ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – co to jest i na co uważać?

Ubiegasz się w banku o kredyt na samochód, a sprzedający proponuje ci podpisanie umowy przedwstępnej? Obawiasz się, że zawarcie takiej umowy może być dla ciebie niekorzystne? Dowiedz się, czym jest umowa przedwstępna kupna samochodu i jakie zapisy powinny wzbudzić twoją czujność.

Czym jest i na czym polega umowa zaliczkowa na samochód?

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu często jest określana jako „umowa zaliczkowa na samochód”. Na jej zawarcie najczęściej decyduje się osoby zainteresowane sfinalizowaniem transakcji w przyszłości, np. po uzyskaniu kredytu, po powrocie do kraju z podróży służbowej czy po sprzedaży posiadanego aktualnie auta. Czy umowa zaliczkowa na samochód może być dla ciebie – jako strony kupującej – korzystna? Tak, jeżeli:

  • Jesteś zainteresowany zakupem danego pojazdu i jednocześnie jesteś pewien, że nie zmienisz zdania
  • Potrzebujesz czasu np. na zgromadzenie pieniędzy lub sprawdzenie stanu prawnego i technicznego pojazdu
  • Oferta jest tak atrakcyjna, że masz pewność, że chętnych nie będzie brakować i boisz się, że ktoś cię ubiegnie

Podpisanie umowy przedwstępnej kupna samochodu oznacza tyle, że możesz zarezerwować sobie dany samochód. Zawarcie tej umowy jest też korzystne dla drugiej strony – sprzedający zyskuje pewność, że jesteś zainteresowany zakupem oferowanego przez niego auta.

Zaliczka czy zadatek na samochód – co opłaca się bardziej?

Jeżeli propozycja podpisania umowy przedwstępnej sprzedaży samochodu pojawiła się ze strony sprzedającego i to on przedstawił ci taki dokument, powinieneś dokładnie zapoznać się z jego treścią. Szczególnie ważne jest to, czy w umowie przedwstępnej jest mowa o zaliczce, czy też zadatku.

Zaliczka czy zadatek na auto – kluczowe różnice w momencie, gdy nie dojdzie do zawarcia umowy:

  • Zaliczka – podlega zwrotowi
  • Zadatek – gdy zrezygnujesz ty (kupujący), zadatek nie zostanie ci zwrócony; jeżeli zrezygnuje druga strona (sprzedający), to będziesz miał prawo do zadatku w podwójnej wysokości

Co opłaca się bardziej – zaliczka czy zadatek na samochód? To zależy od tego, czy jesteś pewien, że kupisz samochód. Jeżeli czekasz na decyzję z banku, lepiej wybierz zaliczkę.

Umowa zaliczkowa na samochód – co dalej?

W umowie przedwstępnej kupna samochodu powinna znaleźć się informacja o terminie zawarcia umowy właściwej, czyli umowy kupna-sprzedaży. Sfinalizowanie transakcji polega na podpisaniu tej umowy oraz wzajemnym rozliczeniu – sprzedający powinien wręczyć ci kluczyki do samochodu i otrzymać od ciebie umówioną kwotę.

Po zakupie samochodu czekają cię jeszcze formalności. Musisz przerejestrować pojazd, złożyć deklarację w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek oraz zadbać o ubezpieczenie OC – zwłaszcza gdy kupujesz nieubezpieczony pojazd.

 

Anna Buczkowska Anna Buczkowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również