poradnik

Urlop za granicą a COVID-19. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wystarczająca w 2020 roku?

 • Monika Słupczyńska
 • Turystyka

Urlop za granicą a COVID-19. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wystarczająca w 2020 roku?

9 mln Polaków - tylu z nas wyjechało za granicę w zeszłym roku. W tym będzie prawdopodobnie mniej, ale coraz większa rzesza zachęconych bezpiecznym powrotem z zagranicznych wakacji swoich znajomych rozważa taką opcję. O czym powinni pamiętać? Czy przez koronawirusem trzeba się dodatkowo ubezpieczyć? A może wystarczy EKUZ - jeśli tak, to gdzie go wyrobić i jaka jest ważność EKUZ?

Nastroje Polaków potrafią się szybko zmieniać. Choć liczba zakażonych w Polsce wcale nie zmalała, widzimy wielu znajomych, którzy szczęśliwie wrócili z zagranicznych wojaży. Co więcej, ceny w biurach podróży są niższe niż w zeszłym roku (czego dowodzi analiza Traveldata). To zachęca kolejnych śmiałków do podróży.

Według specjalistów w tym roku nie ma też - mimo kryzysu - poważnego zagrożenia plajty biur podróży. Dużym zabezpieczeniem dla podróżujących jest tzw. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Powstał właśnie po to, by w przypadku problemów finansowych biur podróży pomagać polskim turystom i zapewniać bezpieczny powrót do domu. Na “koncie” ma ok. 160 mln zł. - System jest nadal bezpieczny, bo środków jest dużo - mówi Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedzialny za TFG.

A jeszcze niedawno,na przełomie maja i czerwca, z badania IBRIS przeprowadzonego  na zlecenie Santander Consumer Banku wynikało, że 28,2 proc. z tysiąca ankietowanych w ogóle nie planowała w tym roku wakacyjnego wyjazdu. Ponad połowa zdecydowanie nie wyobrażała sobie wyjazdu poza Polskę. Co dziesiąty respondent nie wiedział, co zrobi w lecie.

Wyjeżdżając za granicę należy jednak pamiętać o tym, co najważniejsze - o zdrowiu. Warto już w Polsce dokładnie sprawdzić, jakie świadczenia przysługują nam jako obywatelom Polski, czym jest karta EKUZ i jak ją wyrobić, oraz co daje dobrowolne ubezpieczenie turystyczne i  gdzie je porównać, aby wybrać najlepszą ofertę.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, jeśli wybierasz się do któregoś z krajów Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ.  

UWAGA: Te same reguły dotyczą tych krajów niebędących członkami Unii Europejskiej:

 • Norwegii, 

 • Szwajcarii, 

 • Liechtensteinu, 

 • Islandii 

 • Wielka Brytania (do końca roku 2020) 

 

EKUZ co to?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to plastikowa, niebieska karta, przypominająca kartę płatniczą. Uprawnia Cię do świadczeń zdrowotnych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki niej poza Polską uzyskasz wszelkie niezbędne badania i leczenie - w tym leczenie COVID-19. 

Karta EKUZ wniosek - jak wyrobić?

Kartę można wyrobić przez internet lub w wojewódzkich oddziałach NFZ. Co najważniejsze, wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla wszystkich objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.  

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ? Jeśli zdecydujesz się na odbiór osobisty, kartę dostaniesz “od ręki”. Niejednokrotnie - zwłaszcza przed okresem wakacyjny lub podczas epidemii - może się to wiązać z kolejkami. W przypadku zamówienia internetowego należy się liczyć z ok. 3-dniowym terminem oczekiwania.

Co obejmuje EKUZ?

Okazanie karty (wraz z dowodem osobistym) w przypadku choroby w danym kraju upoważnia do otrzymywania dokładnie takich samych świadczeń, co obywatele danego kraju. 

