ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Ubezpieczenie turystyczne do Azji – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji różni się nieco od polisy turystycznej obowiązującej w krajach europejskich. Dlaczego? Jest to spowodowane przede wszystkim odmiennym klimatem, naturą, a także kulturą i żywnością. W dzisiejszym wpisie podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Azji oraz przedstawimy wszystkie niezbędne informacje związane z podróżą na daleki wschód.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji powinno być jak najbardziej kompleksowe, czyli zapewniać ochronę podczas wielu różnych zdarzeń. Najważniejsza jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz gwarancja pokrycia kosztów ewentualnego leczenia. Azja to dla Polaków bardzo egzotyczny kraj i poza oczywistymi zagrożeniami (takimi, które mogą wystąpić w każdym miejscu na świecie, np. wypadek samochodowy, potrącenie przez rowerzystę czy zwykły upadek), na tym orientalnym kontynencie występuje sporo innych niebezpieczeństw. Należą do nich m.in.:

  • ukąszenia tropikalnych owadów i węży,
  • spożycie potraw i napojów, do których organizm nie jest przyzwyczajony,
  • zarażenie chorobą przenoszoną poprzez żywność i wodę (np. bakteria Escherichia coli, Salmonella, cholera, malaria, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby),
  • brak odporności na bakterie i wirusy występujące w Azji,
  • ryzyko wystąpienia katastrof naturalnych (trzęsienia ziemi, powodzie, huragany),
  • udar słoneczny, oparzenia skóry, ogólne wyczerpanie spowodowane wysoką temperaturą.

Niektóre regiony dalekiego wschodu są szczególnie narażone na występowanie zamachów terrorystycznych i mają wysoki poziom przestępczości, co również niesie za sobą ryzyko uszczerbku na zdrowiu i konieczność skorzystania z pomocy medycznej. Koszty leczenia i transportu medycznego są w Azji bardzo wysokie, dlatego warto posiadać szeroki zakres ubezpieczenia turystycznego.

Co jeszcze powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Azji?

Bardzo istotną kwestią, jaką powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne do Azji jest ochrona bagażu. Jak już wspominaliśmy, w niektórych miejscach na azjatyckim kontynencie występuje wysoki wskaźnik przestępczości, co często wiąże się z kradzieżą pieniędzy, dokumentów czy innych rzeczy osobistych. Nawet jeśli nie wybierasz się w te niebezpieczne regiony Azji, może zdarzyć się, że twój bagaż zostanie zgubiony na lotnisku lub poważnie uszkodzony. Ubezpieczenie turystyczne obejmujące ochronę przed utratą bagażu zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży, zaginięcia lub zniszczenia jakichkolwiek rzeczy osobistych, które miałeś przy sobie będąc w Azji.

Warto pomyśleć również o rozszerzeniu turystycznej polisy ubezpieczeniowej o OC w życiu prywatnym. Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia wypłatę odszkodowania za nieumyślne wyrządzenie szkody osobie trzeciej, a także uszkodzenie należących do niej przedmiotów. W razie gdyby zdarzyło się, że np. zarysujesz komuś samochód parkując swój pojazd lub upuścisz i rozbijesz czyjś telefon, który pożyczyłeś, by zadzwonić po taksówkę, możesz być spokojny o wypłacenie zadośćuczynienia, gdyż zrobi to twój ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś polisę turystyczną.

Kolejną ważną częścią ubezpieczenia turystycznego do Azji jest Assistance, czyli szybka pomoc ubezpieczyciela w czasie kryzysowej sytuacji, np. zgubienia kluczy do hotelowego pokoju. Posiadając w polisie turystycznej Assistance, możesz liczyć na pomoc tłumacza, prawnika, ślusarza, mechanika i innych specjalistów, a także wsparcie finansowe, np. środki na powrót do kraju czy kontynuację podróży. Dodatkowo w ramach Assistance w razie potrzeby możliwe jest dosłanie niezbędnych dokumentów, przekazanie informacji bliskim, czy pomoc w znalezieniu noclegu, transportu, itp.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji a Covid-19

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób rezygnuje z dalekich podróży, zwłaszcza do miejsc, w których panuje wysoki stopień zachorowalności na Covid-19. Jeśli jednak nie należysz do tych osób i nie chcesz odkładać swoich panów związanych ze zwiedzaniem azjatyckich krajów, to powinieneś wykupić polisę turystyczną, która pokrywa koszty leczenia z uwzględnieniem zachorowania na Covid-19. Pamiętaj również, że Azja jest bardzo dużym kontynentem, dlatego przed zaplanowaniem podróży zorientuj się, jak wygląda sytuacja związana z koronawirusem w poszczególnych krajach, do których chciałeś się udać. Najlepiej zrobić to na oficjalnych stronach internetowych, np. Ministerstwa Spraw Zagranicznych (gov.pl).

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisę turystyczną obejmującą pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Ponadto, turyści podróżujący po Azji, posiadający takie ubezpieczenie mogą liczyć na opłacenie przez ubezpieczyciela:

  • testów na obecność wirusa (pod warunkiem, że są zlecone przez lekarza bądź placówkę medyczną),
  • wyżywienia i zakwaterowania w przypadku przedłużenia pobytu w Azji spowodowanego pozytywnym wynikiem testu lub koniecznością odbycia kwarantanny,
  • powrotu do Polski w przypadku wydłużenia pobytu spowodowanego kwarantanną lub pozytywnym wynikiem testu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Azji?

Wybranie zakresu ubezpieczenia turystycznego do Azji to nie jedyna kwestia związana ze znalezieniem dobrze dobranej polisy. Bardzo istotna jest również suma ubezpieczenia, która powinna być na tyle wysoka, by pokryć wszystkie zdarzenia losowe, na wypadek których się ubezpieczasz. Największym ewentualnym wydatkiem jest pomoc medyczna, zwłaszcza, że na najlepszą opiekę można w Azji liczyć w prywatnych placówkach. Większość ubezpieczycieli oferuje polisy turystyczne uwzględniające pokrycie kosztów lecenia w niepublicznych placówkach medycznych, jednak trzeba liczyć się z tym, że suma ubezpieczenia w przypadku wyboru takiego pakietu powinna być wyższa. Minimalna suma ubezpieczenia od samych kosztów leczenia powinna wynosić 60 tys. euro. Do tego należy dodać sumy ochrony pozostałych punktów zawartych w ubezpieczeniu (np. NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu).

Suma ubezpieczenia wpływa oczywiście na wysokość składki, lecz nie tylko ona. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają składkę również na podstawie tego, do których azjatyckich krajów turysta się wybiera. Dla przykładu: jednodniowa składka na ubezpieczenie turystyczne w Japonii to wydatek rzędu 50-60 zł, podczas gdy jeden dzień ochrony na Malediwach kosztuje około 25 zł.

Ubezpieczenie turystyczne do Azji, szczególnie to obejmujące ochronę w przypadku zachorowania na Covid-19, to bardzo ważny element podróży. Warto zatem wybrać jak najlepszą polisę, która będzie posiadała nie tylko szeroki zakres ochrony, ale i wysoką sumę ubezpieczenia. Dzięki serwisowi Compero.pl bez problemu znajdziesz ubezpieczenie turystyczne, które spełni twoje wymagania oraz zapewni ci zwiedzanie dalekiego wschodu w poczuciu spokoju i bezpieczeństwa.

Patrycja Kowalewska Patrycja Kowalewska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również