ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe wykupisz tylko w 4 przypadkach

Standardowo polisa OC zawierana jest na okres 12 miesięcy, jednak są wyjątki od tej reguły. Niektórzy właściciele pojazdów mogą wykupić OC na okres krótszy - trwający zaledwie 30 dni. Taką możliwość gwarantuje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Opcja ta nie jest mimo wszystko dostępna dla każdego. Istnieje tylko kilka warunków, których spełnienie pozwoli na zaoszczędzenie na wydatkach związanych z OC poprzez wykupienia polisy jedynie na miesiąc.

Kto może wykupić krótkoterminowe OC?

Polisy OC 30-dniowego dostępne są dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, gdy:

- sprowadzasz do Polski auto zza granicy

Pamiętaj jednak, że polisa 30-dniowa, której okres ważności już upłynął, nie odnowi się automatycznie, a Ty nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej po wygaśnięciu obecnej. Pozostanie Ci wówczas jedynie opcja nabycia standardowego, rocznego OC.

- posiadasz pojazd wolnobieżny

Pojazd wolnobieżny to pojazd osiągający prędkość do 25 km/h, np. maszyna budowlana lub leśna (wyjątek stanowią maszyny rolnicze). Dla pojazdów tego typu można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe o okresie ważności minimum 3 miesiące.

- posiadasz pojazd historyczny

Auto historyczne to samochód, który liczy minimum 40 lat lub minimum 25 lat, jeśli został uznany (przez rzeczoznawcę) za unikat, a także auta zabytkowe uznawane za takie w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym.

OC miesięczne dla komisów samochodowych

Podmiotami uprawnionymi do wykupywania OC krótkoterminowego są również komisy samochodowe. Gdy wstawiasz swoje auto do komisu, zwykle pośrednik będzie korzystał z wykupionego już wcześniej przez Ciebie OC, może jednak wypowiedzieć umowę i nabyć OC krótkoterminowe.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również