ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Wybierając się w podróż za granicę, warto sprawdzić warunki ubezpieczenia swojego auta. Pomimo posiadania obowiązkowej polisy dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę może być przydatne. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy tego rodzaju ubezpieczenie może ci się przydać.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czy potrzebujesz go, jadąc do krajów UE?

Rejestrując samochód w dowolnym kraju UE, musisz go ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. To obowiązkowe ubezpieczenie obowiązuje we wszystkich krajach UE. Obejmuje ono cię ochroną w razie wypadku powodującego uszkodzenie mienia lub obrażenia osób innych niż kierowca. Nie obejmuje natomiast zwrotu innych kosztów (np. kosztów naprawy własnego pojazdu).

Istnieje również możliwość wykupienia dodatkowego, fakultatywnego ubezpieczenia: Autocasco i Assistance, obejmującego inne ryzyka. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę   rozszerza twoją ochronę (np. obrażenia kierowcy, uszkodzenie pojazdu, kradzież pojazdu jego zawartości, akty wandalizmu i pomoc prawna, holowanie auta).

Nie ma ogólnounijnych przepisów dotyczących dodatkowych polis samochodu. Sprawdź warunki u swojego krajowego ubezpieczyciela przed wyjazdem za granicę. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować różne zasady w zależności od kraju. Twoje ubezpieczenie może być więc ograniczone czasem np. do 30 dni za granicą lub odległością np. do 200 km od granicy, a także może wykluczać niektóre kraje z niektórych rodzajów ryzyka (takich jak np. kradzież).

Ubezpieczenie samochodu w kraju, w którym jesteś rezydentem

Musisz obowiązkowo zarejestrować samochód w kraju, w którym mieszkasz. Nie musisz rejestrować samochodu w kraju, którego jesteś gościem, jeśli możesz udokumentować, że przebywasz tam tylko tymczasowo, np. jako uczeń na wymianie. Podczas rejestracji będziesz musiał przedstawić ważny dokument  posiadania ubezpieczenia.

Organy rejestracyjne samochodu powinny bez problemu zaakceptować ubezpieczenie od dowolnej firmy ubezpieczeniowej:

  • z siedzibą w tym kraju lub z oddziałem,
  • bez oddziału w tym kraju, ale upoważniony do świadczenia tam usług.

Zasadniczo możesz ubezpieczyć swój samochód również w innym kraju UE niż twój kraj zamieszkania. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa oferuje usługi międzynarodowe.

Kupowanie nowego ubezpieczenia za granicą

Jeśli twoja obecna umowa nie obowiązuje w kraju, do którego się przeprowadzasz lub niebawem wygasa, w czasie rejestrowania tam swojego samochodu możesz skontaktować się z krajowym biurem do spraw Zielonej Karty, aby dowiedzieć się, którzy ubezpieczyciele oferują ubezpieczenie samochodu w tym kraju.

Składki ubezpieczeniowe i historia szkód

Składki na ubezpieczenie komunikacyjne różnią się w poszczególnych krajach UE, głównie ze względu na różnice w krajowych przepisach dotyczących umów, oceny ryzyka i systemów odszkodowań.

W niektórych krajach UE historia ubezpieczeniowa może mieć wpływ na składkę ubezpieczenia. Za bezszkodową jazdę przysługują zniżki. Jeśli nie będziesz miał żadnych kolizji w ciągu roku, ubezpieczyciel może udzielić ci zniżki przy odnowieniu umowy. Jeśli miałeś kolizje i wypadki, to możesz zapłacić więcej.

W dowolnym momencie możesz poprosić swojego ubezpieczyciela o wykaz przebiegu ubezpieczenia z  ostatnich 5 lat. Musi ci to dostarczyć w ciągu 15 dni.

