ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie OC - najczęściej zadawane pytania

Po co jest ubezpieczenie OC?

Dlaczego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest tak istotne? To z tej polisy bowiem pokrywane są szkody majątkowe i osobowe wyrządzone innym użytkownikom ruchu przez kierującego pojazdem. Dzięki temu nie ponosi on finansowych konsekwencji swoich błędów za kierownicą.

Co grozi za brak OC?

Jazda samochodem bez ważnej polisy OC jest piętnowana. W razie kontroli drogowej, policja może nałożyć na kierującego pojazdem osobowym mandat w wysokości nawet do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju w danym roku (w 2014 r. to 3 360 zł). W przypadku samochodów ciężarowych mandat będzie jeszcze o połowę wyższy. Nieco bardziej ulgowo traktowani są kierowcy w sytuacji, gdy OC jest nieaktualne krócej niż 14 dni, ale i oni odczują skutki finansowe przewinienia (w 2014 r. mandat za OC nieaktualnego 3 dni do 672 zł dla właścicieli aut osobowych).

Znacznie poważniejsze mogą być konsekwencje braku OC w przypadku spowodowania wypadku drogowego. W takim przypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale w drodze regresu żąda zwrotu pieniędzy od sprawcy. Koszty zwykle idą w kwoty rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, aczkolwiek w gorszych przypadkach mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i ponad 100 tys. zł.

Przy okazji warto przypomnieć, że polisa OC nie chroni kierowców między innymi w sytuacjach, gdy spowodują wypadek pod wpływem alkoholu czy narkotyków albo gdy uciekł z miejsca wypadku.

Od czego zależy składka ubezpieczenia OC?

Składka ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, do najważniejszych należy zaliczyć m.in.:

  • marka i model pojazdu
  • wiek pojazdu
  • pojemność silnika
  • wiek właściciela pojazdu
  • zniżek posiadanych przez właściciela (m.in. za bezszkodową jazdę)
  • miejsca rejestracji pojazdu

Należy pamiętać, że chociaż towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozłożenie płatności składek na kilka rat, najtaniej będzie opłacić całą składkę jednorazowo.

Na jaki okres zawiera się ubezpieczenie OC?

Standardowo umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawierana jest na okres jednego roku. Po upływie tego czasu, o ile właściciel auta jej nie wypowie, jest automatycznie przedłużana. Ta zasada nie dotyczy aut zakupionych z drugiej ręki - w takich przypadkach ubezpieczenie OC jest aktywne tylko do końca okresu zapisanego w polisie, i następnie wygasa.

Ile wynosi suma gwarancyjna przy ubezpieczeniu OC?

Przy ubezpieczeniu OC suma gwarancyjna wynosi 5 mln euro dla szkód osobowych, i 1 mln euro dla szkód w mieniu. Te kwoty obowiązują w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Gdzie obowiązuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC obowiązuje w Polsce oraz w następujących krajach: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Wyspy Owcze.

Wybierając się samochodem do innych krajów (np. Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Macedonia, Mołdawia) należy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę

Nie wiesz, która oferta ubezpieczenia OC jest obecnie najlepsza na rynku? Skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi compero.pl i razem z nimi podejmij optymalną decyzję!

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również