ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie taxi – czy jest tym samym co polisa dla zwykłego samochodu?

Zawód taksówkarza wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością za przewożone osoby. Ubezpieczenie taxi ma przede wszystkim służyć jako ochrona dla wszystkich podróżujących pasażerów. Zobacz, jakie obowiązki ciążą na kierowcy taksówki oraz ile trzeba zapłacić za polisę OC taxi.

Ubezpieczenie taxi – wyższe ryzyko zawodowe oraz większe ceny

Ryzyko powstania szkody w przypadku zawodu taksówkarza jest znacznie większe, tym samym ceny za taką polisę ulegają znacznemu wzrostowi. Niestety, ale oznacza to, że z momentem zakupu ubezpieczenia taxi, kierowca taksówki zobowiązany jest do uregulowania nawet trzykrotnie wyższej kwoty, niżeli w przypadku OC zwykłego, prywatnego samochodu.

Dlaczego opłaty dla taksówkarzy są wyższe – na co zwraca uwagę firma ubezpieczeniowa?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawia ofertę tylko i wyłącznie po dokładnej kalkulacji odnośnie do współczynnika występowania poszczególnego ryzyka. Takie działania mają na celu wyszukanie wszystkich mankamentów, które są podstawą do obliczenia wysokości składki dla polisy.

Główne czynniki składające się na kwotę ubezpieczenia OC taxi to między innymi:

  • presja czasu – większe ryzyko spowodowania kolizji,
  • dzienna ilość pokonywanych kilometrów,
  • duży ruch drogowy,
  • większe zużycie eksploatacyjne pojazdu,
  • roszczenia o odszkodowanie po wypadku,
  • historia kierowcy.

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, ubezpieczyciel bierze również pod uwagę podstawowe dane, takie jak marka i model pojazdu, rodzaj stosowanego paliwa, rok produkcji, przebieg, a także pojemność silnika. Wiek kierowcy to również nieodłączny element całej wyceny – młodociana osoba, która posiada prawo jazdy od krótkiego czasu, będzie uznawana za początkującego i niedoświadczonego kierowcę. W takiej sytuacji koszt polisy będzie dodatkowo podwyższony o określoną kwotę.

Jak znaleźć najtańsze OC dla taxi?

Pomimo że w źródłach internetowych można spotkać się z ogromną ilością kalkulatorów przeliczeniowych, tylko nieliczne firmy umożliwiają taksówkarzom skorzystanie z narzędzi, których zadaniem jest wyszukanie jak najlepszej oferty. Należy jednak pamiętać, że każda porównywarka pokazuje proponowane oferty towarzystw ubezpieczeniowych, a ich ceny podczas zakupu mogą ulec zmianie. Rzetelny kalkulator OC taxi znajdziesz w serwisie Compero.pl. Dzięki temu narzędziu szybko dowiesz się, która firma oferuje najtańsze ubezpieczenie OC dla taxi.

Ubezpieczenie samochodu taxi – czy można także wykupić autocasco?

Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje cały pakiet, w którym zawarta jest zarówno polisa OC, jak i AC. Sprawa ma się inaczej natomiast w przypadku pojazdów zarejestrowanych jako taxi. Zakup autocasco dla takiego samochodu będzie graniczył z cudem, ale tylko jeśli nadarzy się taka okazja, wtedy kierowca taksówki otrzyma ofertę, której cena zostanie również potrójnie zwiększona o podstawę. Wszystkie wartości dla wyliczenia finalnej sumy polisy AC odbywają się na takiej samej zasadzie, jak w kwestii ubezpieczenia OC. Jest zatem możliwe znalezienie na rynku ubezpieczeniowym pakietu OC i AC na taxi, jednak trzeba liczyć się z tym, że składka będzie wynosiła naprawdę dużo.

Czy ubezpieczenie OC taxi jest obowiązkowe?

Każdy pojazd mechaniczny podlega obowiązkowi jego ubezpieczeniu OC – niezależnie od tego, czy służy on jako prywatny środek transportu, czy też w celu zarobkowym. W związku z tym każdy taksówkarz zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia taxi, jednak musi być świadomy, że polisa ubezpieczeniowa będzie o wiele wyższa dla taksówkarzy, niżeli dla osób prywatnych.

Jeśli jesteś kierowcą taksówki lub rozważasz rozpoczęcie takiej działalności, sprawdź koniecznie ofertę ubezpieczenia taksówki u najlepszy polskich ubezpieczycieli za pośrednictwem multiagencji Compero.pl.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również