poradnik

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego – od czego, co wpływa na cenę, wyłączenia

 • Monika Słupczyńska
 • Turystyka

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego – od czego, co wpływa na cenę, wyłączenia

Choć jeszcze niedawno lustrzanki cyfrowe stanowiły główny atrybut każdego profesjonalnego fotografa, to dzisiaj na zakup tego typu urządzeń decydują się również pasjonaci fotografii. Niestety, niekiedy wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby aparat upadł na ziemię i uległ uszkodzeniu. W takich sytuacjach niezwykle przydatne okaże się odpowiednie ubezpieczenie sprzętu fotograficznego. Jak wygląda to w praktyce? Podpowiadamy.

 

Jak ubezpieczyć aparat fotograficzny?

Ubezpieczenie aparatu fotograficznego oraz innych urządzeń elektronicznych nie wchodzi w skład podstawowej oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Mimo wszystko istnieje kilka sposobów za zabezpieczenie cennego sprzętu przed kradzieżą czy uszkodzeniem. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem, aparat wraz z innymi kosztownymi przedmiotami możesz ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia nieruchomości - mieszkania lub domu. Jeżeli natomiast jesteś zawodowym fotografem, który prowadzi własną działalność gospodarczą, wówczas aparat będący narzędziem pracy możesz ubezpieczyć w ramach polisy firmowej.

Co więcej, bardzo często sklepy zajmujące się sprzedażą sprzętu elektronicznego, na podstawie umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, oferują swoim klientom możliwość skorzystania z tzw. przedłużonej gwarancji, co jest niczym innym jak dodatkowym ubezpieczeniem urządzenia, obejmującym okres od trzech do pięciu lat po wygaśnięciu gwarancji producenta.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia sprzętu fotograficznego?

Koszty związane z ubezpieczeniem aparatu, zależne są od różnych czynników. Do tych najważniejszych zaliczamy między innymi:

 • model urządzenia,
 • cenę nowego urządzenia,
 • zakres ochrony, czyli zdarzenia objęte ochroną,
 • czas trwania umowy.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że każda z firm posiada własny cennik i w indywidualny sposób wylicza tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, na którego podstawie obliczana jest cena ubezpieczenia aparatu fotograficznego.

 

Od czego można ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

W większości przypadków ubezpieczenie aparatu fotograficznego obejmuje:

 • zdarzenia losowe określone w umowie,
 • zniszczenia celowe (wandalizm) i przypadkowe,
 • kradzież,
 • przepięcia.


To jednak nie wszystko. Wiele firm ubezpieczeniowych takich jak PZU, Allianz czy Simplesurance uwzględnia również uszkodzenia sprzętu fotograficznego, do których doszło na skutek błędów obsługi wynikających z niezręczności bądź niewiedzy, co często zdarza się początkującym fotografom.

 

Wyłączenie odpowiedzialności - kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Jeżeli już podejmiemy decyzję o wykupieniu ubezpieczenia aparatu fotograficznego, to musimy pamiętać o tym, że każde z towarzystw ubezpieczeniowych określa sytuacje, w których nie bierze odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Jest to tzw. wyłączenie odpowiedzialności, a szczegółowe informacje zawarte są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy z konkretną firmą. Dlaczego to takie ważne? Dla przykładu - osoby, które posiadają ubezpieczenie aparatu fotograficznego od kradzieży, nie mogą liczyć na odszkodowanie w sytuacji, kiedy to same przez roztargnienie zostawią urządzenie na siedzeniu w autobusie bądź na ławce w parku. W większości przypadków w OWU znajduje się szczegółowy zapis, informujący o tym, że ubezpieczenie obejmuje wyłącznie kradzież z rabunkiem.

 

Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego w podróży - cenne wskazówki dla turystów

Na koniec kilka słów o ubezpieczeniach turystycznych, które w ostatnich latach zyskały dużą sympatię wśród polskich turystów. Wiele z firm umożliwia swoim klientom ubezpieczenie aparatu oraz innych cennych sprzętów elektronicznych w ramach polisy turystycznej, a dokładniej ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczenie aparatu fotograficznego w podróży to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy często wyjeżdżają za granicę, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i służbowych. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że zazwyczaj tego typu ubezpieczenia obejmują kradzież urządzenia w wyniku włamania lub rabunku. Niekiedy jednak warunki polisy przewidują wypłatę odszkodowania za nieumyślne uszkodzenie sprzętu fotograficznego. Takie kompleksowe ubezpieczenia posiada w swojej ofercie między innymi Warta Travel.


Podsumowując, ubezpieczenie sprzętu fotograficznego doskonale sprawdza się w sytuacji kradzieży, a także zniszczeń celowych (wandalizmu) i przypadkowych. Wówczas w sytuacji, kiedy dojdzie do zniszczenia, uszkodzenia bądź zagubienia aparatu otrzymamy należną nam kwotę odszkodowania, która umożliwi nam pokrycie kosztów naprawy urządzenia lub zakup nowego sprzętu.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

Przeczytaj również

 • Klaudia Malinowska

Planujesz wczasy w jednym z egzotycznych kurortów? Aby nie spędzić całego urlopu w hotelowym pokoju, powinieneś wystrzegać się tzw. zemsty faraona. Czym jest zemsta faraona i jak jej uniknąć?...

 • Klaudia Malinowska

Jet lag to zespół uciążliwości pojawiających się w związku ze zmianą strefy czasowej. Z reguły na objawy wskazujące na jet lag uskarżają się pasażerowie linii lotniczych, którzy...

 • Klaudia Malinowska

Odszkodowanie za zgubiony bagaż to coś, czego możemy domagać się od przewoźnika. Aby uzyskać rekompensatę, należy powiadomić obsługę lotniska o szkodzie i złożyć reklamację. Wyjaśniamy, jak...