ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie przyczepki - najważniejsze informacje o polisie OC

Obowiązek wykupienia OC przyczepy samochodowej budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Niezrozumiałe jest dla nich to, dlaczego ubezpieczenie jest w tym wypadku konieczne – wszak przyczepka samochodowa nie ma możliwości samodzielnego poruszania się w ruchu drogowym i trudno ją zakwalifikować do grupy pojazdów. W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z zarejestrowaniem i ubezpieczeniem przyczepki samochodowej. Wyjaśniamy także, gdzie ubezpieczyć przyczepę, jakie warunki ogólne należy spełnić w trakcie załatwiania formalności oraz wskazujemy, jaki jest koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej.

 

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – czy jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy pojazd mechaniczny powinien posiadać aktualną polisę OC. Czy właściciel przyczepki samochodowej również musi ją ubezpieczyć? Odpowiedź ekspertów jest jednoznaczna. Ich zdaniem, ubezpieczenie OC przyczepki jest konieczne i obowiązkowe.

 

Dlaczego przyczepa musi mieć OC?

Przyczepa samochodowa jest pojazdem bezsilnikowym, nieposiadającym własnego napędu, który z reguły porusza się poprzez ciągnięcie jej przez samochód lub inny zewnętrzny środek transportu.

Mimo tego, że nie jest ona napędzana pracą silnika, zakwalifikowana została przez ustawodawców – obok motoroweru, ciągnika rolniczego i pojazdu samochodowego – do kategorii pojazdów mechanicznych, która  jak wspomniano w poprzednim fragmencie artykułu, wymaga od właściciela pojazdu opłacenia i posiadania jego aktualnej polisy ubezpieczeniowej.  

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Za brak ubezpieczenia grozi kara grzywny – nakładana na właściciela przyczepy przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – w wysokości nawet do 870 zł. Ponadto w przypadku kontroli drogowej kierowca może zostać ukarany mandatem karnym, a w przypadku kolizji lub wypadku obciążony zostanie jego wszystkim kosztami – zarówno majątkowymi, jak i osobowymi (do nawet kilkuset tysięcy złotych).

 

W jakich sytuacjach ubezpieczenie przyczepy może być wypłacone?

O warunkach, w jakich polisa OC przyczepy może być wypłacona mówi ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. Oczywista jest sytuacja, w której do szkody doszło, gdy przyczepa była złączona z ciągnącym ją samochodem (albo innym pojazdem silnikowym) lub właśnie się od niego odłączyła i przez pewien czas toczyła się po drodze. Wówczas wszelkie szkody pokryć może ubezpieczenie pojazdu, do którego przyczepa była podłączona.

Zdarza się jednak,  ze do szkody na innym pojeździe lub osobie trzeciej dochodzi w momencie, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu silnikowego.

Przykładowo, jeśli niepodpięta do samochodu przyczepka samoistnie stoczy się z miejsca postoju lub w trakcie jazdy odłączy się od niego, ale nie będzie się toczyć, koszty powstałych szkód ponosi jego posiadacz, który nie zawsze jest właścicielem samego auta. W takiej sytuacji – bez ubezpieczenia OC przyczepki – zobowiązany jest on do uiszczenia z własnej kieszeni kosztów związanych z likwidacją szkody. Warto więc – w przypadku zarówno niewielkich, jak i dużych strat, spowodowanych przez posiadaną przyczepę samochodową – wykupić jej ubezpieczenie.

Polisa OC uchroni nas od ponoszenia dodatkowych kosztów powstałych w trakcie wypadku czy kolizji z udziałem własnej przyczepy samochodowej. Co ważne, ubezpieczenie przyczepki zadziała również w sytuacji, gdy do szkody dojdzie w trakcie jej ręcznego, mechanicznego przestawiania – np. pchania lub ciągnięcia z jednego miejsca w drugie.

Co należy załatwić przed ubezpieczeniem przyczepy?

Zanim ubezpieczymy przyczepę, należy upewnić się, czy jest ona zarejestrowana w wydziale komunikacji. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym dokumentem stwierdzającym możliwość poruszania się przyczepy po drodze jest jej dowód rejestracyjny lub tymczasowe pozwolenie na jej użytkowanie.

Warto pamiętać, że jeśli przyczepa ma masę całkowitą większą niż 750 kg (tj. nie należy do tzw. przyczepek lekkich), przed jej rejestracją konieczne będzie przeprowadzenie badania technicznego. Po zgłoszeniu i rejestracji przyczepy w odpowiednim dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu wydziale komunikacji jest ona gotowa do ubezpieczenia. Należy wówczas pamiętać, iż dzień rejestracji przyczepki to ostateczny termin na wykupienie polisy OC, a za brak ubezpieczenia grozi kara grzywny, o której pisaliśmy w jednym w poprzednich fragmentów artykułu.  

 

Gdzie ubezpieczyć przyczepkę samochodową?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej wykupić można w większości z powszechnie dostępnych towarzystw ubezpieczeniowych. Choć zazwyczaj konieczny jest indywidualny, osobisty kontakt z doradcą ubezpieczeniowym, niektóre firmy z branży ubezpieczeń, udostępniają specjalne, internetowe kalkulatory, za pośrednictwem których obliczyć można przykładowy koszt składki OC dla przyczep np. o masie poniżej 400 kg. 

Ubezpieczenie przyczepki online wymaga uzupełnienia odpowiednich formularzy o dane pojazdu i interesujący nas zakres ubezpieczenia (w tym OC, AC, NNW, Assistance). Porównanie dostępnych ofert pomoże w dokonaniu właściwego wyboru polisy ubezpieczeniowej, a jej warunki dostosowane będą do indywidualnych potrzeb właściciela pojazdu.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Ceny polisy OC dla przyczep samochodowych mogą być zróżnicowane w zależności od oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych. Koszt ubezpieczenia zależy także od kilku czynników, w tym tych związanych ze specyfikacją posiadanego przez nas pojazdu. Na cenę ubezpieczenia pojazdu wpływać mogą przede wszystkim takie warunki, jak:  

  • ładowność przyczepy,
  • wiek przyczepy,
  • miejsce zamieszkania i wiek kierowcy.

Z reguły najtańszą polisą ubezpieczeniową są objęte przyczepy lekkie – o wadze do 750 kg (składka roczna wynosi wówczas ok. 40-50 zł). Znacznie więcej trzeba zapłacić za polisę OC nie tylko przyczepy cięższej, a także starszej. 

Ubezpieczenie nowe przyczepy jest zazwyczaj o wiele tańsze niż przyczepy używanej przez nawet kilka lat, która może być bardziej awaryjna i powypadkowa. Jak wspomniano powyżej, niektóre z firm ubezpieczeniowych mogą zwrócić uwagę także na wiek i miejsce zamieszkania kierowcy – nie jest to jednak regułą.

 

Ubezpieczenie przyczepki a zniżki

Ubezpieczenie przyczepki to jedna z możliwości uzyskania zniżek do OC innych pojazdów. Jednak takie rozwiązanie nie działa u wszystkich ubezpieczycieli, ponieważ niektórzy zaliczają do historii ubezpieczenia pojazdy z silnikiem powyżej 50 cm3.

 

Podsumowanie

Zakup OC dla przyczepy samochodowej to niezbędne minimum, jakie chroni właściciela przed ewentualnymi szkodami powstałymi w ruchu drogowym. Ceny polis nie jest wygórowane, a z pewnością nie przewyższają swą wartością kosztów, na jakie możemy się narazić, nie posiadając żadnego ubezpieczenia przyczepy samochodowej.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również