Urlop w Turcji 2016 - czy będzie bezpiecznie?

Po zeszłotygodniowych zamachach większość biur podróży wstrzymała zaplanowane wyjazdy do Turcji, ale tylko na kilka dni. Gdy wszyscy ochłonęli po tych tragicznych wydarzeniach, wycieczki wznowiono, dając jednak turystom możliwość bezpłatnej zmiany kierunku podróży lub bezkosztowej rezygnacji z umowy.

Przypomnijmy, że w nocy z 15 na 16 lipca doszło w Turcji do nieudanej próby zamachu stanu. W starciach śmierć poniosło ok 190 osób, z czego 47 cywilów, ponad 1000 osób zostało rannych.

MSZ: "nie podróżuj"

O ile sami touroperatorzy przekonują, że wczasowicze przebywający w tureckich kurortach są bezpieczni, o tyle polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wyjazdy. Na stronie MSZ możemy przeczytać o podniesieniu ostrzeżeń o zagrożeniach w Turcji do trzeciego stopnia w czterostopniowej skali. Bieżący status ostrzegawczy to: "nie podróżuj".

Od 21 lipca - stan wyjątkowy

Osobom, które nie zamierzają opuszczać Turcji albo nie chcą odwołać swojego wyjazdu do tego kraju, zaleca się szczególną ostrożność. Wszelkie wyprawy poza kurorty są niebezpieczne, zwłaszcza do aglomeracji miejskich, takich jak Ankara czy Stambuł. Odradza się nawet przebywania w miejscach publicznych oraz zaleca unikanie tłumów. Dużą niedogodnością dla urlopowiczów mogą być przy tym możliwe przerwy w komunikacji telefonicznej i internetowej. Dodajmy, że Turcja wprowadziła dziś stan wyjątkowy, w związku z czym wszystkie osoby przebywające na terenie kraju muszą zawsze posiadać przy sobie dokument tożsamości.

Zarejestruj swój wyjazd

MSZ radzi wszystkim podróżnikom, by zarejestrowali swój wyjazd na platformie "Odyseusz", dzięki czemu konsulaty będą mogły szybko udzielić potrzebującym pomocy w razie zaistnienia takiej potrzeby. Biuro uruchomiło również specjalną infolinię dla rodzin osób przebywających w Turcji: (+48) 22 523 88 80.

Szacuje się, że w Turcji przebywa aktualnie ok 9-10 tys. Polaków.

Expert Compero Expert Compero

Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również

  • Marek Pawłowski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy rodzic chce, aby jego dzieci spędziły jak najlepiej ten czas, w szczególności na wyjeździe rodzinnym. Jednak podróż z dzieckiem jest czasem...

  • Monika Słupczyńska

Wśród kierowców panuje przekonanie, że ubezpieczenie Assistance jest odpowiednie tylko dla wybranych kierowców, a dla innych jest ono zbędne. Postawmy się jednak w sytuacji, gdy...

  • Klaudia Malinowska

Podróże kamperem mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że popyt w tym obszarze stale wzrasta, a to szczególnie za sprawą pandemii, która niejako...