ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Urlop w Turcji 2016 - czy będzie bezpiecznie?

Po zeszłotygodniowych zamachach większość biur podróży wstrzymała zaplanowane wyjazdy do Turcji, ale tylko na kilka dni. Gdy wszyscy ochłonęli po tych tragicznych wydarzeniach, wycieczki wznowiono, dając jednak turystom możliwość bezpłatnej zmiany kierunku podróży lub bezkosztowej rezygnacji z umowy.

Przypomnijmy, że w nocy z 15 na 16 lipca doszło w Turcji do nieudanej próby zamachu stanu. W starciach śmierć poniosło ok 190 osób, z czego 47 cywilów, ponad 1000 osób zostało rannych.

MSZ: "nie podróżuj"

O ile sami touroperatorzy przekonują, że wczasowicze przebywający w tureckich kurortach są bezpieczni, o tyle polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wyjazdy. Na stronie MSZ możemy przeczytać o podniesieniu ostrzeżeń o zagrożeniach w Turcji do trzeciego stopnia w czterostopniowej skali. Bieżący status ostrzegawczy to: "nie podróżuj".

Od 21 lipca - stan wyjątkowy

Osobom, które nie zamierzają opuszczać Turcji albo nie chcą odwołać swojego wyjazdu do tego kraju, zaleca się szczególną ostrożność. Wszelkie wyprawy poza kurorty są niebezpieczne, zwłaszcza do aglomeracji miejskich, takich jak Ankara czy Stambuł. Odradza się nawet przebywania w miejscach publicznych oraz zaleca unikanie tłumów. Dużą niedogodnością dla urlopowiczów mogą być przy tym możliwe przerwy w komunikacji telefonicznej i internetowej. Dodajmy, że Turcja wprowadziła dziś stan wyjątkowy, w związku z czym wszystkie osoby przebywające na terenie kraju muszą zawsze posiadać przy sobie dokument tożsamości.

Zarejestruj swój wyjazd

MSZ radzi wszystkim podróżnikom, by zarejestrowali swój wyjazd na platformie "Odyseusz", dzięki czemu konsulaty będą mogły szybko udzielić potrzebującym pomocy w razie zaistnienia takiej potrzeby. Biuro uruchomiło również specjalną infolinię dla rodzin osób przebywających w Turcji: (+48) 22 523 88 80.

Szacuje się, że w Turcji przebywa aktualnie ok 9-10 tys. Polaków.

Expert Compero Expert Compero

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również