Ubezpieczenie samotnie podróżujących dzieci

Wymogi przewoźników

Dzieci w wieku od około 5 do 11 lat mogą podróżować samodzielnie liniami lotniczymi, ale tylko po szczegółowych ustaleniach z przedstawicielami przewoźnika. Nie można zarezerwować zwykle w trybie online biletu lotniczego dla tak małego dziecka.

Najczęściej dzieci, które ukończyły 5 lat mogą podróżować bez opieki lotami bezpośrednimi, a nawet lotami z przesiadką, choć nie może to być ostatni lot korespondencyjny w danym dniu. W zależności od wybranych przez klienta linii lotniczych, nieco inaczej może być określany limit wieku dziecka, od którego będzie ono mogło podróżować bez opiekuna. Wiele linii lotniczych w ramach dodatkowej usługi, proponuje opiekę nad małoletnim pasażerem podróżującym samotnie. Podczas lotu opiekuje się nim np. stewardessa. Za taką opiekę pobierane są dodatkowe opłaty, ustalane przez linie lotnicze. Dodatkowo, przewoźnik musi mieć pełną wiedzę o tym, kto na lotnisku docelowym odbierze dziecko. Po wylegitymowaniu takiej osoby z dowodu tożsamości, dziecko zostanie jej przekazane.

Uwaga!

Dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny i zwykle nie mogą podróżować same, powinien im towarzyszyć opiekun, starszy pasażer, który powinien mieć na ogół więcej niż 16 lat, ale nie musi być pełnoletni.

Najczęściej tanie linie lotnicze nie oferują możliwości odbycia samotnie lotu przez dziecko, choć są w tym zakresie wyjątki.

Czy wiesz, że...?

Linie lotnicze Wizzair, należące do segmentu budżetowego zezwalają na samotny przelot dziecka w wieku od 14. roku życia.

Dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży

Łącznie z biletem lotniczym można wykupić dla dziecka stosowne ubezpieczenie na czas podróży samolotem. Sprawia ono, że bilet staje się nieco droższy, ale za to dziecko ma ochronę przed kosztami leczenia, następstwami nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej.

Tego rodzaju ubezpieczenie oferuje m.in. potentat rynku ubezpieczeniowego w  Polsce firma PZU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy Wojażer można znaleźć zapis, że PZU Pomoc w Podroży może zostać rozszerzona o usługi assistance Pakiet Dziecko/Osoba niesamodzielna.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...

  • Monika Słupczyńska

Wśród kierowców panuje przekonanie, że ubezpieczenie Assistance jest odpowiednie tylko dla wybranych kierowców, a dla innych jest ono zbędne. Postawmy się jednak w sytuacji, gdy...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...