Oznacza to też, że jeżeli w którymś z krajów obywatele muszą uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług medycznych - a niekiedy muszą - to i my zostaniemy zmuszeni do takich samych opłat. 

Innymi słowy: w Niemczech podlegamy tym samym prawom, co Niemcy, będąc pod opieką GKV-Spitzenverband (a nie NFZ). W Anglii - przynajmniej do 31 grudnia 2020 roku -   będziemy pod opieką NHS (a nie NFZ) na dokładnie takich samych zasadach, jak Brytyjczycy.

EKUZ ile kosztuje leczenie?

Niekiedy - pomimo posiadania wyrobionej w Polsce karty EKUZ - za leczenie jednak zapłacimy. Dlaczego? - W wielu przypadkach posiadanie samej karty EKUZ może nie dać nam odpowiedniej ochrony podczas wyjazdu. Świadczenia są bardzo drogie, a w wielu krajach Unii Europejskiej obywatele muszą uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług medycznych. 

Ponadto EKUZ honorowana jest głównie w państwowych placówkach. Dlatego moim zdaniem warto wykupić dodatkową polisę turystyczną, żeby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa - powiedział Rafał Bojarczuk, dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej w Comperia Ubezpieczenia, w wywiadzie dla Polskiego Radia

I tak we wspomnianych Niemczech opłata za leczenie szpitalne - pomimo publicznego ubezpieczenia zdrowotnego - wynosi 10 euro za dzień pobytu, przy czym jeżeli w ciągu roku łączna długość pobytu (lub pobytów) w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych. Maksymalna opłata za sam pobyt w szpitalu nie może więc przekroczyć 280 euro.

Dopłacić możesz natomiast za świadczenia ponadstandardowe dostępne w szpitalu, np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora itd. Odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10 proc. ceny (co najmniej 5 euro, ale maksymalnie 10 euro).

Wyższe opłaty są we Francji, gdzie zapłacisz 30 proc. opłaty za wizytę u lekarza. W Austrii - pomimo posiadania EKUZ i dowodu osobistego - pokryjesz nawet koszt wezwania karetki. Opłaty za hospitalizację polskich turystów naliczane są też między innymi w Bułgarii i Belgii. 

Biura podróży - prócz wprowadzania licznych środków ostrożności - zalecają wykupienie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych od kosztów leczenia. Pokazują dane z których wynika, że tygodniowa hospitalizacja w Bułgarii to koszt rzędu 26 tys. złotych, w Turcji ok. 60 tys. zł, a w Hiszpanii już 100 tys. zł.

To, jakie dokładnie zasady związane z leczeniem panują w konkretnych krajach Unii Europejskiej, sprawdzisz na tej stronie internetowej NFZ-tu.

Niekiedy za zagraniczne leczenie trzeba zapłacić podczas pobytu w danym z krajów UE, a karta EKUZ ułatwi odzyskanie tych pieniędzy już na miejscu, w Polsce. Dlatego część turystów woli sięgnąć po świadczenia towarzystw ubezpieczeniowych. 

 

Ubezpieczenie turystyczne a koronawirus

Niektóre firmy zaraz po pojawieniu się pandemii zaczęły w umowach wyłączać swoją odpowiedzialność w przypadku występowania epidemii koronawirusa w kraju, do którego się udajemy.

Wybierając ubezpieczenie powinniśmy zwrócić uwagę na definicje stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli operujących na polskim rynku. Niektórzy ubezpieczyciele nie wprowadzają rozróżnienia na epidemię i pandemię w zapisach umów i obejmują je ochroną. Zarówno w przypadku stanu pandemii jak i epidemii będziemy chronieni polisą, jeżeli ogłoszenie pandemii lub epidemii – również koronawirusa – nastąpiło po zakupie ubezpieczenia. 

