ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie posagowe – czym jest i co zapewnia?

Chcesz zapewnić swojemu dziecku finansowe bezpieczeństwo? Oprócz odkładania pieniędzy na rachunku bankowym możesz zdecydować się również na ubezpieczenie posagowe. Zobacz, co zyskasz, kupując ten produkt. Poznaj też oferty wybranych ubezpieczycieli.

Czym jest i jak działa polisa posagowa?

Ubezpieczenie posagowe zaopatrzenia dzieci należy do ubezpieczeń na życie. To produkt o charakterze mieszanymoszczędnościowym i ochronnym. Istota tego rodzaju polis jest następująca:

  • Gdy dziecko osiągnie wiek określony w umowie (np. 21 lat), ubezpieczyciel wypłaci mu umówioną kwotę. To tzw. kapitał na start w dorosłe życie, który dziecko może potraktować choćby jako wkład własny na mieszkanie.

  • W razie śmierci rodzica lub opiekuna, dziecko nie pozostaje bez środków do życia – może liczyć na rentę.

Składkę ubezpieczeniową mogą opłacać zarówno rodzice, jak i inne osoby, np. dziadkowie czy chrzestni. Aby ubezpieczenie posagowe spełniało swój cel (stworzyło dziecku finansowe zaplecze w chwili startu w dorosłość), w razie śmierci osoby opłacającej składki obowiązek ten przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Inaczej mówiąc, dziecko zawsze uzyska określoną kwotę w dorosłym życiu. Na tym właśnie polega przewaga ubezpieczeń posagowych nad lokatami w banku.

Ubezpieczenie posagowe – porównanie ofert ubezpieczycieli

Trudno przygotować ranking ubezpieczeń posagowych, gdyż każdą ofertę firmy ubezpieczeniowej można mocno spersonalizować. Z tego względu opisujemy ubezpieczenia posagowe zaopatrzenia dziecidostępne w kilku firmach.

Ubezpieczenie posagowe PZU

PZU sprzedaje ubezpieczenie posagowe pod nazwą PZU na Dobry Początek. Produkt ten jest dostępny dla każdej osoby (również niespokrewnionej z dzieckiem), która ukończyła 18 lat i ma nie więcej niż 55 lat. Umowę można zawrzeć na okres od 8 do 25 lat.

Ubezpieczenie posagowe PZU to produkt elastyczny. W razie kłopotów finansowych osoba, która kupiła polisę, może m.in. zawiesić czy zmienić częstotliwość opłacania składek. Do ubezpieczenia można też dokupić rozszerzenia, zapewniając sobie w ten sposób dostęp do lekarzy specjalistów w razie choroby.

Ubezpieczenie posagowe Warta

Ubezpieczenie posagowe Warta (Warta Posag) oferowane jest na okres min. 10 lat. Aby z niego skorzystać, ubezpieczony nie może mieć więcej niż 55 lat, z kolei dziecko nie może mieć więcej niż 15 lat. Jak informuje na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel, w większości przypadków od klienta nie są wymagane badania medyczne.

W razie śmierci rodzica lub opiekuna dziecka z polisy wypłacana jest renta. Jej wysokość ubezpieczony ustala przed podpisaniem umowy, przy czym Warta oferuje kilka wariantów, z których najwyższy to 3000 zł.

Ubezpieczenie posagowe Aviva

Aviva proponuje klientom ubezpieczenie posagowe juniorGo, w ramach którego można gromadzić kapitał na start dziecka w dorosłość i zabezpieczyć jego przyszłość na wypadek śmierci rodziców lub opiekunów. Firma oferuje też liczne umowy dodatkowe, zapewniające np. finansowanie pobytu dziecka w szpitalu.

Suma ubezpieczenia posagowego ustalana jest indywidualnie i może wynosić nawet 200 tys. zł. Ubezpieczony może dowolnie zmieniać ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe za pośrednictwem serwisu MojaAviva.

Ile kosztuje ubezpieczenie posagowe dla dziecka?

Ubezpieczenia posagowe dla dzieci to produkty, których składki są ustalane indywidualnie. Wysokość składki zależy od kilku czynników.

  1. Wieku dziecka. Im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym składka będzie niższa lub zapewnisz dziecku wyższą wypłatę.

  2. Wybranej konfiguracji ubezpieczenia. Jako ubezpieczający to ty decydujesz np. o wysokości renty, jaką dziecko będzie otrzymywać w razie twojej śmierci.

  3. Wybranych rozszerzeń. Pozwalają one zyskać dodatkową ochronę, ale każde rozszerzenie wiąże się z wyższą składką.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe na swoich stronach internetowych publikują kalkulatory, za pomocą których można wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia posagowego. Innym sposobem, aby sprawdzić koszt polisy, jest skontaktowanie się z agentem firmy ubezpieczeniowej.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również