poradnik

Urlop w Turcji 2016 - czy będzie bezpiecznie?

  • Expert Compero
  • Turystyka

Urlop w Turcji 2016 - czy będzie bezpiecznie?

Po zeszłotygodniowych zamachach większość biur podróży wstrzymała zaplanowane wyjazdy do Turcji, ale tylko na kilka dni. Gdy wszyscy ochłonęli po tych tragicznych wydarzeniach, wycieczki wznowiono, dając jednak turystom możliwość bezpłatnej zmiany kierunku podróży lub bezkosztowej rezygnacji z umowy.

Przypomnijmy, że w nocy z 15 na 16 lipca doszło w Turcji do nieudanej próby zamachu stanu. W starciach śmierć poniosło ok 190 osób, z czego 47 cywilów, ponad 1000 osób zostało rannych.

MSZ: "nie podróżuj"

O ile sami touroperatorzy przekonują, że wczasowicze przebywający w tureckich kurortach są bezpieczni, o tyle polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wyjazdy. Na stronie MSZ możemy przeczytać o podniesieniu ostrzeżeń o zagrożeniach w Turcji do trzeciego stopnia w czterostopniowej skali. Bieżący status ostrzegawczy to: "nie podróżuj".

Od 21 lipca - stan wyjątkowy

Osobom, które nie zamierzają opuszczać Turcji albo nie chcą odwołać swojego wyjazdu do tego kraju, zaleca się szczególną ostrożność. Wszelkie wyprawy poza kurorty są niebezpieczne, zwłaszcza do aglomeracji miejskich, takich jak Ankara czy Stambuł. Odradza się nawet przebywania w miejscach publicznych oraz zaleca unikanie tłumów. Dużą niedogodnością dla urlopowiczów mogą być przy tym możliwe przerwy w komunikacji telefonicznej i internetowej. Dodajmy, że Turcja wprowadziła dziś stan wyjątkowy, w związku z czym wszystkie osoby przebywające na terenie kraju muszą zawsze posiadać przy sobie dokument tożsamości.

Zarejestruj swój wyjazd

MSZ radzi wszystkim podróżnikom, by zarejestrowali swój wyjazd na platformie "Odyseusz", dzięki czemu konsulaty będą mogły szybko udzielić potrzebującym pomocy w razie zaistnienia takiej potrzeby. Biuro uruchomiło również specjalną infolinię dla rodzin osób przebywających w Turcji: (+48) 22 523 88 80.

Szacuje się, że w Turcji przebywa aktualnie ok 9-10 tys. Polaków.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Anna Buczkowska

Pracodawca wysyła cię w podróż służbową? Przeczytaj, kiedy nie musisz się na nią zgadzać, jakie dodatki przysługują ci z tego tytułu i ile wynosi dieta w delegacji. Podróż służbowa...

  • Marek Pawłowski

Skibob to niszowa dyscyplina sportów zimowych, która mimo swojej małej popularności jest rozgrywana pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na wielu turniejach. Zawodnicy...

  • Monika Słupczyńska

Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają...