ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu – co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu to obowiązkowa polisa dla każdego właściciela auta, który obawia się, że jego pojazd może stać się łakomym kąskiem dla złodziei. Niestety zwykłe ubezpieczenie OC nie obejmuje ochrony przed kradzieżą, dlatego warto dowiedzieć się, jaka polisa zagwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy pojazd zostanie ukradziony.

Czym jest ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Ubezpieczeniem zapewniającym ochronę w przypadku kradzieży samochodu jest autocasco, czyli AC. Jest to dodatkowa, nieobowiązkowa polisa, której zakres, suma ubezpieczenia i cena w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych są dosyć zróżnicowane.

Na cenę ubezpieczenia od kradzieży samochodu mają wpływ następujące czynniki:

  • marka pojazdu,
  • wartość pojazdu,
  • zabezpieczenia zainstalowane w samochodzie,
  • miejsce, w którym auto jest zazwyczaj parkowane,
  • miejscowość, w której samochód jest użytkowany,
  • historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu.

Zanim podpiszesz polisę obejmującą twoje auto ochroną przed kradzieżą, przeczytaj dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Zwróć szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa.

Czy warto posiadać ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Każdy właściciel samochodu sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż opłacalność polisy AC w dużej mierze zależy od wartości pojazdu. To, czy dany ubezpieczyciel oferuje stałą sumę ubezpieczenia, czy jednak malejącą z czasem eksploatacji auta, również sprawdzisz w OWU interesującej cię polisy AC. Przed zakupem ubezpieczenia od kradzieży samochodu warto także dowiedzieć się, jaki jest terytorialny zakres ochrony polisy, zwłaszcza gdy często podróżujesz za granicę. Musisz wiedzieć, że kraje, takie jak Ukraina, Rosja, Mołdawia czy Białoruś są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Autocasco nie jest tanim ubezpieczeniem, jednak zwykle wartym swojej ceny. Poza ochroną na wypadek utraty auta w wyniku kradzieży, AC gwarantuje także wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie, zdarzenia losowe (m.in. pożar, wybuch, uszkodzenie przez wichurę), jak również obejmuje pokrycie kosztów szkód powstałych w wyniku wypadku drogowego.

Osoby, które nie mają wypracowanych zniżek ubezpieczeniowych, posiadające starsze samochody lub po prostu niepotrzebujące pełnego zakresu ochrony autocasco, mogą skorzystać z tańszych produktów ubezpieczeniowych, jakimi są polisy minicasco, smartcasco czy AC mini (każde towarzystwo ma własną nazwę dla tego typu polis). Ubezpieczenie to jest okrojoną wersją AC, która chroni przed kradzieżą, a nie obejmuje wypłaty odszkodowania, np. w razie uszkodzenia auta podczas kolizji. W przypadku wyboru takiego ubezpieczenia od kradzieży samochodu również koniecznie zapoznaj się z OWU.

W serwisie Compero.pl znajdziesz zarówno pełne ubezpieczenia AC, jak również te w wersji mini, które pochodzą z oferty najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Na naszej stronie internetowej możesz również skorzystać z kalkulatora AC, dzięki któremu dowiesz się, ile zapłacisz za polisę dedykowaną twojemu pojazdowi.

 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również