ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie szyb samochodowych – zakres ochrony, dlaczego warto się na nie zdecydować

Szyby stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego auta, którego główną funkcją jest zapewnienie podróżującym dostatecznej ochrony przed zanieczyszczeniami oraz czynnikami atmosferycznymi. Niestety są one delikatne, przez co też bardziej podatne na uszkodzenia.  Jednym z możliwych sposobów na ich ochronę jest ubezpieczenie szyb, które można dodatkowo wykupić w ramach polisy OC lub OC/AC.  

 

Jazda z uszkodzoną szybą a przepisy ruchu drogowego

Zgodnie z treścią Ustawy o ruchu drogowym art. 66 pkt 1.5 „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego (…) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. Warto pamiętać o tym, że jazda z pękniętą szybą, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego. Nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy, poruszającego się takim pojazdem jest karane mandatem w wysokości od 50 do 200 zł. Ponadto policja może zatrzymać dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu.

Jaki jest koszy wymiany uszkodzonej szyby?

Pęknięta szyba w samochodzie zazwyczaj oznacza spore wydatki. Oczywiście cena jej wymiany może różnić się od siebie w zależności od stanu i modelu auta, a także indywidualnego cennika danego warsztatu. Co więcej, do kosztów montażu nowej szyby, należy doliczyć także zakup niezbędnych części. Cena wymiany szyby czołowej waha się w granicach od 100 do 250 zł, najmniej natomiast zapłacimy za szyby boczne – ich montaż wiąże się z wydatkiem rzędu 50-80 zł. Jeśli jesteś właścicielem stosunkowo nowego modelu auta marki Audi bądź BMW, to wówczas zakup przedniej szyby może kosztować nawet ponad 500 zł.
 

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie szyb samochodowych?

Na wstępie przypomnimy, że ubezpieczenie szyb jest polisą dobrowolną, które swoją ochroną obejmuje zazwyczaj szybę czołową, szyby boczne oraz szybę tylną i może być one zakupione, jako dodatkowa składka do stałego ubezpieczenia OC lub OC/AC. Podjęcie decyzji o jego wykupieniu niesie ze sobą wiele korzyści. Ubezpieczenie przede wszystkim pomaga nam uzyskać pomoc finansową od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego zawarliśmy umowę, w sytuacji, gdy dojdzie do powierzchownego lub trwałego uszkodzenia szyby samochodowej – o co wcale nie trudno.

 

Ubezpieczenie szyb w aucie – zakres ochrony

Warto wiedzieć o tym, że ubezpieczenie szyb w samochodzie obejmuje naprawę lub wymianę szyby uszkodzonej na skutek:

  • zderzenia z innym pojazdem – siła z jaką jeden samochód uderza o drugi, jest główną z przyczyn uszkodzenia szyb w pojazdach;
  • celowego lub przypadkowego działania osób trzecich – wandalizm bądź dzieci bawiące się i grające w piłkę w pobliżu ulicy, stwarzają zagrożenie dla aut zaparkowanych na zewnątrz;
  • próby włamania - złodzieje chcąc dostać się do wnętrza pojazdu celem skradzenia radia lub pozostawionego na siedzeniu portfela bądź laptopa, zazwyczaj decydują się na wybicie szyby;
  • niesprzyjające działanie czynników atmosferycznych – padający grad i spadające gałęzie mogą uszkodzić auto zaparkowane pod drzewem, podczas obfitych opadów deszczu;
  • uderzenia kamyków - czasami zdarza się tak, że podczas szybkiej jazdy, spod kół pojazdu jadącego z przodu wystrzeliwują różnej wielkości kamyki, które następnie mogą uderzyć z impetem w szybę czołową samochodu jadącego za nim.

 

Ubezpieczenie szyb – oferty towarzystw

Obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych posiada wiele atrakcyjnych ofert polis OC i OC/AC, które zawierają w pakiecie także ubezpieczenie szyb samochodowych. Należą do nich między innymi: Link4, PZU, Warta, Aviva, Ergo Hestia, Allianz, Generali, Compensa oraz mtu24. Jesteś ciekaw, która z firm dysponuje najkorzystniejszą ofertą? Zapoznaj się z poniższą tabelą i sprawdź, na jakich zasadach działa ubezpieczenie szyb, w przypadku wybranych towarzystw.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Zasady działania ubezpieczenia szyb samochodowych

 

 

 

Link4

Naprawa uszkodzonej szyby odbywa się w jednym z wyznaczonych warsztatów, przynależącym do sieci NordGlass. W zależności od przewidywanego czasu naprawy, ubezpieczyciel zapewnia swoim klientom darmowy parking do 48h. Gwarancja ochrony zniżek przy przedłużeniu umowy.

 

 

 

mtu24

Firma zapewnia bezgotówkowe rozliczenie szkody. Oferta skierowana jest do właścicieli pojazdów w każdym wieku. W sytuacji, kiedy naprawa od ręki nie jest możliwa, ubezpieczyciel zobowiązany jest do opłacenia parkingu. Suma ubezpieczenia wynosi 5 000 zł, natomiast cena ubezpieczenia szyb ok. 120 zł.

 

 

 

 

PZU

Naprawa uszkodzonej szyby odbywa się w jednym z serwisów współpracujących z towarzystwem ubezpieczeniowym. W przypadku, gdy czas naprawy szkody będzie dłuższy niż siedem dni lub z pewnych przyczyn będzie ona musiała odbyć się w innym kraju, wówczas klient może wykonać ją na własną rękę - ubezpieczyciel zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy za likwidację szkody. Należy pamiętać o tym, że suma ubezpieczenia maleje wraz z każdą wypłatą należnego odszkodowania.

 

Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej z wybranym towarzystwem, zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad działania ubezpieczenia szyb. Znajdziesz je w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Podsumowując, szyba samochodowa jest elementem szczególnie narażonym na różnego rodzaju uszkodzenia – zarysowania, pęknięcia, całkowite wybicie itp. Niestety jej naprawa lub wymiana na nową, nierzadko wiąże się z poniesieniem dosyć dużych kosztów, dlatego też praktycznym i korzystnym finansowo rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie szyby w aucie w ramach polisy OC lub OC/AC, które całkowicie lub w większej części pokryje koszty montażu nowej szyby.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również