ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – jakie wybrać i gdzie kupić?

Planujesz w tym roku wyjechać na zagraniczne wakacje samochodem? Rozważ dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – zapewnisz sobie wsparcie, bez względu na to, co stanie się na drodze. Zobacz, jakie polisy warto kupić z myślą o wakacyjnej podróży autem.

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę?

Być może zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodu kupić na wyjazd do Chorwacji czy Niemiec. Bezwzględnie musisz posiadać OC, ale ta polisa nie zapewni ci wsparcia np. po awarii pojazdu. Dodatkowe ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę to:

 • Ubezpieczenie autocasco (AC). Dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie, jeżeli np. przez nieuwagę uszkodzisz swój pojazd. AC gwarantuje też wypłatę środków po kradzieży samochodu.
 • Ubezpieczenie assistance. Gdy złapiesz gumę czy dojdzie do awarii, otrzymasz wsparcie techniczne – na koszt ubezpieczyciela wymieniona zostanie opona lub samochód zostanie odholowany do najbliższego warsztatu.

Różnica między tymi produktami ubezpieczeniowymi nie sprowadza się wyłącznie do zakresu ochrony, ale również do okresu, na jaki można je kupić. AC to produkt dostępny wyłącznie w opcji całorocznej, podczas gdy assistance można kupić nawet na kilka dni. To jeden z powodów, dla których assistance to popularne wśród kierowców ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.

Chcesz kupić ubezpieczenie AC samochodu na wyjazd na Ukrainę? Zapłacisz więcej, jeżeli oczekujesz ochrony również przed kradzieżą pojazdu. Ukraina, Białoruś czy Rosja to kraje często wymieniane w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń) w sekcji wyłączeń.

Gdzie ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę?

Chcesz kupić ubezpieczenie assistance? Krótkoterminowe assistance znajdziesz w ofercie jedynie kilku firm – większość towarzystw proponuje ten produkt w wersji całorocznej.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – PZU

Assistance oferowane przez PZU jest sprzedawane pod nazwą „Pomoc w Drodze” (PWD). Ubezpieczyciel przygotował także pakiet dla osób podróżujących samochodem po Europie – to PWD SUPER PL + EU. Toubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zapewnia m.in.:

 • pomoc po awarii, wypadku lub zatankowaniu niewłaściwego paliwa,
 • holowanie samochodu – limit wynosi 150 km, ale może być rozszerzony do 1200 km,
 • pojazd zastępczy zarówno po wypadku, jak i kradzieży – maksymalnie przez 10 dni.

PWD SUPER PL + EU to produkt sprzedawany wyłącznie z OC lub AC PZU. Nie jest to też krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd zagraniczny. Jeżeli jednak w ciągu roku podróżujesz dużo po Polsce i często wyjeżdżasz za granicę, to wybór tego pakietu może ci się opłacić.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd – AXA (Uniqa)

Analogicznie jak PZU, AXA (Uniqa) proponuje assistance jedynie w modelu całorocznym. Pakiet Polska i Europa jest dostępny w dwóch wersjach – Premium i Prestiż. Różnią się one m.in. klasą samochodu zastępczego. Każdy z pakietów zapewnia:

 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia - obowiązuje limit kwotowy w wysokości 500 euro – gdy do awarii dojdzie poza granicami Polski,
 • holowanie pojazdu - w opcji Prestiż holowanie na terenie kraju nie jest limitowane, z kolei poza granicami Polski obowiązuje limit 1200 km.
 • wsparcie tłumacza w razie kolizji czy wypadku.

Oferta AXA (Uniqa) będzie dobrym wyborem, jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie samochodu na wyjazd w Polsce i za granicę.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – MTU

MTU to ubezpieczyciel, który nie oferuje ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę – firma proponuje jedynie całoroczne ubezpieczenie samochodu na wyjazd w Polsce. Zakres wsparcia obejmuje m.in.:

 • holowanie pojazdu do 150 km i kontynuację podróży do 50 km,
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia,
 • dowóz paliwa – bez względu na odległość od domu.

Ubezpieczenie assistance MTU jest sprzedawane jedynie w połączeniu z innym produktem tego ubezpieczyciela – OC lub minicasco.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – Warta

Krótkoterminowe,dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest dostępne w ofercie Warty – jest ono sprzedawane pod nazwą „Podróżnik 15”. W jego ramach możesz uzyskać m.in.:

 • holowanie w Polsce i za granicą na odległość do 400 km,
 • samochód zastępczy do 10 dni – po wypadku i kradzieży,
 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia.

Ubezpieczenie jest oferowane na okres 15 dni, a suma ubezpieczenia (górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela) wynosi 10 000 zł.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – Generali

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd w postaci assistance proponuje też Generali. Firma sprzedaje polisy pod marką „Bezpieczny.pl”. Ubezpieczenie zapewnia ochronę na terenie Polski lub Polski i Europy, na którą składają się m.in.:

 • holowanie nawet do 500 km,
 • auto zastępcze do trzech dni,
 • pomoc informacyjna i tłumacza.

Polisa jest dostępna w wersjach na 7, 15, 30 dni lub jeden rok. Skorzystać z niej mogą właściciele samochodów w wieku zarówno do 15 lat, jak i powyżej 15 lat.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – cena

Assistance całoroczne to produkt ubezpieczeniowy, którego składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego kierowcy – w AXA (Uniqa) ceny zaczynają się od 105 zł za rok. Jeżeli z kolei planujesz zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd zagraniczny, to cennik jest przejrzysty. Przykładowo za krótkoterminowe assistance w Generali dla pojazdu w wieku do 15 lat na okres siedmiu dni zapłacisz 104 lub 139 zł – w zależności od wybranego pakietu.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również