Jeśli jednak potrzebujesz wykupić nowe ubezpieczenie samochodu w innym kraju UE, nowy ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do uwzględniania twojej historii ubezpieczenia (ani jakichkolwiek zniżek, do których mogłeś się kwalifikować) przy obliczaniu składki.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – gdzie potrzebna jest Zielona Karta?

W krajach, w których uznawana jest polska polisa mamy obligatoryjne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Dzięki temu, że Polska jest w UE dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, nie jest potrzebne w państwach członkowskich.

Dodatkowo żadne inne ubezpieczenie nie jest potrzebne podczas przejazdu przez:

  • Czarnogórę,
  • Bośnię i Hercegowinę,
  • Andorę,
  • Islandię,
  • Liechtenstein,
  • Serbię,
  • Szwajcarię,
  • Norwegię,
  • Wielką Brytanię.

Jeżeli podróżujesz autem do wielu innych krajów, będziesz potrzebował Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czyli tak zwanej Zielonej Karty.

W ten dokument trzeba się zaopatrzyć, podróżując do:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanu,
  • Białorusi,
  • Iranu,
  • Izraela,
  • Macedonii,
  • Maroko,
  • Mołdawii,
  • Rosji,
  • Tunezji,
  • Turcji,
  • na Ukrainę.

Załatwienie Zielonej Karty nie stanowi problemu. Większość ubezpieczalni wystawia je, nie pobierając opłat. Trzeba tylko o nią poprosić.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – autocasco

Autocasco (AC) może być dodatkowym ubezpieczeniem samochodu na wyjazd za granicę, ale nie musi. Podobnie jak w kraju, za granicą też nie jest obowiązkowe. Może być jednak potrzebne i warto przemyśleć opcję wykupienia go. AC pokrywa koszty napraw, które są wyrządzone z winy właściciela pojazdu. W zależności od zakresu ubezpieczenia ochroni cię też przed kradzieżą czy celowym zniszczeniem auta przez osoby trzecie.

AC jako dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę bywa przydatne, ale przed wyjazdem zasięgnij informacji o jego zakresie u swojego ubezpieczyciela. Często umowa jest tak skonstruowana, że płacisz niższą składkę, ale  AC obowiązuje tylko w kraju. Może też chronić cię jedynie w wybranych krajach. Co ważne, AC nie możesz zawrzeć np. na 30 dni. Minimalny okres to rok.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granice – Assistance

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje kierowcom wyjeżdżającym za granicę Assistance krótkoterminowe. Jest przydatne w razie awarii, kradzieży czy wypadku. Można je wykupić na 7, 15 i 30 dni. To dobre rozwiązanie, nie trzeba nabywać ubezpieczenia na cały rok tylko wtedy kiedy jest potrzebne.

Tego rodzaju dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zapewnia:

  • pomoc w naładowaniu akumulatora,
  • holowanie auta,
  • samochód zastępczy na czas naprawy usterki,
  • próbę naprawy auta,
  • pomoc medyczną, jeśli jest konieczna dla pasażerów i kierowcy,
  • pomoc w dotarciu do celu podróży.

Zakres ochrony jest uzależniony od umowy i towarzystwa ubezpieczeniowego. Szerszy zakres wiąże się często z wyższą ceną za ubezpieczenie. Obecnie za takie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inne warunki, które warto poznać przed podpisaniem umowy. U niektórych ubezpieczycieli nie można na przykład ubezpieczyć auta starszego niż 10 czy 15 lat.

Czy warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Jeśli cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa i dbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i o stan swojego auta, to koniecznie skorzystaj z dodatków do obowiązkowej polisy OC. W celu znalezienia idealnej oferty, która spełni twoje wymagania odnośnie do ochrony poza granicami Polski, odwiedź serwis Compero.pl, w którym znajdziesz oferty najlepszych firm ubezpieczeniowych. Możesz również skorzystać z darmowej porównywarki ubezpieczeń, dzięki której bardzo szybko znajdziesz korzystne cenowo rozwiązanie.

 

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również