ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie pralki – czy warto?

Pralka – podobnie jak inne sprzęty AGD i RTV – może zostać objęta ubezpieczeniem. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej ochrony, masz kilka możliwości. Zobacz, jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie pralki.

Ubezpieczenie pralki a przedłużona gwarancja

Przy zakupie nowego sprzętu – w tym przypadku pralki – możesz spotkać się z propozycją skorzystania z przedłużonej (rozszerzonej) gwarancji. Czym jest przedłużona gwarancja i czy warto z niej skorzystać?

Nowy sprzęt jest objęty gwarancją producenta. Gdyby okazało się, że zakupiona pralka jest niesprawna (np. nie pobiera wody), możesz złożyć reklamację. Masz na to dwa lata od zakupu. Przedłużona gwarancja – jak zapewniają sprzedawcy – to dodatkowa ochrona sprzętu. Nie jest ona jednak analogiczna do możliwości złożenia reklamacji.

Jak podkreśla Rzecznik Finansowy w swoim w raporcie „Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego”, przedłużona gwarancja to w rzeczywistości dodatkowe ubezpieczenie. To z kolei rodzi konkretne konsekwencje, np. szkodę należy zgłosić ubezpieczycielowi, a nie sprzedawcy.

 

Które firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie pralki? To choćby Ergo Hestia czy Warta. Korzystanie z przedłużonej gwarancji oznacza, że będziesz mógł liczyć na odszkodowanie m.in. po wystąpieniu szkód, których przyczynami były:

  • Awaria. Jeżeli mimo użytkowania pralki zgodnie z instrukcją dojdzie do jej awarii, to ubezpieczenie zapewni ci jej naprawę.

  • Przepięcie prądu. Krótkotrwały wzrost napięcia w sieci energetycznej może być powodem uszkodzenia sprzętu elektrycznego, w tym pralki. Jeżeli ubezpieczenie zapewnia ochronę przed skutkami przepięcia prądu, to nie musisz się obawiać – ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie.

  • Zalanie. Awaria pralki może spowodować poważne szkody, w tym zalanie tego sprzętu. Firmy ubezpieczeniowe przewidują również taką okoliczność – wiele przedłużonych gwarancji zapewnia ochronę właśnie na wypadek takiego zdarzenia.

Na jaki okres można zawrzeć ubezpieczenie? Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują ochronę na okres od roku do trzech lat po wygaśnięciu gwarancji producenta. W praktyce zatem z ochrony można korzystać łącznie przez maksymalnie pięć lat (dwa lata gwarancji + trzy lata ubezpieczenia).

Dodatkowe ubezpieczenie pralki – czy warto?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę, jest to opcja warta rozważenia. Musisz mieć jednak na uwadze, że przedłużona gwarancja nie działa tak samo jak gwarancja producencka – musisz zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), aby dowiedzieć się, kiedy będziesz miał prawo do odszkodowania.

Pamiętaj, że aby skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia pralki, nie musisz godzić się na ofertę zaproponowaną przez sprzedawcę. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taki produkt klientom indywidualnym.

Ubezpieczenie pralki w polisie mieszkaniowej

Innym sposobem, aby ubezpieczyć pralkę, jest zakup polisy mieszkaniowej. Do ubezpieczenia zarówno domu, jak i mieszkania możesz dokupić rozszerzenie, w ramach którego ochroną objęte zostanie też wyposażenie nieruchomości, czyli mienie ruchome. Dla przykładu PZU przez mienie ruchome rozumie m.in.: sprzęt RTV i AGD (w tym w zabudowie), komputery, biżuterię, meble (również ogrodowe) i sprzęt sportowy.

Jeżeli chcesz ubezpieczyć pralkę w ramach polisy mieszkaniowej, nie obejdzie się bez porównania dostępnych polis. Z reguły ubezpieczyciele proponują co najmniej dwa warianty. Przykładem może być wspomniana już firma PZU – jej klienci mogą wybrać:

  • Wariant od wszystkich ryzyk. Zapewnia on ochronę przed zdarzeniami losowymi, przepięciami, dewastacją, zniszczeniem podczas akcji ratowniczej, kradzieży z włamaniem, rabunku i innymi zdarzeniami, np. uszkodzeniem modułu sterującego w pralce w związku z przerwą w dostawie prądu.

  • Wariant standardowy i uniwersalny. Nie obejmuje on m.in. ostatniej pozycji, czyli uszkodzenia pralki, która będzie konsekwencją przerwy w dostawie prądu.

Atrakcyjną opcją może być też home assistance (assistance domowy). W ramach tej usługi otrzymasz wsparcie fachowców po wystąpieniu szkody, w tym awarii pralki. Decydując się na to rozszerzenie, zazwyczaj będziesz mógł skorzystać z pomocy co najmniej kilku fachowców. Przykładowo Uniqa zapewnia dostęp choćby do: specjalisty sprzętu RTV i AGD, ślusarza, szklarza, stolarza i technika urządzeń grzewczych.

Czy warto kupić ubezpieczenie pralki w ramach polisy mieszkaniowej?

To zależy od tego, czy masz w zwyczaju kupować polisę mieszkaniową. Jeżeli systematycznie ubezpieczasz posiadaną nieruchomość, wybór ubezpieczenia pralki w ramach rozszerzenia będzie korzystny – regułą jest, że rozszerzenia do polis mieszkaniowych kosztują niewiele.

Podobnie jak w przypadku przedłużonej gwarancji powinieneś zapoznać się z zapisami OWU. Aby wybrać korzystną dla siebie polisę, warto też przeanalizować oferty co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych.

Działalność gospodarcza a ubezpieczenie pralki

Być może prowadzisz firmę, w ramach której korzystasz z pralek. Wówczas posiadany sprzęt możesz zabezpieczyć, kupując jedno z ubezpieczeń dedykowanych przedsiębiorcom. W ten sposób zapewnisz sobie odszkodowanie, gdyby doszło do awarii pralki.

Ubezpieczenia kierowane do przedsiębiorców są skonstruowane nieco inaczej niż polisy, z których korzystają klienci indywidualni. Przykładowo:

  • Suma ubezpieczenia może być ustalona m.in. na podstawie wartości księgowej brutto.

  • W OWU mogą znaleźć się dodatkowe wyłączenia, które są rzadko spotykane w polisach oferowanych klientom indywidualnym.

Ubezpieczenia dla przedsiębiorców posiada w ofercie wiele firm ubezpieczeniowych, np. Aviva, PZU, Allianz i Link4.

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie pralki, prowadząc firmę?

Jeżeli jesteś właścicielem pralni, to z pewnością wykorzystujesz profesjonalny sprzęt. Co by się stało, gdyby doszło do awarii wszystkich pralek? Bez solidnego zaplecza finansowego zapewne byłbyś zmuszony zamknąć firmę. Awaria pralki może także skutkować uszkodzeniem powierzonej odzieży. To przemawia za zakupem polisy.

Ubezpieczenie firmowego sprzętu będziesz mógł kupić np. z ubezpieczeniem OC. Bardzo możliwe, że agent ubezpieczeniowy zaproponuje ci także inne produkty, dzięki którym zyskasz optymalną ochronę podczas prowadzenia biznesu.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również