ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczenie transportowe – twoja firma poczuje się pewniej na drodze!

Jeżeli prowadzisz firmę zajmującą się transportem towarów lub sam zlecasz taką usługę, to z pewnością powinny cię zainteresować ubezpieczenia transportowe. Po przeczytaniu tego artykułu wejdziesz w posiadanie wiedzy na temat ubezpieczenia OCP oraz polisy CARGO.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie transportowe?

Przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej zawsze rozważamy wszystkie jego plusy i minusy. W związku z tym odpowiadamy, dlaczego warto posiadać ubezpieczenie transportowe.

  • Pozyskasz większą wiarygodność ze strony zleceniodawców. Twoi potencjalni klienci zyskają poczucie, że nawet jeżeli dojdzie do niespodziewanego wypadku lub kolizji, nadal będą mogli zachować pewność i uzyskać odszkodowanie. Może się to przełożyć na większe zyski twojej firmy ze względu na większe zainteresowanie jej działalnością.
  • Poczujesz większe bezpieczeństwo dotyczące swojej działalności. Z dobrze dobraną polisą zawsze będziesz odczuwał spokój dotyczący swojej działalności i będziesz spał spokojnie.

Odpowiedzialność cywilna przewoźnika

OCP z pewnością jest najpopularniejszą formą ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym. Jej fenomen polega na tym, że w razie kolizji albo nieszczęśliwego wypadku przenosi odpowiedzialność finansową na wybranego ubezpieczyciela.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie OC przewoźnika?

Wiele ubezpieczycieli próbuje zwiększyć swoje przychody przez ustalanie pozornie nadzwyczajnie niskich cen polisy. Pamiętajmy, aby uważać na takie incydenty, ponieważ ubezpieczyciele często stosują różnego rodzaju wyłączenia, tym samym pozbywając się odpowiedzialności za niektóre ryzyka.

Pamiętaj zatem, aby przy podpisywaniu umowy dotyczącej polisy ubezpieczeniowej OC dokładnie określić typ działalności, którą prowadzisz oraz wybrać idealne ubezpieczenie, które zabezpieczy cię przed wszystkimi dodatkowymi kosztami.

Warto także zaznaczyć, że niektórzy jako uzupełnienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dokupują także polisę CARGO. Więcej dowiesz się o niej w dalszej części tego artykułu.

Co powinno gwarantować dobre OCP?

W poniższych punktach podajemy kilka wytycznych, którymi należy kierować się przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia OCP:

  • możliwość parkowania poza parkingami strzeżonymi,
  • ochronę za przewóz towarów ADR,
  • ochronę za szkody wyrządzone przez oszusta bądź też rabunku czy rozboju,
  • określenie asortymentu towarów, które mogą być przewożone,
  • dopasowana suma gwarancyjna pokrywająca pełną wartość przewożonych przedmiotów,
  • odpowiedzialność cywilną przewoźnika za przewóz materiałów niebezpiecznych.

Ubezpieczenie CARGO

Ubezpieczenie transportowe typu CARGO obejmuje swoją ochroną szkody, takie jak na przykład uszkodzenie bądź utrata towaru podczas transportu lotniczego, lądowego, morskiego, albo kolejowego na arenie krajowej lub międzynarodowej. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, to przewoźnik otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela za zniszczone towary.

Jest to inaczej mówiąc ubezpieczenie wybranych ładunków w transporcie.

Kto powinien skorzystać z ubezpieczenia CARGO?

Ubezpieczenie towarowe typu Cargo polecamy szczególnie osobom, które są właścicielami towarów i korzystają ze swojego własnego transportu bądź też z usług danego przewoźnika.

Ta polisa jest stworzona dla przedsiębiorców oraz handlowców, którzy opierają swoją firmę na imporcie i eksporcie różnych towarów.

Co można ubezpieczyć za pomocą polisy CARGO?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, niesamowicie ważnym czynnikiem wpływającym na jego wybór jest to, jakie typy towarów obejmuje. Ubezpieczenie CARGO obejmuje produkty w każdym możliwym stopniu przetworzenia (surowce, gotowce oraz półprodukty).

Polisa CARGO nie pokrywa: dzieł sztuki, żywych zwierząt oraz różnego rodzaju dokumentów.

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem OCP a CARGO?

Podstawową różnicą między tymi dwoma ubezpieczeniami jest fakt, że OCP obejmuje ochronę przewoźnika, a z kolei polisa CARGO odpowiada za zniszczenia towarów. W związku z tym te dwa ubezpieczenia transportowe różni również grupa docelowa, czyli podmioty, które mogą skorzystać z poszczególnych polis. Ubezpieczeniem OC przewoźnika mogą zostać objęte ładunki przewożone przez firmę zajmującą się usługami transportowymi, natomiast ubezpieczenie transportowe CARGO to produkt dedykowany przedsiębiorcom przewożącym towary zarówno swoim, jak i wynajętym środkiem transportu.

Każde ubezpieczenie transportowe jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców zajmujących się przewozem towarów. Ważne jest jednak to, by wybrać ofertę rzetelnego i sprawdzonego ubezpieczyciela. Znalezienie takiego towarzystwa ubezpieczeniowego wcale nie musi być trudne. Wystarczy skorzystać z usług multiagencji Compero.pl za pośrednictwem której dostępne są najlepsze polisy pochodzące od renomowanych polskich firm ubezpieczeniowych. Co ważne, użytkownicy platformy mogą również liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów ds. ubezpieczeń, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości i przedstawią najkorzystniejsze możliwości.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również