ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Urlop za granicą a COVID-19. Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wystarczająca w 2022 roku?

Pandemia COVID-19 spowodowała spore zmiany w branży turystycznej. Mimo że dziś karta EKUZ to wciąż podstawa, to nie jest to już jedyny dokument, o którym trzeba pamiętać. W niektórych europejskich krajach od turystów wymaga się okazania Unijnego Certyfikatu COVID lub negatywnego wyniku testu na COVID.

Nastroje Polaków potrafią się szybko zmieniać. Sinusoidalna liczba zakażonych w Polsce i na świecie ze szczytem przypadającym na okres jesienno-zimowy powoduje, że wiele osób wcale nie rezygnuje ze swoich planów i decyduje się na wczasy za granicą. Co więcej, ceny w biurach podróży są niższe niż jeszcze kilka lat temu(czego dowodzi analiza Traveldata). To zachęca kolejnych śmiałków do podróży.

Według specjalistów w tym roku nie ma też - mimo kryzysu - poważnego zagrożenia plajty biur podróży. Dużym zabezpieczeniem dla podróżujących jest tzw. Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Powstał właśnie po to, by w przypadku problemów finansowych biur podróży pomagać polskim turystom i zapewniać bezpieczny powrót do domu. Na “koncie” ma ok. 160 mln zł. - System jest nadal bezpieczny, bo środków jest dużo - mówi Marek Niechciał, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedzialny za TFG.

Wyjeżdżając za granicę należy jednak pamiętać o tym, co najważniejsze - o zdrowiu. Warto już w Polsce dokładnie sprawdzić, jakie świadczenia przysługują nam jako obywatelom Polski, czym jest karta EKUZ i jak ją wyrobić, oraz co daje dobrowolne ubezpieczenie turystyczne i  gdzie je porównać, aby wybrać najlepszą ofertę.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, jeśli wybierasz się do któregoś z krajów Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ.  

UWAGA: Te same reguły dotyczą tych krajów niebędących członkami Unii Europejskiej:

  • Norwegii, 
  • Szwajcarii, 
  • Liechtensteinu, 
  • Islandii 
  • Wielka Brytania 
Mimo że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, to Polacy posiadający kartę EKUZ mogą liczyć w tym kraju na świadczenia opieki zdrowotnej w razie takiej konieczności. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii uregulowali kwestię korzystania przez cudzoziemców z brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej w dwóch aktach: umowie wyjścia i umowie o współpracy (umowie handlowej).

 

EKUZ co to?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to plastikowa, niebieska karta, przypominająca kartę płatniczą. Uprawnia Cię do świadczeń zdrowotnych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki niej poza Polską uzyskasz wszelkie niezbędne badania i leczenie - w tym leczenie COVID-19. 

Karta EKUZ wniosek - jak wyrobić?

Kartę można wyrobić przez internet lub w wojewódzkich oddziałach NFZ. Co najważniejsze, wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla wszystkich objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce.  

Ile trwa wyrobienie karty EKUZ? Jeśli zdecydujesz się na odbiór osobisty, kartę dostaniesz “od ręki”. Niejednokrotnie - zwłaszcza przed okresem wakacyjny lub podczas epidemii - może się to wiązać z kolejkami. W przypadku zamówienia internetowego należy się liczyć z ok. 3-dniowym terminem oczekiwania.

Co obejmuje EKUZ?

Okazanie karty (wraz z dowodem osobistym) w przypadku choroby w danym kraju upoważnia do otrzymywania dokładnie takich samych świadczeń, co obywatele danego kraju. 

Oznacza to też, że jeżeli w którymś z krajów obywatele muszą uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług medycznych - a niekiedy muszą - to i my zostaniemy zmuszeni do takich samych opłat. 

Innymi słowy: w Niemczech podlegamy tym samym prawom, co Niemcy, będąc pod opieką GKV-Spitzenverband (a nie NFZ). W Anglii będziemy pod opieką NHS (a nie NFZ) na dokładnie takich samych zasadach, jak Brytyjczycy.

EKUZ ile kosztuje leczenie?

Niekiedy - pomimo posiadania wyrobionej w Polsce karty EKUZ - za leczenie jednak zapłacimy. Dlaczego? - W wielu przypadkach posiadanie samej karty EKUZ może nie dać nam odpowiedniej ochrony podczas wyjazdu. Świadczenia są bardzo drogie, a w wielu krajach Unii Europejskiej obywatele muszą uiszczać dodatkowe opłaty za korzystanie z usług medycznych. 

Ponadto EKUZ honorowana jest głównie w państwowych placówkach. Dlatego moim zdaniem warto wykupić dodatkową polisę turystyczną, żeby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa - powiedział Rafał Bojarczuk, dyrektor Rozwoju Sprzedaży Agencyjnej w Comperia Ubezpieczenia, w wywiadzie dla Polskiego Radia

I tak we wspomnianych Niemczech opłata za leczenie szpitalne - pomimo publicznego ubezpieczenia zdrowotnego - wynosi 10 euro za dzień pobytu, przy czym jeżeli w ciągu roku łączna długość pobytu (lub pobytów) w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych. Maksymalna opłata za sam pobyt w szpitalu nie może więc przekroczyć 280 euro.

Dopłacić możesz natomiast za świadczenia ponadstandardowe dostępne w szpitalu, np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora itd. Odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10 proc. ceny (co najmniej 5 euro, ale maksymalnie 10 euro).

Wyższe opłaty są we Francji, gdzie zapłacisz 30 proc. opłaty za wizytę u lekarza. W Austrii - pomimo posiadania EKUZ i dowodu osobistego - pokryjesz nawet koszt wezwania karetki. Opłaty za hospitalizację polskich turystów naliczane są też między innymi w Bułgarii i Belgii. 

