Ubezpieczenie samochodu a miejsce zamieszkania

Mieszkasz w dużym mieście i szukasz sposobu na obniżenie składki swojego ubezpieczenia samochodowego? Zarejestruj samochód w mniejszej miejscowości - dzięki temu sporo zaoszczędzisz. Jednym z czynników wpływających bowiem na wysokość składki ubezpieczeniowej jest miejsce zameldowania właściciela pojazdu.

Wyliczając bazową stawkę ubezpieczenia samochodu (a więc przed przeliczeniem zwyżek i zniżek), firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę między innymi miejsce zarejestrowania pojazdu, ponieważ statystyki wypadków i szkodowość różnią się w zależności od regionu. Należy jednak pamiętać, że każdy ubezpieczyciel ma swoje statystyki szkodowości. Jedna firma ubezpieczeniowa uznaje dane miasto, dzielnicę, obszar itp. za bardziej ryzykowny, inna za mniej. To przekłada się rzecz jasna na cenę ubezpieczenia.

Dane wskazują, że w większych miastach istnieje większe prawdopodobieństwo kradzieży czy powstania szkody (np. w przypadku stłuczki). Dlatego ubezpieczyciele starają się jak najdokładniej sprawdzić nie tylko gdzie mieszka właściciel samochodu, ale także gdzie najczęściej z niego korzysta. To także dlatego stosunkowo częstą praktyką jest rejestrowanie samochodu w mniejszym mieście (na dane właściciela, jeśli jest tam zameldowany, lub kogoś z rodziny) nawet, gdy będzie on użytkowany w metropolii.

Firmy ubezpieczeniowe mają specjalne działy zajmujące się tzw. oceną ryzka, czyli szacownaiem prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia na danym terenie w oparciu o dotychczasowe wyniki. I tak na wypadkowość będzie miała wpływ duża liczba pojazdów. Na ryzyko powodzi czy podtopień – lokalizacja w okolicach rzek, a na kradzieże regiony przygraniczne.
Jednak te dane są często niepełne, ponieważ liczba samochodów zarejestrowanych na prowincji a użytkowanych w dużych miastach jest wciąż duża, co utrudnia prawidłowe szacowanie ryzyka.

Zresztą, nie tylko duże miasta oznaczają dla firm ubezpieczeniowych większe prawdopodobieństwo zaistnienia szkody. Statystyki wypadków obejmują dużo dokładniejsze pomiary i nawet mieszkanie w pobliżu niebezpiecznego fragmentu drogi jest podstawą do podwyższenia składki.

Jak wskazują wyliczenia, ubezpieczenia OC i AC w dużych miastach może kosztować od tysiąca do nawet kilku tysięcy złotych więcej w niż w mniejszych miastach.

Mikołaj Fidziński
compero.pl
 

Mikołaj Fidziński Mikołaj Fidziński

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Patrycja Kowalewska

W lutym 2022 roku zostały wprowadzone nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, których celem jest dostosowanie przepisów do unijnego Pakietu Mobilności....

  • Marek Pawłowski

Obecnie trudno wyobrazić sobie długą trasę, czy nawet drogę do sklepu w dużym mieście bez GPS. Łatwiejsze poruszanie się po drogach umożliwia nam zaawansowana technologia i dlatego nie każdy musi...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...