ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem – czy jest to możliwe?

Trafiła ci się świetna okazja zakupu auta używanego. Ma on jednak pewien mankament – jeden komplet kluczyków. Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem w pewnych okolicznościach może być nawet niemożliwe. Problem będziesz miał również, gdy zgubisz jeden komplet kluczyków i nie powiadomisz ubezpieczyciela. Przekonaj się dlaczego.

Dlaczego kluczyki do auta są takie ważne?

Większość ubezpieczycieli sprzedając polisę, żąda przedstawienia dwóch kompletów kluczyków. W związku z tym, ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem będzie utrudnione.

Brak jednego kluczyka może sugerować, że do auta łatwiej jest się dostać. Samochód można nie tylko uruchomić za pomocą kluczyka, ale i go otworzyć. Posiadanie kluczyka daje w pewnym sensie, prawo do używania samochodu, zatem skoro właściciel ma tylko jeden kluczyk do swojego auta, ubezpieczyciel obawia się, że ktoś niepowołany może być w posiadaniu drugiego kompletu.

Polisa ubezpieczeniowa autocasco obejmuje kradzież, ale nie zaniedbanie. Jeśli właściciel samochodu zostawił kluczyki w samochodzie i zostanie on w tym czasie skradziony, kradzież jest traktowana jako zaniedbanie danej osoby. Przedstawienie ubezpieczycielowi  obu kluczyków do samochodu świadczy o braku zaniedbań ze strony właściciela. Jednocześnie stanowi również dowód na to, że nie ma zamiaru oszukiwać firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdzenie dwóch kluczyków to krok podjęty przez ubezpieczyciela, aby wiedział, że kradzież samochodu nie miała miejsca z powodu nieostrożności właściciela samochodu. Jeżeli właściciel samochodu zapomni kluczyka ze stacyjki i pozostawi otwarte okna lub drzwi otwarte, co doprowadzi do kradzieży samochodu, wówczas roszczenie ubezpieczeniowe z tytułu kradzieży w takich sytuacjach nie zostanie uwzględnione przez ubezpieczyciela.

Polisa autocasco – co w przypadku zgubienia kluczyków?

Zgubienie jednego kompletu kluczyków w pierwszej chwili może nie wydać się dużym problem. W końcu w domu, w szafce czeka drugi sprawny komplet. Ten zagubiony można przecież szybko dorobić. Kłopoty mogą się dopiero zacząć w momencie, kiedy auto zostanie skradzione. Jeżeli masz wykupione AC, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jeżeli ubezpieczając auto, zadeklarowaliśmy posiadanie dwóch kluczyków, a po kradzieży przedstawimy ubezpieczalni jeden komplet, może on całą sprawę postawić w wątpliwość i odmówić wypłaty odszkodowania. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich spraw jest możliwość złożenia odwołania, ale cały proces trwa dosyć długo i są nikłe szanse na zmianę stanowiska ubezpieczyciela.

Po zgubieniu kluczyka pierwszą czynnością powinno być powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym fakcie. Cała procedura zawarta jest w umowie, jaka została zawarta z ubezpieczalnią w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Poszczególne umowy mogą się nieco różnić, ale jest kilka stałych elementów, które trzeba dopilnować, aby w razie kradzieży auta móc ubiegać się o odszkodowanie. Należą do nich:

  • poinformowanie ubezpieczyciela o zagubieniu kluczyka najszybciej jak to możliwe,
  • jeżeli mamy podejrzenie o kradzieży kluczyka, należy powiadomić policję,
  • wymiana wszystkich zamków w pojeździe,
  • antywłamaniowe zabezpieczenia muszą być przekodowane,
  • do czasu wymiany zamków i zabezpieczeń należy starać się ochronić auto przed kradzieżą – dobry rozwiązaniem jest parking strzeżony.

O czym warto jeszcze pamiętać – często popełniane błędy

Nie próbuj przekazywać ubezpieczycielowi kluczyków od innego modelu samochodu tej samej marki. Zazwyczaj dla konkretnej marki i modelu kluczyki wyglądają tak samo. Możesz pomyśleć, że tak możesz sobie pomóc. Nic bardziej mylnego. Ubezpieczyciel z łatwością pozna inne kluczyki. Sprawę może zgłosić na policje jako próbę wyłudzenia odszkodowania.

Z tych samych powodów również nie dorabiaj kluczyka.

Kolejną kwestią jest zniszczenie kluczyka. Jeśli stary klucz się zużyje, nie wyrzucaj go, tylko zachowaj w bezpiecznym miejscu. Nawet jeżeli jest niesprawny, ale w momencie kradzieży auta przedstawisz go ubezpieczycielowi może, to pomóc ci w uzyskaniu odszkodowania.

Ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem

Ilość sprawnych kluczyków nie ma znaczenia przy ubezpieczeniu OC. W przypadku polisy AC sprawa się komplikuje. Oczywiście można zakupić samochód z jednym kompletem kluczyków. Poprzedni właściciel mógł je zagubić i nie ubezpieczać auta ubezpieczeniem AC, więc drugi komplet był mu niepotrzebny.

Jeżeli po zakupie auta z jednym kluczykiem chcesz go ubezpieczyć polisą AC, będziesz musiał wymienić wszystkie zamki i zabezpieczenia. Po wymianie otrzymasz dwa komplety kluczyków i bez problemu znajdziesz ubezpieczyciela. Nie zwraca on uwagi na to, czy są to oryginalne zamki, czy nowe. Ważne dla niego jest obecne zabezpieczenie i posiadanie dwóch kompletów kluczyków.

Czy zawsze trzeba wymieniać zamki, jeśli chcemy zakupić polisę AC? Czy ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem jest możliwe? Oczywiście, że tak. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, zwłaszcza tych największych daje możliwość ubezpieczenia samochodu z jednym kluczykiem. Niestety, najczęściej polisa w takim wypadku będzie droższa.

Podsumowując, ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem jest jak najbardziej możliwe. Będzie tylko nieco droższe. Mimo to masz szansę znaleźć naprawdę korzystne ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem, dzięki porównywarce ubezpieczeń Compero.pl. Narzędzie to pozwoli ci nie tylko poznać propozycje najlepszych polskich towarzystw ubezpieczeniowych i porównać je ze sobą, ale również od razy skorzystać z przedstawionej oferty.

Zuzanna Jóźwiak Zuzanna Jóźwiak

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również