ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie środka transportu od szkód – jaka polisa daje najwięcej korzyści?

Ubezpieczenie środka transportu od szkód dostępne jest dla każdego pojazdu mechanicznego, niezależnie czy będzie to zwykły samochód osobowy, ciężarowy, czy też motor lub motocykl, a niekiedy nawet łódź lub jacht. Poniższy artykuł przedstawia odpowiedzi na pytania dotyczące rodzajów ubezpieczenia oraz ich głównych cech.

Ubezpieczenie środka transportu od szkód – czym się charakteryzuje?

Wśród ofert ubezpieczenia komunikacyjnego można znaleźć przeróżne warianty, gdzie każdy z nich swoją ochroną obejmuje poszczególne przypadki. Nabywając wybraną przez siebie polisę, można zabezpieczyć finansowo nie tylko pojazd, ale i również własną osobę włącznie z pasażerami danego środka transportu.

Jakie warianty ubezpieczeń występują na rynku?

Różnorodność dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych umożliwia zakup takiego, który indywidualnie spełni konkretne wymagania danego klienta.

  1. Najważniejszą i zarazem obowiązkową polisą jest ubezpieczenie OC.

Wykupując taki pakiet, można liczyć na wypłatę odszkodowania oraz nieodpłatne pokrycie finansowe wyrządzonych szkód w mieniu, gdzie suma gwarancyjna wynosi:

  • 5 210 000 euro – w przypadku szkód na osobie,
  • 1 050 000 euro – w przypadku szkód na mieniu.

Podpunkt prawny, jakim jest art. 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mówi: „Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.”
Oznacza to, że na skutek spowodowania wypadku można liczyć na rekompensatę pieniężną dla osoby trzeciej wówczas, gdy poniosła ona jakiekolwiek straty materialne lub uszczerbek na zdrowiu.
Pokrycie kosztów w kwestii powstałego na własnej osobie nieszczęścia obejmuje tylko i wyłącznie krzywdę cielesną, bez szkód rzeczowych.

  1. Myśląc o asekuracji swojego pojazdu i jego wyposażenia, warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie autocasco (AC).

Swoją ochroną uwzględnia ono takie sytuacje jak uszkodzenia oraz kradzież. Polisa autocasco jest wyłącznie dobrowolnym wyborem i w żaden sposób nie podlega obowiązkowi jej posiadania. W wyniku nieszczęśliwego zdarzenia zapewnia wypłatę odszkodowania, która jednocześnie ma służyć jako pokrycie gotówkowe powstałych strat.

  1. Poszerzając pakiet ubezpieczeniowy warto dokupić dodatkowy wariant Assistance.

Należy wiedzieć, że jest to opcja, która umożliwia skorzystanie z usług pomocy drogowej w razie jakiejkolwiek awarii pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się martwić o koszty związane z holowaniem, czy naprawą. Ponadto pakiet Assistance oferuje także samochód zastępczy oraz nieodpłatny wynajem hotelu na czas serwisowania auta.

Ogólne warunki określonego ubezpieczenia przedstawiają poszczególne sytuacje, które są podstawą do niewypłacenia odszkodowania. Uwzględniając ubezpieczenie komunikacyjne, mowa jest o takich przypadkach, jak umyślne spowodowanie wypadku celem osiągnięcia korzyści majątkowych bądź własnych udogodnień.

Ile wynosi okres ważności każdego ubezpieczenia?

Każda z polis przyzwala również na wybór okresu ochrony. Główne standardy przedstawiane przez firmy ubezpieczeniowe to zazwyczaj umowa zawierana na 12 miesięcy. Inaczej ma się sprawa dla kontraktów krótkoterminowych, które mogą trwać krócej niż rok, natomiast nie mniej niż 30 dni.

Należy pamiętać, że roczna obowiązkowa polisa OC odnawia się automatycznie, a krótkoterminowa wymaga samodzielnych w tym kierunku czynności.

Ile kosztują poszczególne ubezpieczenia środka transportu od szkód?

Cena każdego pakietu może się różnić w zależności od danych czynników oraz wcześniej wspomnianego okresu ochrony. W celu obliczenia przybliżonej składki warto skorzystać z narzędzia internetowego, jakim jest np. kalkulator ubezpieczenia  znajdujący się na stronie compero.pl. Cała procedura wyceny nie trwa zazwyczaj dłużej niż parę minut. Aby wyliczyć szacowany koszt, wystarczy wypełnić widniejące na stronie rubryki o dane techniczne pojazdu, informacje na temat kierowcy oraz zaznaczyć opcję ubezpieczenia, jakie ma podlegać całej kalkulacji.

Serwis Compero.pl umożliwia zarówno porównanie ofert ubezpieczenia środka transportu od szkód, jak i sam zakup ubezpieczenia. Multiagencja dysponuje ofertami wielu polskich ubezpieczycieli, dzięki czemu użytkownicy mogą wybrać najkorzystniejszą i najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb polisę.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również