poradnik

Ubezpieczenie podróży dla kobiety w ciąży

 • Expert Compero
 • Turystyka

Ubezpieczenie podróży dla kobiety w ciąży

Czy kobieta w ciąży dostanie ubezpieczenie podróżne?

Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe nie sprawiają problemom ciężarnym kobietom, które chcą wykupić ubezpieczenie podróżne. Niestety, zasady takiej polisy nie są identyczne jak w przypadku standardowych ubezpieczeń. Różnicą jest m.in.:

 • ograniczony zakres ochrony ubezpieczeniowej
 • fakt, że ubezpieczenie nie obowiązuje zazwyczaj powyżej 32. tygodnia ciąży

Na czym polega ograniczony zakres ochrony?

Niestety, kobiety w ciąży należą do „klientów wyższego ryzyka” dla towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego w przypadku ubezpieczeń w podróży są one objęte ochroną ubezpieczeniową w ograniczonym zakresie. Przejawia się on np.:

 • limitem jednej wizyty lekarskiej albo transportu do szpitala
 • niską kwotą zwrotu za świadczenie medyczne (np. tylko 100 euro)
 • nieobjęciem przez ubezpieczenie kosztów związanych z powikłaniami ciążowymi

Należy przy tym bardzo mocno podkreślić, że towarzystwa mogą odmówić ubezpieczenia, jeśli istnieją przeciwskazania natury medycznej do podróży. Także jeśli do porodu dojdzie w terminie, to zwrot kosztów nie będzie przysługiwać.

Na co może więc liczyć kobieta w ciąży?

Trochę nastraszyliśmy kobiety w ciąży katalogiem wykluczeń czy problemów w towarzystwach ubezpieczeniowych, niemniej ubezpieczenie podróżne nie jest dla kobiety w ciąży bezwartościową i niepotrzebną polisą. Sporo zależy oczywiście od konkretnego ubezpieczyciela, niemniej polisa turystyczna zapewnia kobietom w ciąży m.in.:

 • zwrot kosztów wizyty lekarskiej i transportu
 • zwrot kosztów związanych z przedwczesnym porodem, ewentualnie usunięciem ciąży w celu ratowania życia lub zdrowia pacjentki

Ponadto bywa, że ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje dłużej niż do 32. tygodnia ciąży, albo towarzystwo nie limituje kwot zwrotu poniesionych kosztów.

Przy okazji należy przypomnieć, że podstawowym dokumentem, na podstawie którego każdy obywatel Polski może korzystać z opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej oraz Norwegii czy Szwajcarii, jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ubezpieczenie turystyczne stanowi „dopełnienie” ochrony zdrowotnej w czasie podróży, warto mieć je na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, albo konieczności transportu.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Skontaktuj się z ekspertami compero.pl!

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

 • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

 • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

 • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...