Biura podróży - oprócz wprowadzania licznych środków ostrożności - zalecają wykupienie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych od kosztów leczenia. Pokazują dane z których wynika, że tygodniowa hospitalizacja w Bułgarii to koszt rzędu 26 tys. złotych, w Turcji ok. 60 tys. zł, a w Hiszpanii już 100 tys. zł.

To, jakie dokładnie zasady związane z leczeniem panują w konkretnych krajach Unii Europejskiej, sprawdzisz na tej stronie internetowej NFZ-tu.

Niekiedy za zagraniczne leczenie trzeba zapłacić podczas pobytu w danym z krajów UE, a karta EKUZ ułatwi odzyskanie tych pieniędzy już na miejscu, w Polsce. Dlatego część turystów woli sięgnąć po świadczenia towarzystw ubezpieczeniowych. 

 

Ubezpieczenie turystyczne a koronawirus

Niektóre firmy zaraz po pojawieniu się pandemii zaczęły w umowach wyłączać swoją odpowiedzialność w przypadku występowania epidemii koronawirusa w kraju, do którego się udajemy.

Wybierając ubezpieczenie powinniśmy zwrócić uwagę na definicje stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli operujących na polskim rynku. Niektórzy ubezpieczyciele nie wprowadzają rozróżnienia na epidemię i pandemię w zapisach umów i obejmują je ochroną. Zarówno w przypadku stanu pandemii jak i epidemii będziemy chronieni polisą, jeżeli ogłoszenie pandemii lub epidemii – również koronawirusa – nastąpiło po zakupie ubezpieczenia. 

Inni ubezpieczyciele wyłączają ochronę w okresie pandemii, a świadczą ochronę w związku z epidemią, których precyzyjne definicje zawierają wzorce umowne. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę, ale pod pewnymi warunkami, na przykład ogłoszenia epidemii już po zakupie przez nas ubezpieczeniamówi dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

W czym pomoże Ci Rzecznik Finansowy? Pisaliśmy o tym tutaj.

Po ogłoszeniu stanu pandemii 20 marca 2020 roku, firmy ubezpieczeniowe przyjęły bardzo różnorodne taktyki. Część z nich nie zmieniła zakresu ubezpieczeń i nie wprowadziła żadnych wyłączeń. Część odwrotnie. 

- Śledzenie komunikatów towarzystw ubezpieczeniowych z początku pandemii może przyprawić o zawrót głowy - przyznaje Rafał Bojarczuk, dyrektor w Comperia Ubezpieczenia. Dla planujących podróż najważniejszy jest jednak stan obecny, dlatego zapytaliśmy eksperta, jak wyglądała sytuacja na półmetku wakacji:

- Było dynamicznie, ale po około dwóch tygodniach sytuacja działała raczej na korzyść naszych klientów. Coraz więcej firm - jak np. ERGO HESTIA - wprowadziło na wydawanych przez siebie polisach dla podróżnych widoczne zapisy o objęciu ubezpieczeniem od kosztów leczenia w dwóch językach, co jest wymagane przy wjeździe do niektórych krajów. Ubezpieczenia turystyczne PZU Wojażer od zawsze wyłączały z ochrony sytuację pandemii, ale w komunikacie z połowy lipca 2020 roku spółka poinformowała, że rozszerza zakres swojej odpowiedzialności również o wypadki nagłego zachorowania na COVID-19 - mówi Rafał Bojarczuk z Comperia Ubezpieczenia. 

Niemniej jednak, przy wyborze polisy - które porównasz np. na Compero.pl - pamiętaj o kilku szczegółach:

  • Porównaj więcej ofert i wybierz te, które spełniają Twoje oczekiwania, 

  • Niektóre firmy wciąż zabezpieczają się ograniczając do 15 proc. sumę ubezpieczenia kosztów leczenia czy ograniczając swoją odpowiedzialność do pokrycia kosztów tylko jednej wizyty lekarskiej. Wybierz ofertę bez takich ograniczeń.

  • Kupowanie polisy w tej firmie, gdzie “od zawsze ją kupowaliśmy”, nie jest optymalne ze względu na dynamiczne zmiany w regulaminach. Firma, która dobrze zaopiekowała się Tobą w ostatnie wakacje, niekoniecznie posiada tę samą ofertę w sezonie 2021/2022. Skonsultuj się z agentem, który sprawdzi za Ciebie nie tylko ceny, ale też przeróżne wyłączenia odpowiedzialności 

  • Pamiętaj, że możesz wybrać ubezpieczenie, które obejmuje nie tylko dodatkowe zabezpieczenia medyczne, ale również np. rekompensatę w przypadku odwołania wyjazdu. Z danych Comperia wynika, że w ostatnich miesiącach Polacy najchętniej wybierają właśnie takie ubezpieczenia turystyczne.

O odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot możesz się też ubiegać na własną rękę - tłumaczymy, jak to zrobić.

 

Karta EKUZ to nie wszystko – czym jest Unijny Certyfikat COVID? 

Aby zminimalizować ryzyko powstawania ognisk wirusa COVID-19, wiele krajów wprowadziło ograniczenia dla osób podróżujących. Aby wjechać do niektórych unijnych państw, konieczne jest okazanie Unijnego Certyfikatu COVID. To dokument potwierdzający status osoby przekraczającej granicę – znajduje się w nim informacja o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu. 

Ponieważ poszczególne kraje Unii Europejskiej swobodnie decydują o obostrzeniach i ograniczeniach, Unijny Certyfikat COVID ma w zamyśle pomóc osobom podróżującym w czasie pandemii. Informacje o tym, czy w danym kraju Unijny Certyfikat COVID jest wymagany, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również