Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
Wśród kierowców panuje przekonanie, że ubezpieczenie Assistance jest odpowiednie tylko dla wybranych kierowców, a dla innych jest ono zbędne. Postawmy się jednak w sytuacji, gdy jedziemy z rodziną na wakacje samochodem za granice i w trakcie drogi popsuje się nam samochód. Co wtedy mamy zrobić? Czy w takim wypadku możemy liczyć na pomoc w ramach ubezpieczenia Assistance?
Czym jest ubezpieczenie Assistance?
Ubezpieczenie Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem, którego celem jest pomoc techniczna, medyczna, informacyjna i prawna w awaryjnej sytuacji. Najczęściej dotyczy podróży, zdrowia i transportu samochodowego. Każdy kierowca powinien sam podjąć decyzję, czy takie ubezpieczenie jest mu potrzebne i czy jest dla niego opłacalne. W ramach takiego ubezpieczenia kierowca może liczyć na pomoc:
techniczną – czyli naprawy samochodu na miejscu awarii, holowania samochodu, czy też zmiany koła;
medyczną – gdzie ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu rannych osób w wypadku do szpitala czy też wizyty u psychologa;
informacyjną – gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej z ubezpieczycielem dostajemy informacje o lokalizacji najbliższego noclegu czy też stacji benzynowej;
prawną – osoba ubezpieczona otrzymuje pomocą w prawną w zakresie prawa o ruchu drogowym.
Warto pamiętać, że poszczególni ubezpieczyciele posiadają różny zakres pomocy i należy się zapoznać z ich ofertą bardzo dokładnie, ponieważ nie wszystkie szczegółowe informacje są umieszczone na ich stronach.
Poszukując najkorzystniejszej polisy Assistance warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Compero.pl. Pozwoli to nie tylko zapoznać się i porównać oferty kilku najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, ale też od razu przekonać się, jakie są koszty takiej ochrony i jak wyglądają Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).
Ubezpieczenie Assistance – czy działa za granicą?
Jedynym z głównych powodów, dla których kierowcy decydują się na ubezpieczenie Assistance, jest fakt, że nie obowiązuje ono tylko na terytorium Polski, ale także poza granicami naszego kraju. Jednak nie można tego uzyskać w podstawowej wersji ubezpieczenia, więc w momencie, kiedy właściciel pojazdu decyduje się na wyjazd za granicę należy wykupić wariant rozszerzony polisy Assistance. Dzięki temu w awaryjnej sytuacji będzie można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela w każdym państwie Unii Europejskiej. W przypadku, gdy podróżuje się do państw niezrzeszonych, należy zapytać swojego ubezpieczyciela o dostępne możliwości wykupienia rozszerzenia polisy na konkretne państwo.
Krótkoterminowe Assistance na wakacje za granicą – czy warto?
Większość ubezpieczycieli proponuje ubezpieczenie Assistance na okres 12 miesięcy. Często zdarza się, że Assistance jest powiązane z ubezpieczeniem OC i AC i nie da się kupić go oddzielnie.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają jednak możliwość uwzględnienia indywidualnych potrzeb swoich klientów i są skłonne do negocjacji okresu, przez jaki ma obowiązywać umowa.
Można też znaleźć firmy ubezpieczeniowe, które oferują ubezpieczenie Assistance dla osób jadących za granicę na krótki termin.
Czym się różni krótkoterminowe Assistance od standardowego, które trwa 12 miesięcy?
W tym przypadku różnic jest wiele – oprócz czasu obowiązywania ubezpieczenia i jego ceny, mowa jest również o zakresie ochrony, którzy przeważnie jest węższy w przypadku krótkoterminowego Assistance. Tyczy się to głównie limitu kilometrów holowania pojazdu. W ramach ubezpieczenia krótkoterminowego ubezpieczyciel zwykle oferuje holowanie do 400-500 km, podczas gdy można znaleźć ofertę Assistance na 12 miesięcy, gdzie w ramach polisy dostanie się możliwość odholowania pojazdu nawet do 1500 km.
Mimo sporych różnic oferta krótkoterminowa również może być korzystna. Jeśli jest osoba, która planuje wyjazd na kilka dnia do przygranicznych krajów i nie będzie potrzebowała odholowywać samochodu z odległości większej niż 500 km, to wybór krótkoterminowego Assistance pozwoli jej zaoszczędzić pieniądze.
Wybór takiej polisy powinien być kierowany potrzebami indywidualnymi i każdy powinien się dobrze zastanowić, czego będzie potrzebować i na jak długo.
Czym powinno się kierować przy wyborze ubezpieczenia Assistance na wyjazd za granicę?
Jeśli podczas pobytu za granicą chce się mieć zapewnioną pomoc w każdej sytuacji i zaoszczędzić sobie stresu w losowych sytuacjach, przy wyborze Assistance należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres oferowanych świadczeń.
Oferty ubezpieczycieli dostępnych na rynku różnią się między sobą detalami, dlatego tak ważne jest bardzo dobre i szczegółowe zapoznanie się z ofertami, ponieważ ma to spory wpływ na atrakcyjność produktu.
Wszystkie oferty należy przede wszystkim porównać pod kątem wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ograniczeń związanych z wiekiem pojazdu oraz sum ubezpieczenia.
Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela – jest to sytuacja, w której ubezpieczyciel może odmówić pomocy po wypadku, kolizji bądź kradzieży samochodu. Najczęstszym powodem wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela jest wypadek albo awaria spowodowana przez kierowcę, który był pod wpływem alkoholu, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem lub umyślnie spowodował wypadek.
Ograniczenie przez wiek pojazdu – im starszy pojazd, tym jego stan techniczny może być gorszy, przez co ubezpieczyciele wprowadzają ograniczenie co do wieku pojazdu. Tylko nieliczne towarzystwa mają ofertę, w której ubezpieczają samochody mające więcej niż 15 lat.
Sumy ubezpieczenia – jest to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jest ona różnie określana. Czasami dotyczy ona ogólnej kwoty, a czasami tyczy się limitów dla poszczególnych świadczeń w ramach ubezpieczenia Assistance.
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!