ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czym jest i jak działa udział własny w szkodzie?

Zamierzasz skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych? Przy zakupie AC spotkasz się z terminem „udział własny w szkodzie”. Sprawdź, czym jest udział własny i dlaczego powinieneś na niego uważać. 

 

 

 

Co to jest udział własny w AC?

Udział własny szkodzie jest rozwiązaniem często stosowanym przez ubezpieczycieli - dotyczy zwłaszcza AC. Co to jest udział własny? To z reguły wyrażona kwotowo część wartości szkody, jaką będziesz musiał pokryć z własnych środków.

Przykład: Zdając sobie sprawę z tego, że na drodze może dojść do różnych sytuacji, postanowiłeś kupić polisę AC. Kilka tygodni później spowodowałeś kolizję. Oddałeś auto do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela, a rzeczoznawca wycenił szkodę na 700 zł. Przy odbiorze naprawionego pojazdu musiałeś uregulować rachunek w wysokości 500 zł. Tyle - zgodnie z umową - wynosił udział własny, który zobowiązałeś się pokryć.

Mimo że udział własny w szkodzie w wysokości 500 zł czy 1000 zł może kojarzyć się z próbą uniknięcia przez ubezpieczyciela odpowiedzialności, to jego zastosowanie może być dla Ciebie korzystne. Dlaczego? Zgadzając się na udział własny, możesz obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej nawet o kilkaset złotych.

Udział własny w szkodzie PZU

Wiedząc, co to jest udział własny w ubezpieczeniu, powinieneś sprawdzać pod tym względem każdą ofertę ubezpieczenia, z której zamierzasz skorzystać. Ile wynosi udział własny w szkodzie PZU? Ubezpieczyciel dla oferowanej polisy AC stosuje udział własny w wysokości 500 zł.

 

Udział własny w szkodzie Aviva

Udział własny przewiduje również Aviva - kwota jest ustalana indywidualnie z każdym klientem. Ubezpieczyciel dopuszcza też możliwość zniesienia udziału własnego w szkodzie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taką opcję, zapłacisz wyższą składkę ubezpieczeniową.

 

Czy udział własny jest w szkodzie OC?

Udział własny występuje wyłącznie w dobrowolnych ubezpieczeniach komunikacyjnych, a szczególnie charakterystyczny jest dla AC. Kupując ubezpieczenie OC, nie musisz obawiać się o udział własny - w tej polisie nie jest on stosowany.

 

Udział własny w szkodzie a wypożyczenie samochodu

Wypożyczasz samochód? Również możesz spotkać się z udziałem własnym. Dla przykładu wypożyczalnia Comfort Car stosuje - w zależności od segmentu wypożyczanego pojazdu - udział własny w wysokości od 1000 do 2000 zł.

 

Zniesienie udziału własnego w szkodzie w wypożyczalni

Obawiasz się, że po spowodowaniu szkody będziesz musiał częściowo pokryć koszty naprawy? Jeżeli nie chcesz narażać się na dodatkowe wydatki, rozważ zniesienie udziału własnego w szkodzie. Wypożyczalnie pod tym względem są elastyczne i umożliwiają klientom rezygnację z udziału własnego.

 

Udział własny w szkodzie - jak księgować?

Samochód, który spowodował kolizję, może należeć do firmy, a zakupione dla niego AC może przewidywać udział własny w szkodzie. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to możesz zastanawiać się, jak księgować udział własny w szkodzie. Aktualnie obowiązujące przepisy nie przewidują, aby w księgach rachunkowych firmy możliwe było uwzględnienie udziału własnego - będziesz musiał jedynie wykazać kwotę, którą otrzymałeś jako odszkodowanie.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również