ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Ubezpieczenie podróży - najczęściej zadawane pytania

Przed czym chroni ubezpieczenie podróżne?

Podstawowym elementem ubezpieczenia podróżnego jest ubezpieczenie leczenia, polegające na pokryciu kosztów leczenia ubezpieczonego. W zależności od wariantu polisy ochrona jest ograniczona do określonej kwoty - np. w podstawowym zakresie to zwykle 10-20 tys. euro, ale w rozszerzonych nawet do 50-100 tys. euro.

Z ubezpieczenia podróżnego pokrywane są m.in. koszty pobytu w szpitalach, zabiegów, wizyt (w tym u stomatologów) czy transport medyczny.

Do ubezpieczenia podróżnego możliwe jest dołączenie innych ochron. Polisa turystyczna może obejmować także ubezpieczenie m.in. assistance, odpowiedzialności cywilnej, Następstw Nieszczęśliwych Wydatków, kradzieży czy zniszczenia bagażu albo sprzętu sportowego, odwołania imprezy czy odwołania lotu.

Mam EKUZ - po co mi ubezpieczenie turystyczne?

Bardzo przydatna podczas wyjazdów zagranicznych jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wydawana jest ona bezpłatnie w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, w krajach UE/EFTA jest przepustką do świadczeń medycznych w ramach publicznej służby zdrowia. Jednak EKUZ „działa” tylko w określonych przypadkach (np. nie obejmuje transportu do kraju) i nie obejmuje refundacji wszystkich kosztów. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne, gdyż daje ono dużo większe wsparcie niż EKUZ w konieczności leczenia za granicą.

Od czego zależy cena ubezpieczenia podróżnego?

Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze padła już wcześniej. Składka ubezpieczenia podróżnego zależy m.in. od:

  • wariantu ubezpieczenia (podstawowe czy z rozszerzeniami, np. pokrywającą wyższe koszty leczenia)
  • dodatkowych ubezpieczeń (ubezpieczenie bagażu, OC czy NNW to oczywiście droższa składka)
  • miejsca wyjazdu ubezpieczonego (bardzo „egzotyczne” miejsca to droższa polisa)
  • czasu pobytu
  • ilości osób objętych ubezpieczeniem

Na jak długi czas można wykupić polisę?

Wszystko zależy oczywiście od konkretnego przypadku i towarzystwa, ale zasadniczo ubezpieczenia podróżne można wykupić na okres nawet do jednego roku.

Jak wykupić ubezpieczenie podróży?

Polisę ubezpieczenia podróżnego można zawrzeć podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Coraz częściej jednak istnieje także możliwość przeprowadzenia całego procesu online.

Jak zgłosić zdarzenie ubezpieczeniowe?

Zawierając umowę ubezpieczenia podróżnego, należy zapisać sobie numer kontaktowy do ubezpieczyciela, oraz nosić przy sobie dowód ubezpieczenia. Niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia ubezpieczeniowego należy skontaktować się z ubezpieczycielem. Ci ograniczają czas na poinformowanie ich o zdarzeniu do kilka dni po jego zaistnieniu.

Konsultant towarzystwa będzie pytał m.in. o numer polisy, przebieg zdarzenia oraz diagnozę medyczną i informacje o leczeniu. Konieczne jest także zbieranie całej dokumentacji medycznej oraz opisującej poniesione koszty, gdyż to na ich podstawie następuje weryfikacja i wypłata świadczenia.

Szukasz najlepszego i najtańszego ubezpieczenia podróżnego na rynku? Nie zwlekaj, już dziś skontaktuj się z ekspertami ubezpieczeniowymi compero.pl!

Expert Compero Expert Compero

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również