ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie quada?

Quady to maszyny czterokołowe, które w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Jazda nimi przynosi wiele radości i podnosi poziom adrenaliny. Początkowo maszyny były używane jedynie do celów rekreacyjnych, obecnie jednak wielu nastolatków dojeżdża nimi do szkoły. Należy jednak wiedzieć, że zanim usiądzie się za kierownicą tego pojazdu, trzeba zadbać o dopełnienie formalności. Kierowca musi mieć skończone 14 lat i posiadać stosowne uprawnienia – prawo jazdy kat. AM, B1 lub B. Z kolei pojazd powinien być zarejestrowany i ubezpieczony. Dowiedz się, na czym polega ubezpieczenie quada, jak dopełnić wszelkich formalności oraz jak znaleźć najbardziej korzystną polisę.

Czy ubezpieczenie quada jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie quada jest obowiązkowe, tak jak w przypadku każdego innego pojazdu mechanicznego wprowadzanego do ruchu drogowego. Jego wykupienie uchroni cię przed płaceniem wysokich mandatów. Pamiętaj o tym, by wykupić ubezpieczenie OC quada najpóźniej w dniu rejestracji swojego pojazdu i zanim wprowadzisz czterokołowca do ruchu na drodze. Pamiętaj o ubezpieczeniu swojego pojazdu, nawet jeżeli zamierzasz poruszać się nim jedynie po drogach niepublicznych czy lasach!

Ubezpieczenie quada bez rejestracji – czy jest konieczne?

O możliwości ubezpieczenia quada bez rejestracji mówi art. 29 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa, jednak firma ubezpieczeniowa może poprosić o przedstawienie pewnych dokumentów, takich jak:

  • świadczenia zgodności,
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań przeglądu technicznego,
  • świadectwa dopuszczenia jednostkowego pojazdu.

O wykupieniu ubezpieczenia OC przed rejestracją quada pamiętaj w szczególności w sytuacji, kiedy kupujesz go prosto z salonu. Podczas rejestracji w wydziale komunikacji zostaniesz poproszony o przedstawienie polisy, w związku z tym wcześniejsze posiadanie ubezpieczenia umożliwi ci zaoszczędzenie czasu. Dodatkowo, jeżeli nie zdecydujesz się na rejestrację pojazdu w ciągu 20 dni, zarówno ty, jak i towarzystwo ubezpieczeniowe możecie wystąpić o odstąpienie od umowy.

Ubezpieczenie AC quada

Ze względu na to, że quady traktowane są jak inne pojazdy z silnikiem mechanicznym, możesz wykupić na nie ubezpieczenie autocasco. Co prawda liczba ofert towarzystw ubezpieczeniowych dotyczących autocasco jest znacznie mniejsza niż w przypadku OC, jednak warto pokusić się o poszukanie takiej oferty, choćby ze względu na płynące z niej korzyści. Quady są dość drogie, dlatego warto zabezpieczyć je przed ewentualną kradzieżą lub uszkodzeniem. Zakup AC uchroni cię również przed przykrymi konsekwencjami finansowymi spowodowanego przez ciebie wypadku.

Pamiętaj, że zarówno ubezpieczenie OC quada, jak i autocasco chronią nie ciebie, a jedynie twój sprzęt. Warto zatem rozważyć zakup ubezpieczenia NNW, które obejmie ochroną twoje zdrowie, a konkretniej pokryje koszty leczenia, rehabilitacji czy zakupu sprzętu medycznego, w razie gdybyś uległ wypadkowi na swoim quadzie.

W celu znalezienia korzystnego autocasco weź pod uwagę, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą określić quada jako „pojazd samochodowy inny” lub „czterokołowiec”. Jeśli nie chcesz tracić czasu na poszukiwanie ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenie quada, skorzystaj z platformy internetowej Compero.pl, w której zawarte są produkty ubezpieczeniowe wielu towarzystw.

Jakie czynniki wpływają na wysokość ubezpieczenia quada?