Inni ubezpieczyciele wyłączają ochronę w okresie pandemii, a świadczą ochronę w związku z epidemią, których precyzyjne definicje zawierają wzorce umowne. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę, ale pod pewnymi warunkami, na przykład ogłoszenia epidemii już po zakupie przez nas ubezpieczeniamówi dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

W czym pomoże Ci Rzecznik Finansowy? Pisaliśmy o tym tutaj.

Po ogłoszeniu stanu pandemii 20 marca br, firmy ubezpieczeniowe przyjęły bardzo różnorodne taktyki. Część z nich nie zmieniła zakresu ubezpieczeń i nie wprowadziła żadnych wyłączeń. Część odwrotnie. 

- Śledzenie komunikatów towarzystw ubezpieczeniowych z początku pandemii może przyprawić o zawrót głowy - przyznaje Rafał Bojarczuk, dyrektor w Comperia Ubezpieczenia. Dla planujących podróż najważniejszy jest jednak stan obecny, dlatego zapytaliśmy eksperta, jak wygląda sytuacja na półmetku wakacji:

- Jest dynamicznie, ale od około dwóch tygodniu sytuacja działa raczej na korzyść naszych klientów. Coraz więcej firm - jak np. ERGO HESTIA - wprowadza na wydawanych przez siebie polisach dla podróżnych widoczne zapisy o objęciu ubezpieczeniem od kosztów leczenia w dwóch językach, co jest wymagane przy wjeździe do niektórych krajów. Ubezpieczenia turystyczne PZU Wojażer od zawsze wyłączały z ochrony sytuację pandemii, ale w komunikacie z połowy lipca spółka poinformowała, że rozszerza zakres swojej odpowiedzialności również o wypadki nagłego zachorowania na COVID-19 - mówi Rafał Bojarczuk z Comperia Ubezpieczenia. 

Niemniej jednak, przy wyborze polisy - które porównasz np. na Compero.pl - pamiętaj o kilku szczegółach:

 • Porównaj więcej ofert i wybierz te, które spełniają Twoje oczekiwania, 

 • Niektóre firmy wciąż zabezpieczają się ograniczając do 15 proc. sumę ubezpieczenia kosztów leczenia czy ograniczając swoją odpowiedzialność do pokrycia kosztów tylko jednej wizyty lekarskiej. Wybierz ofertę bez takich ograniczeń.

 • Kupowanie polisy w tej firmie, gdzie “od zawsze ją kupowaliśmy”, nie jest optymalne ze względu na dynamiczne zmiany w regulaminach. Firma, która dobrze zaopiekowała się Tobą w ostatnie wakacje, niekoniecznie posiada tę samą ofertę w sezonie 2020/2021. Skonsultuj się z agentem, który sprawdzi za Ciebie nie tylko ceny, ale też przeróżne wyłączenia odpowiedzialności 

 • Pamiętaj, że możesz wybrać ubezpieczenie, które obejmuje nie tylko dodatkowe zabezpieczenia medyczne, ale również np. rekompensatę w przypadku odwołania wyjazdu. Z danych Comperia wynika, że w ostatnich miesiącach Polacy najchętniej wybierają właśnie takie ubezpieczenia turystyczne.

O odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot możesz się też ubiegać na własną rękę - tłumaczymy, jak to zrobić.

 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

Przeczytaj również

 • Monika Słupczyńska

Jeżeli planujesz pierwszą w życiu podróż samolotem, to możesz zastanawiać się, jak wygląda odprawa na lotnisku. Choć to etap poprzedzający każdy lot, który niektórym pasażerom...

 • Zuzanna Jóźwiak

Osoby planujące wyjazd poza granice Unii Europejskiej szukają informacji, jak wyrobić paszport. Dziś postaramy się przyjść z pomocą i przedstawić kilka rad dotyczących nie tylko samej procedury...

 • Anna Buczkowska

Ubezpieczenie w góry jest jedną z ważniejszych rzeczy, o które powinien zadbać każdy, kto wybiera się na szlak. Góry, mimo że piękne, są również bardzo niebezpieczne,...