ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie opon – wady i zalety

Ubezpieczenie opon jest dodatkiem do polisy OC lub AC. Jest to stosunkowo niedroga opcja  (Gothaer i Wiener - 7 zł, HDI i Warta - 9zł), która polega na otrzymaniu pomocy na drodze w przypadku przebicia lub pęknięcia opony. Można skorzystać z wymiany koła na miejscu zdarzenia lub holowania do warsztatu wulkanizacyjnego. Jak każda polisa oraz dodatek do umowy ubezpieczającej, tak i ubezpieczenie opon ma swoje wady i zalety. Przedstawiamy kilka z nich w poszczególnych ofertach towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Ubezpieczenie opon AXA DIRECT

AXA DIRECT zapewnia ubezpieczenie opon za 19 zł rocznie. Ubezpieczyciel zorganizuje i wykona wymianę opony na miejscu, a jeśli przedstawiciel ubezpieczyciela stwierdzi, że pomoc na miejscu nie jest możliwa, odholuje pojazd do wybranego wulkanizatora. Niewątpliwym plusem tej ochrony jest fakt, że wykorzystując tę usługę, nie stracimy zniżek za bezszkodową jazdę. Minusem natomiast jest zakres terytorialny – ubezpieczenie opon Axa działa jedynie w Polsce. Ubezpieczyciel nie pokryje również kosztów naprawy lub wymiany koła w przypadku, gdy jego zdaniem rażąco przyczyniliśmy się do zajścia zdarzenia.

LINK4 ubezpieczenie opon - Assistance Opony

LINK4 oferuje wymianę koła na miejscu zdarzenia na koło zapasowe należące do wyposażenia pojazdu, holowanie do warsztatu lub naprawę opony lub opon zgodnie z technologią napraw we wskazanym przez LINK4 warsztacie, do którego odholowany został pojazd. To wszystko otrzymamy bezpłatnie do umowy OC, jednak odpowiedzialność towarzystwa jest ograniczona do kwoty 2000 zł, a zakres terytorialny również obejmuje tylko Polskę.

 

Oponeo ubezpieczenie opon

Serwis Oponeo oferuje nie tylko zakup opon, ale również ubezpieczenie opon od uszkodzeń eksploatacyjnych. Cena tej polisy jest zależna od wartości opony zakupionej za pośrednictwem tego sklepu i waha się między 17 a 29 zł. Ubezpieczenie obejmuje pomoc kierowcy holownika, który wymieni koło, a gdy nie może z jakiś przyczyn tego uczynić, to zagwarantuje transport samochodu z uszkodzoną oponą na holowniku do najbliższego warsztatu. Oponeo gwarantuje zwrot kosztów naprawy ogumienia, a także za zakup nowej opony. Ubezpieczenie to jest obsługiwane przez towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz i obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP), Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Andory, San Marino i Monako. Ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży opon, uszkodzeń estetycznych oraz nieumyślnego uszkodzenia opon przez osoby trzecie, pozostające z uprawnionym we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Allianz ubezpieczenie opon

Składka za ubezpieczenie opon u tego ubezpieczyciela wynosi 39 zł – to sporo w porównaniu z ofertami innych towarzystw ubezpieczeniowych. Kolejną wadą jest terytorium – Allianz również oferuje ochronę wyłącznie na terenie RP, a także limit w postaci możliwości skorzystania z ubezpieczenia maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Plusem tej polisy jest niewątpliwie to, że pakiet zawiera nie tylko serwis opony, ale również pomoc w przypadku braku paliwa i awarii akumulatora.

 

Ubezpieczenie PZU Auto Opony

W tym ubezpieczeniu, które kosztuje od 9 do 78 zł w zależności od zakresu ochrony, klient otrzymuje:

  • wymianę koła na miejscu,
  • lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego,
  • przewóz kierowcy i pasażerów do warsztatu,
  • pokrycie kosztów naprawy w warsztacie,
  • pokrycie kosztów nowej opony.