Na wysokość ceny ubezpieczenia OC quada składa się kilka podstawowych czynników. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • wiek i miejsce zamieszkania kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy,
  • historię ubezpieczeniową i posiadane zniżki,
  • stan techniczny quada, jego model, rok produkcji oraz markę,
  • obecny oraz planowany w przyszłości przebieg,
  • miejsce parkowania.

Na podstawie tych aspektów wyliczana jest wysokość kosztu ubezpieczenia, która może wynosić 100, ale nawet 1000 zł. W przypadku ubezpieczenia autocasco firmy same ustalają konkretne stawki, nadal biorąc jednak pod uwagę powyższe czynniki.

Czym skutkuje brak wykupionego OC na quada?

Brak wykupionego ubezpieczenia OC na quada wiąże się z podobnymi konsekwencjami, jak w przypadku innych pojazdów silnikowych – kierowcy grozi ukaranie mandatem karnym. Jego wysokość może wynosić od około 100 do nawet 1000 zł. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego musisz liczyć się również z regulacją kosztów związanych z naprawą pojazdów – swojego i poszkodowanego oraz wypłatą zadośćuczynienia w przypadku, kiedy druga strona zostanie ranna. Aby uniknąć wysokich strat finansowych oraz związanych z tym nerwów, nie zwlekaj i ubezpiecz swojego quada, by cieszyć się spokojną jazdą.

Formalności związane z ubezpieczeniem quada

Najbardziej dopasowane, a przy tym korzystne cenowo oferty ubezpieczenia quadów to te, które są dedykowane pojazdom czterokołowym, dlatego podczas przeglądania ofert firm ubezpieczeniowych warto zwrócić uwagę na ten zapis. Ponadto jeżeli chcesz płacić niższe składki, możesz dowiedzieć się również, czy towarzystwo ubezpieczeniowe pozwala na przeniesienie zniżek uzyskanych na innych pojazdach.

Czy można wykupić ubezpieczenie quada przez internet?

Jeszcze do niedawna ubezpieczenia quada wiązało się z koniecznością odwiedzenia kilku zakładów towarzystw ubezpieczeniowych w celu porównania ich ofert. Obecnie możesz zrobić to o wiele szybciej, a przede wszystkim dużo wygodniej. Wszystkie formalności zawiązane z ubezpieczeniem swojego quada załatw za pośrednictwem internetu! Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje takie usługi. Dokumenty do podpisania zostaną przesłane na twoją skrzynkę pocztową – wystarczy, że je wydrukujesz, podpiszesz i odeślesz. Nie musisz jednak przeszukiwać stron internetowych każdego towarzystwa z osobna. Możesz skorzystać z usług multiagencji Compero.pl, w której zgromadzone są oferty większości polskich ubezpieczycieli. W razie jakichkolwiek niejasności masz możliwość przeprowadzić telefonicznie konsultację ze specjalistą ds. ubezpieczeń. Załatwianie formalności ubezpieczeniowych jeszcze nigdy nie było tak bezproblemowe.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ubezpieczenia na quada?

Podczas zakupu ubezpieczenia (w szczególności AC) zwróć uwagę na OWU, w którym zapisane są wszelkie warunki umowy. Często pojawiają się tam informacje dotyczące udziału własnego oraz franszyzy integralnej, która zakłada, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania, jeżeli suma wyniesionych strat nie przekroczy ustalonej kwoty. W przypadku udziału własnego wypłacona suma będzie pomniejszona o konkretną stawkę lub pewną część wartości ogólnej szkód.

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia quada?

Znalezienie korzystnej oferty ubezpieczenia OC quada wbrew pozorom nie jest trudne. Najprostszym sposobem jest użycie porównywarki internetowej Compero.pl, która po wpisaniu odpowiednich danych, sama wyświetli ci wszystkie oferty, najlepiej dopasowane do twojego czterokołowca. Nie musisz tracić czasu na poszukiwania odpowiedniego ubezpieczyciela – dzięki porównywarce Compero.pl szybko poznasz ofertę najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również