Ubezpieczenie OC: w którym województwie będzie najdrożej?

Statystyki, na podstawie których szacowane jest ryzyko wystąpienia kolizji i innych zdarzeń komunikacyjnych, a także infrastruktura komunikacyjna mają wpływ na to, jak wysokie składki OC komunikacyjnego będą musieli płacić mieszkańcy danych miast czy województw. Różnica między najtańszą a najniższą polisą odpowiedzialności cywilnej może wynieść nawet kilkaset złotych.

Gdzie najdrożej?

Najwyższe ceny polis komunikacyjnych obowiązują w największych miastach w kraju, takich jak Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań czy Łódź. W przekroju województw na największe wydatki muszą nastawić się mieszkańcy województwa dolnośląskiego i mazowieckiego, a także pomorskiego i wielkopolskiego, choć w tym ostatnim różnica między największymi miastami a rejonami wiejskimi może być bardzo wysoka.

Gdzie najtaniej?

Na najatrakcyjniejsze ceny mogą za to liczyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, gdzie nawet w największych miastach, takich jak Kielce i Rzeszów, zapłacimy za OC pojazdu nawet około 300 zł mniej niż w miastach wymienionych wyżej. Uzupełnienie stawki najtańszych województw stanowią rejony wschodnie, rozpoczynając od Lubelszczyzny, przez Podlasie, aż po województwo warmińsko-mazurskie.

Jak obniżyć wysokość składek?

Warto też podkreślić, że w przypadku każdego z województw i miast, ogromne znaczenie na wysokość składki ma wybór ubezpieczyciela. To z kolei oznacza, że przeprowadzenie rzetelnej analizy ofert może nam przynieść kilkuset złotowe oszczędności w skali roku. Oczywiście cena polisy będzie zależna także od naszego wieku, doświadczeń za kierownicą i posiadanego samochodu, jednak ostatecznie różnica między najtańszą  a najdroższą ofertą może wynieść nawet powyżej 30 proc. Pomocna w szukaniu oszczędności będzie porównywarka compero.pl. 

Warto na koniec dodać, że w przypadku ubezpieczenia OC nieistotny jest zakres oferowanej ochrony, gdyż jest on ustalony ustawowo z góry. Uwagę warto zwrócić natomiast na kwestie wypłaty świadczeń i jakość obsługi klientów, zarówno poszkodowanych, jak i sprawców.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Mikołaj Fidziński

Autostrada to droga szybkiego ruchu. Jej wyróżnik stanowią dwie oddzielone barierą jezdnie skierowane w przeciwną stronę. Przed wjazdem na autostradę znajduje się znak informujący kierowcę, że...

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...