ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej odszkodowań

Już teraz wiadomo, że mijający rok zakończy się dla ubezpieczycieli z niekorzystnym wynikiem pod względem wysokości poniesionych kosztów na wypłaty odszkodowawcze. Łączna suma świadczeń przekazywanych w ciągu III pierwszych kwartałów 2017 roku na rzecz ubezpieczonych znacząco wzrosła w stosunku do wyników roku 2016.

UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE

Więcej w mijającym roku kosztowały ubezpieczycieli zarówno odszkodowania i świadczenia z OC, jak i autocasco. W pierwszym przypadku po III kwartale b.r. wartość wypłat przekroczyła o 8,3% kwotę z analogicznego okresu roku 2016, osiągając pułap 6,3 mld zł, zaś w drugim: o 6,7% - z ostatecznym wynikiem 3,3 mld zł.

Mimo zwiększonych nakładów na wypłaty odszkodowawcze, branża ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce jest nadal rentowna. Wszystko zasługą ubiegłorocznych podwyżek składek OC.

UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE

Wzrost odszkodowań dotknął nie tylko rynek ubezpieczeń komunikacyjnych, ale i majątkowych. M.in. wskutek jesiennych nawałnic, które przetoczyły się nad Polską, ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym przez żywioły o 24,4% więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Skala świadczeń sięgnęła 1,2 mld zł.

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE

Kolejnego zwiększenia kosztów ubezpieczyciele doświadczyli na polu polis na życie. Wartość świadczeń z tego tytułu wzrosła r/r o 11,7%, osiągając po III kwartale 2017 r. kwotę 15 mld zł. W przypadku polis na życie odnotowany został również wzrost wysokości składki (o 2,7%), czego główną przyczyną było zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń łączących ochronę życia z elementami inwestycyjno-oszczędnościowymi.

Jak podaje PIU, zysk neto ubezpieczycieli życiowych po dziewięciu miesiącach 2017 roku wyniósł 1,8 mld zł, a w przypadku ubezpieczycieli majątkowych: niemal 3 mld zł. Należy za ten okres podatek dochodowy oraz podatek od aktywów pochłonęły z kolei odpowiednio: 876 mln zł i 450 mln zł.

Expert Compero Expert Compero

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również