzie” za pojazdem. Oczywiście zbywca może jednak wypowiedzieć umowę OC. Jeśli jednak tego nie zrobi, będzie ono chroniło nowego właściciela aż do końca terminu określonego w polisie. Możliwe jednak, że nowy właściciel będzie musiał opłacić ratę ubezpieczenia albo towarzystwo nakaże mu dopłatę (dzieje się tak, gdy nabywca ma mniej zniżek niż zbywca auta). Co istotne, „przejęte” ubezpieczenie OC nie jest odnawiane automatycznie, ale wygasa w dniu zakończeniu okresu ubezpieczenia.

Podobna zasada nie funkcjonuje w przypadku innych ubezpieczeń, np. autocasco czy NNW. Z chwilą zbycia pojazdu umowa zostaje rozwiązana, sprzedający może otrzymać zwrot niewykorzystanej części składki. Kupujący, jeśli chce, musi ubezpieczać się na własną rękę.

W przypadku aut używanych należy pamiętać o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie sprzedają polisy autocasco właścicielom starszym pojazdów, w wieku ponad 10-15 lat. Zresztą i wartość pojazdu czasem jest na tyle niska, że nie opłaca się regulować składki AC.

Cena ubezpieczenia

Wiek pojazdu ma spory wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC. Oczywiście, im starszy samochód tym droższe ubezpieczenie. Podobnie jest w przypadku polis AC - tak jak wspomniano powyżej, auta używane powyżej 10 lat są traktowane po macoszemu, i składki bywają właściwie nieopłacalne.

Nabywając samochód z salonu, może nam zostać zaproponowany tzw. pakiet dealerski. To pakiet kilku ubezpieczeń komunikacyjnych (np. OC+AC+NNW+Assistance) w atrakcyjnej cenie, wynegocjowanej przez dealera z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Niezależnie czy posiadasz nowe czy używane auto - eksperci ubezpieczeniowi compero.pl służą Ci profesjonalną poradą, i wybiorą dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie. Skontaktuj się z nimi już dziś!

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również