W przypadku, gdy chcemy skorzystać z usługi trzeci lub kolejny raz z wymiany opony, PZU pokrywa tylko 10 proc. kosztów. Zwrot kosztu zakupienia nowej opony otrzymamy tylko, gdy opona, którą dotychczas używaliśmy ma nie więcej niż trzy lata – licząc od daty jej produkcji do daty awarii opony. Ten ubezpieczyciel również gwarantuje nam ochronę wyłącznie na terytorium Polski.

 

Ubezpieczenie opon MTU24

MTU24 oferuje ubezpieczenie opon za 35 złotych rocznie, jednak polisa obejmuje tylko jedno zdarzenie w całym okresie ubezpieczenia, a suma ubezpieczenia jest ograniczona do wartości 1000 zł. W ramach tego ubezpieczenia otrzymamy standardową pomoc na miejscu zdarzenia w razie uszkodzenia ogumienia lub holowanie pojazdu, jeśli pomoc na miejscu nie jest możliwa. Ubezpieczyciel holuje auto do punktu obsługi wskazanego przez ubezpieczonego na odległość nie większą niż 150 km i pokrywa koszty naprawy lub wymiany koła w punkcie obsługi. Ochrona działa tylko na terenie Polski.

 

Ubezpieczenie opon w HDI

Koszt tego ubezpieczenia wynosi 9 zł rocznie, a zakresem obejmuje tylko terytorium RP. Umowę można zawrzeć bez względu na wiek pojazdu, a ochrona dotyczy wymiany kół na miejscu zdarzenia, holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzone ogumienie i pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia ubezpieczonego pojazdu w serwisie. Poza atrakcyjną ceną, niewątpliwą zaletą tej polisy jest to, że pomoc jest udzielana bez względów na liczbę zgłoszeń w ciągu roku.

 

Auto Opony Wiener

Koszt polisy u tego ubezpieczyciela to jedynie 7 zł. W ramach rocznej umowy ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje i pokryje koszty wymiany koła, holowania lub naprawy uszkodzonego ogumienia. Ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody powstałe jedynie na terenie Polski. Drugim minusem jest fakt, że ubezpieczeniem mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 2 t., podczas gdy inne zakłady ubezpieczeniowe gwarantują zazwyczaj ochronę dla pojazdów do 3,5 t. Zaletą jest brak limitu zdarzeń.

 

Ubezpieczenie opon Warta

Warta oferuje ubezpieczenie opon za 9 zł rocznie, w ramach którego otrzymamy standardowo: pomoc na miejscu zdarzenia w razie uszkodzenia ogumienia, holowanie do najbliższego serwisu, jeśli wymiana koła na miejscu zdarzenia nie jest możliwa oraz pokrycie kosztów naprawy ogumienia w serwisie. Ten ubezpieczyciel gwarantuje ochronę również wyłącznie na terenie Polski.

 

Gothaer ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie opon w towarzystwie Gothaer nosi nazwę Auto Assistance Opony i kosztuje jedynie 7 zł rocznie. W przypadku tej polisy, podobnie jak w ubezpieczeniu Wiener, ochroną mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 2 t. zarejestrowane na terenie Polski. Ubezpieczenie to, swoim zakresem nie różni się od propozycji innych ubezpieczycieli, czyli otrzymujemy zorganizowanie i pokrycie kosztów wymiany koła lub holowanie ubezpieczonego pojazdu z miejsca zdarzenia i naprawę uszkodzonego ogumienia wraz z pokryciem kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia ubezpieczonego pojazdu.

 

Większość zakładów ubezpieczeniowych oferuję ochronę wyłącznie na terenie Polski, co jest sporym utrudnieniem dla osób dużo podróżujących za granicę. Przed wybraniem ubezpieczenia warto również sprawdzić masę pojazdu, którego opony chcemy ubezpieczyć, gdyż niektóre towarzystwa obejmują ochroną tylko samochody ważące nie więcej niż dwie tony. Należy przyjrzeć się także cenie ubezpieczenia i porównać ją do zakresu gwarantowanego w polisie, gdyż często taką samą ochronę u jednego ubezpieczyciela otrzymamy za nie więcej niż 10 zł, a u drugiego za ponad 50 zł.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również