ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie od utraty pracy – najważniejsze informacje

Utrata pracy jest trudną sytuacją, która doprowadza także do straty dochodów. Jeśli jesteśmy obarczeni kredytem sytuacja dodatkowo się utrudnia, bo zapewne pochłaniał on część wynagrodzenia. W głowie kredytobiorcy pojawia się wiele pytań co robić w takiej sytuacji. W takiej sprawie warto zainteresować się polisą na życie ubezpieczającą od utraty pracy, a także dającą wsparcie finansowe w trudnym dla nas okresie. 

 

Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy?

Interesując się tego rodzaju polisami warto pamiętać o tym, że polisa od utraty pracy nigdy nie jest tym samym, co ubezpieczenie od niezdolności do pracy. Polisa na życie od utraty pracy daje wsparcie w określonym okresie, a od niezdolności do pracy, na przykład na skutek choroby zapewnia ciągłe wsparcie finansowe.

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy najczęściej oferują klientom banki, w których złożony został wniosek o kredyt, zwłaszcza hipoteczny. Często polisę można zakupić nie tylko dla siebie, ale także dla całek rodziny. Posiadanie takiej polisy w kryzysowej sytuacji zapewnia wypłacanie świadczenia o wysokości najczęściej raty kredytu. Dzięki takiej polisie mamy pewność, że w sytuacji trudnej będzie można utrzymać płynność finansową oraz nie wpaść w kłopoty. Większość banków, które istnieją na rynku oferują sprzedaż ubezpieczenia wraz z zawarciem umowy kredytowej.

Najważniejsze sytuacje, w których polisa da nam gwarancję stabilnej sytuacji to:

 • utrata pracy przez wypowiedzenie umowy o pracę,
 • utrata pracy przez ogłoszenie upadłości firmy,
 • utrata pracy przez zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę,
 • utrata pracy przez zaprzestanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Czy możliwe jest niewypłacenie ubezpieczenia od utraty pracy?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem polisy od utraty pracy – warto dokładnie przeczytać warunki umowy z ubezpieczycielem. Wyżej wymienione sytuacje są otoczone szczególną ochroną oraz podstawą do wypłacenia odszkodowania z zakupionej polisy.

Istnieją natomiast sytuacje, w których mimo utraty pracy, przez pojawienie się okoliczności pobocznych, ubezpieczenie nie może być zrealizowane.

Świadczenie z posiadanej polisy nie zostanie zrealizowane, gdy:

 • posiadana umowa o pracę dotyczyła umowy zlecenie lub o dzieło,
 • pracownik samoistnie rozwiązał stosunek pracy,
 • do rozwiązania umowy poszło na skutek porozumienia stron,
 • utrata pracy nastąpiła wskutek zamieszek, strajków lub działań wojennych.

 

Ubezpieczenie od utraty pracy – ile kosztuje

Oto porównanie najczęściej wybieranych ofert. Sprawdź średnie miesięczne stawki:

 • Ubezpieczenie od utraty pracy Aviva – od 33 zł.
 • Ubezpieczenie od utraty pracy ING – od 0,28 proc. kwoty udzielonej pożyczki.
 • Ubezpieczenie od utraty pracy Interisk – od 30 zł.
 • Ubezpieczenie od utraty pracy Generali – od 20 zł.
 • Ubezpieczenie od utraty pracy PKO – od 3,25 proc. kwoty przyznanego kredytu.

 

Ile kosztuje składka za ubezpieczenie od utraty pracy?

Wiele czynników ma wpływ na ostateczną cenę kupowanej przez nas polisy. Istnieją dwie opcje. Można zdecydować się na ofertę, którą złoży bank podczas zawierania umowy o kredyt lub samodzielnie poszukać najlepszej opcji ubezpieczeniowej i negocjować kwotę za polisę.

Na cenę ubezpieczenia znaczący wpływ ma kwestia, z jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego korzystamy oraz bank, który przedstawia nam ofertę. Nie bez znaczenia przy ustalaniu składki za polisę jest oczywiście suma ubezpieczenia – wiele od niej zależy. 

Cena ubezpieczenia od utraty pracy w dużej mierze będzie zależna od wielkości zaciągniętego kredytu. Wysokość składki za ubezpieczenie od utraty pracy może być naliczana procentowo, a także mieć wartość stałą.

 

Jak dokumenty do wypłaty świadczenia z powodu utraty pracy?

Jeśli jesteś posiadaczem ubezpieczenia od utraty pracy, warto się odpowiednio przygotować na wypłatę świadczenia z powodu utraty pracy. Jak przebiega cała procedura? Aby otrzymać wypłatę z ubezpieczenia klient w pierwszej kolejności musi zgłosić ubezpieczycielowi podstawę do jego wypłaty. Aby tak się stało musi dojść do spełnienia jednego z kryteriów wymienionych w podpunkcie powyżej o utracie pracy, a także należy przedstawić dokumenty, które świadczą o utracie pracy.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca świadczenie w ciągu 30 dni od zgłoszenia wniosku. Aby otrzymać wypłatę z polisy należy zgromadzić następujące dokumenty:

 • kopię dowodu osobistego,
 • zaświadczenie o bezrobociu, czyli nadaniu ubezpieczonemu statusu bezrobotnego,
 • potwierdzenie pobrania zasiłku dla bezrobotnych lub zaświadczenie o prawie do zasiłku dla bezrobotnych,
 • dokument, który potwierdza utratę pracy, np. świadectwo pracy,
 • dokument, który potwierdzi, że przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zawarcie polisy, prowadzona była działalność gospodarczą,
 • dokument, który zaświadcza o wykreśleniu wpisu przedsiębiorstwa Ubezpieczonego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również