ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie telewizora i innego sprzętu AGD i RTV – co obejmuje i czy warto je mieć?

Ubezpieczenie telewizora, komputera, smartfona, lodówki, pralki i wielu innych sprzętów to ochrona, która może okazać się niezbędna, gdy dojdzie do uszkodzenia któregoś z tych urządzeń. Niestety przedłużona gwarancja oferowana przez sklepy w czasie zakupu sprzętu to wydatek rzędu 30 proc. jego wartości. Z tego względu mało osób decyduje się na skorzystanie z takiej oferty. Jak zatem objąć ochroną telewizor czy inny sprzęg AGD i RTV, która będzie dłuższa niż czas gwarancji? Na jakie produkty ubezpieczeniowe konsumenci powinni zwrócić uwagę chcąc chronić swoje urządzenia elektroniczne?

Ubezpieczenie telewizora, ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV – czy warto?

Ubezpieczenie telewizora, jak również wszelkich urządzeń elektronicznych jest często proponowane przez sprzedawców sklepów z tego typu sprzętami. Konsumenci jednak rzadko chcą wysłuchać propozycji ubezpieczenia, nie wspominając już o chęci skorzystania z niej. To spory błąd, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że po zakończonym okresie gwarancji sprzęt ulega awarii, a jego naprawa to niemały wydatek. W takiej sytuacji pozostaje tylko żałować, że nie skorzystało się z oferowanego zabezpieczenia, choć jednocześnie może się to stać przestrogą na przyszłość.

Ubezpieczenie telewizora, ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV w sklepie

Faktem jest, że przedłużona gwarancja oferowana w sklepie to spory wydatek. Średni koszt ubezpieczenia telewizora wartego 6 tys. zł to od 600 do 1700 zł przy pięcioletnim okresie ochrony – przedłużonej gwarancji. Zakres takiej polisy jest zależny od stawki ubezpieczenia, na którą zdecyduje się klient. Przy najtańszej opcji ochrona obejmuje zwykle uszkodzenie telewizora na skutek przepięcia, awarii i kradzieży z włamaniem. Wyższa składka zapewni ponadto ubezpieczenie telewizora od uszkodzeń mechanicznych, np. pękniętej matrycy, nieszczęśliwego wypadku czy też obejmie wymianę pilota, assistance naprawcze i bezpłatną usługę kuriera.

Ubezpieczenie telewizora – jeśli nie w sklepie, to gdzie?

Trzeba mieć na uwadze to, że proponowane w sklepach z AGD i RTV ubezpieczenie telewizora czy innych sprzętów to produkty oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z danym sklepem. Wydawać by się mogło, że z tego względu możliwe jest skorzystanie z takiej ochrony nie tylko za pośrednictwem sklepu, ale też bezpośrednio w siedzibie firmy ubezpieczeniowej. Niestety trudno jest znaleźć polisę ubezpieczeniową chroniącą jedynie sprzęt elektroniczny przeznaczony dla klientów indywidualnych, gdyż zazwyczaj tego typu produkty ubezpieczeniowe są oferowane przedsiębiorcom, w tym właśnie sklepom z elektroniką.

Klienci biznesowi, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą otrzymać propozycję ochrony sprzętu elektronicznego praktycznie w każdym towarzystwie w ramach ubezpieczenia firmy. Warto jednak zaznaczyć w tym miejscu, że polisa będzie obejmowała jedynie urządzenia znajdujące się w siedzibie firmy.

Kolejną możliwością jest ubezpieczenie sprzętu mobilnego i RTV w dedykowanej do tego celu aplikacji w smartfonie. Aby ubezpieczyć w ten sposób sprzęt elektroniczny przed przypadkowym uszkodzeniem oraz kradzieżą wystarczy pobrać bezpłatną aplikację, dodać do niej zdjęcia chronionego polisą sprzętu oraz opłacić składkę poprzez wybraną formę płatności – kartą, blikiem lub przelewem online. Ochrona ubezpieczeniowa w aplikacji może trwać przez 4, 8, 12 lub 24 godziny albo od dwóch do 30 dni i zostać przedłużona po ustaniu okresu ochrony.

Najbardziej korzystną cenowo i najłatwiej dostępną opcją ubezpieczenia telewizora i innych sprzętów znajdujących się w domu czy mieszkaniu jest wykupienie polisy chroniącej mienie ruchome w ramach ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie telewizora w polisie mieszkaniowej

Ubezpieczenie mieszkania w najprostszej wersji chroni jedynie mury i elementy stałe domu lub mieszkania. Każdą polisę mieszkaniową można jednak rozszerzyć o ochronę mienia ruchomego, czyli elementów wyposażenia, które można wynieść z mieszkania bez uprzedniego demontażu. Do takich elementów zalicza się oczywiście telewizor i wszystkie sprzęty RTV oraz AGD.

Ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV w ramach polisy mieszkaniowej jest nie tylko znacznie tańsze od rozszerzonej gwarancji oferowanej przez sklepu z elektroniką, ale też stanowi większy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Kolejną zaletą tego typu ubezpieczenia jest to, że jedna polisa chroni wszystkie sprzęty znajdujące się w domu – nie trzeba zatem pamiętać o przedłużaniu ochrony ubezpieczeniowej dla każdego urządzenia oddzielnie.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie urządzenia będą chronione przez ubezpieczyciela. Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdyż może okazać się, że sprzęt starszy niż np. 5 lat nie zostanie objęty ochroną.

Ubezpieczenie telewizora – co obejmuje?

Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia nieruchomości w rozszerzonym pakiecie uwzględnionych jest około 20 zdarzeń losowych. Jeżeli ubezpieczyciel nie uwzględnia w swojej ofercie kradzieży, przepięcia, powodzi czy innego nieszczęśliwego zdarzenia, warto takie dodatki wykupić. Dosyć istotnym i zapewniającym większą wygodę dodatkiem do polisy mieszkaniowej dotyczącym sprzętu RTV i AGD jest Home Assistance, czyli bezpłatna i szybka pomoc fachowca w razie nagłych awarii organizowana przez ubezpieczyciela.

W przypadku ubezpieczenia telewizora i innych urządzeń elektronicznych objętych polisą mieszkaniową, odszkodowanie wypłacane jest według dwóch wartości:

  • odtworzeniowej, czyli zgodnie z tym, ile sprzęt był wart w dniu zakupu,
  • rzeczywistej, czyli według tego, ile warte było dane urządzenie w dniu zdarzenia.

 

Choć wiele firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczenie nieruchomości, które można rozszerzyć o ochronę sprzętu RTV i AGD, to wybór najlepszej opcji może być nieco trudny. Z tego względu najlepiej jest skorzystać z porady doświadczonych specjalistów i porównać oferty kilku najlepszych ubezpieczycieli w Polsce. Takie usługi zapewnia serwis Compero, dzięki któremu nie tylko znajdziesz najlepsze ubezpieczenie telewizora i innych urządzeń, ale również będziesz mógł je dopasować do swoich potrzeb.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również